
Naujausios
Verslas žlunga: įmonė neberanda stalių
Joniškio rajone, Kalnelio kaime, vos prieš kelerius metus įsikūrusi medžio dirbinių įmonė atsidūrė ant bankroto slenksčio. Direktorė Natalija Skulskienė teigia, kad verslas žlunga, nes taip ir nepavyko rasti patikimų darbuotojų. Nors Darbo biržoje bedarbių registruota daug, kvalifikuotų stalių tarp jų nėra, neišgelbėjo ir į galimus darbuotojus iš Ukrainos dėtos viltys.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ketvirti metai nuo įsikūrimo
Buvusioje Kalnelio mokykloje mažoji bendrija „Valles argenti“ ("Sidabro slėnis") 2014 metais įkūrė medžio gaminių fabriką, kuriame gamino laiptus, duris, įvairias medines interjero detales su iškiliais ir įgaubtais raižiniais, lauko ir vidaus baldus. Vėliau daugiausia specializuotasi durų gamyboje. Klientų ratas išsiplėtė po visą Lietuvą.
Bendrija verslą įkūrė, gavusi 200 tūkstančių litų (apie 58 tūkstančiai eurų – aut. past.) paramą pagal projektą per Joniškio partnerystės vietos veiklos grupę. Iš viso įsikūrimas kainavo daugiau kaip 300 tūkstančių litų (beveik 100 tūkstančių eurų).
Bendrovė išsinuomojo 1 436,6 kvadratinio metro ploto buvusį Kalnelio mokyklos pastatą. Iš pradžių „Valles argenti“ pageidavo 650 kvadratinių metrų. Vėliau papildomai buvo sudaryti atskiri susitarimai prie sutarties dėl likusio ploto.
Dėl verslo užstatė savo butą
Tačiau praėjus vos trejiems metams įmonė atsidūrė ties bankroto slenksčiu. Nuo jo kol kas stabdo įsipareigojimai, nes verslą įmonė sukūrė gavusi europinę paramą.
Direktorė Natalija Skulskienė „Šiaulių kraštui“ teigė net negalinti konkrečiai pasakyti, koks skolų dydis, tačiau jos susikaupė ir už vandenį, ir už elektrą. Neišmokėti darbuotojų atlyginimai.
Įmonė veiklos Kalnelio mokyklos patalpose nebegali vykdyti, nors įsigijo naują įrangą, nes už skolas išjungta elektra.
„Pirkdami naują įrangą investavome ir savo lėšų, ne tik projektinius pinigus. Ėmėme paskolą, užstatėme butą Šiauliuose“, – aiškino N. Skulskienė, pridūrusi, kad dar užsiima projektine veikla. Jei ne kita verslo šaka, iš kurios „pumpuodavo“ pelną į skęstančią bendrovę, turbūt beviltiška situacija būtų susiklosčiusi dar anksčiau.
Darbininkai nesugeba dirbti
Verslininkė tvirtina, kad medžio gaminių įmonė neįsitvirtino dėl pagrindinės priežasties – neranda patikimų ir tinkamų pagal kvalifikaciją darbuotojų. Medžio meistras, kuriam buvo patikėti net ir finansai, darbas su tiekėjais, klientais, ne tik nepateisino lūkesčių, bet ir smarkiai nuvylė, nes didelė dalis užsakovų pinigų nepasiekdavo bendrovės kasos. Nepasisekė ir su kitais darbuotojais.
„Mes jų nuolat ieškojome per Darbo biržą, – ne tik Joniškio rajone, bet ir Šiauliuose. Siūlėme transportą, skirti degalų kelionei į darbą. Bet nėra žmonių, norinčių ir sugebančių dirbti. Ateina tie, kurie gali būti pagalbiniai darbininkai: kažką panešioti, paduoti. Ir juos galima būtų išmokyti amato, jei norėtų. Deja, daugelis daro broką. Pavyzdžiui, visas gimnazijai užsakytas duris pagamino penkiais centimetrais mažesnes. Mums tai – nuostolis, nors jo net neišskaičiuodavau iš atlyginimų, tie patys darbininkai būtų tuoj išsilakstę“, – niūrią padėtį piešė N. Skulskienė.
Moteris prisipažino dėjusi dideles viltis į Ukrainą, nes žmonės iš ten nori atvykti ir kurtis Lietuvoje. Tačiau pabendravusi su ne vienu ukrainiečiu suprato, kad nieko nebus. Jie dažniausiai neturi reikiamos staliaus darbo kvalifikacijos, nes jei ir dirbo kažką panašaus, suirutėje skęstančioje Ukrainoje paprastai tai buvo nelegali „šešėlinė“ veikla. Arba – tikimasi gauti ne mažesnį kaip 1 000 eurų atlygį.
„Negaliu mokėti ukrainiečiams 1 000, o lietuviams 700 eurų už tą patį“, – sakė Natalija Skulskienė.
Šiauliuose gyvenanti verslininkė pasakojo Joniškį pasirinkusi kaip probleminiams – skurdžiausiems šalyje – priskiriamą rajoną ir tikėjusi, jog darbo rankų bus užtektinai. Tačiau įsitikinusi, kad per televiziją nuolat „trimituojama“ problema, jog šalyje nebelieka kvalifikuotų darbuotojų ir specialistų – pasitvirtinusi šimtu procentų.
Pritaria ir joniškietis verslininkas
UAB „Joniškio baldai“ savininkas Kęstutis Tautvaišas „Šiaulių kraštui“ sakė šimtu procentų galintis pritarti, kad stalių rajone rasti nebeįmanoma.
„Gerai, kad firmoje turime kai kuriuos tuos pačius žmones nuo 2001-ųjų metų. O gavę per Darbo biržą paramą dviem darbo vietoms sukurti, vargome, kol radome, ką priimti. Pirmame susitikime penki Darbo biržos klientai aiškino, kaip jie viską sugeba, bet surengus mugę konkretiems darbuotojams parinkti, nė vienas iš jų ateiti nebenorėjo. Aiškino, kad autobuso nėra, kaip atvažiuoti į darbą, tai kitokią problemą surado. Išsirinkome žmones tik per antrą mugę. O pagal vieną skelbimą, kad ieškome turinčio patirties medžio apdirbimo staliaus, per pusę metų sulaukėme vos vieno skambučio“, – pasakojo K. Tautvaišas.
Verslininko teigimu, paskutinis kvalifikuotas medžio apdirbimo specialistas, mokantis dirbti su staklėmis, į jo įmonę atėjo maždaug prieš 4–5 metus. Norintys geriau užsidirbti išvažinėjo į užsienį arba didžiuosius miestus.
„Taip, iš tiesų mes negalime mokėti atlyginimo kaip Vilniuje. Nes mūsų klientai tikisi 20 procentų pigiau įsigyti baldus Joniškyje nei sostinėje. Kitaip jiems neapsimoka. O mes neturime resursų, iš ko mažinti savikainą – juk medžiagų kainos kyla, taip pat reikia kuro transportuoti. Neišeina kelti atlyginimų“, – aiškino nemenką patirtį turintis Joniškio rajono verslininkas.
Autorės nuotr.
Kiek ilgiau nei trejus metus gyvavusi medžio darbų įmonė stovi prie bankroto slenksčio, nes, anot savininkės, nerado patikimų darbuotojų, nuolat susidurta su darbo broku.
Kęstutis Tautvaišas sako suprantantis prie bankroto slenksčio atsidūrusios įmonės savininkus: mediena brangsta, o jei nėra gerų darbuotojų ir daromas brokas – nuostoliai garantuoti.
Medžio įmonės „Jonškio baldai“ vadovas Kęstutis Tautvaišas sako: jei neturėtų tų pačių darbuotojų, kurie atėjo dirbti nuo 2001 metų, būtų didžiulis vargas rasti kvalifikuotų stalių, nes jie arba emigravę, arba išvykę į didesnius miestus.