
Naujausios
Virtuvės šefui už šafraną skanesni pipirai ir druska
Norėdamas atsidėkoti savo profesinei mokyklai už pirmąsias svarbias gyvenimo pamokas, buvęs mokinys, dabar Užutrakio dvare įkurto restorano virtuvės šefas Kęstutis Bartkus lankėsi Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriuje. Mokiniams jis pasakojo apie darbą virtuvėje, rodė, kaip gaminti gurmanišką žuvies patiekalą ir kriaušinį desertą.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Eksperimentai virtuvėje
Praėjusią savaitę Šiaulių profesinio rengimo centro (ŠPRC) Prekybos ir verslo skyriuje svečiavosi buvęs virėjo specialybės mokinys, dabar Trakuose, Užutrakio dvare įkurto restorano „Fransua terasa“ virtuvės šefas K. Bartkus.
„Dirbau daug ir sunkiai, tai ne per dieną pasiekiami rezultatai“, – motyvavo jis mokinius.
Neeilinėje pamokoje jauniesiems kolegoms jis pasakojo apie savo kelią į virtuvę, aiškino patiekalų gamybos, estetinio serviravimo lėkštėje niuansus. Demonstravo, kaip pagaminti jo kūrybos patiekalą – doradą su moliūgų piurė, bolivine balanda ir šaltalankių padažu. K. Bartkus norėjo atskleisti daug skonių, pamokyti klasikinių taisyklių, kaip gaminanti kokybišką maistą.
Desertui – karšta kriaušė, virta meduje, šafrane, patiekta su sūdyta karamele. Pasak K. Bartkaus, iš kriaušės daug neišspausi – dažniausiai ji būna virta vyne, tuo nieko nenustebinsi. Virtuvės šefas Šiauliuose pirmą kartą pats išbandė šio deserto netikėtą sūraus ir saldaus derinį.
„Eksperimentuoti virtuvėje tenka dažnai, nes taip dirbti įdomiau. Visada atrandu kažką naujo“, – šypteli K. Bartkus.
„Man patinka pabendrauti, mėgstu nueiti pas klientus. Matai, ar žmogus nori dėmesio, ar nori pabendrauti su pačiu virtuvės šefu“. Jis stengiasi atkreipti dėmesį į žmonių kritiką, kuri leidžia tobulėti.
Virtuvės šefas labiausiai laukia tuščių lėkščių – jei grįžta pilna, vadinasi, kažkas negerai. Tenka klausti padavėjo, paties kliento, kas buvo neskanu.
Kartą restorane apsilankė klientas, kuriam nepatiko viskas – grąžino pilnas lėkštes. Sakė, jis dažnai lankęsis Prancūzijoje, ragavęs įvairių gurmaniškų patiekalų, žinąs, kaip turi būti.
„Patikrinome patiekalus – viskas buvo gerai. Padarėme išvadą, kad jis norėjo pavaidinti prieš savo pažįstamus, savo draugę“, – prisiminė įvykį virtuvės šefas.
Šiuo metu K. Bartkus gyvena ir mokosi Kaune, o į darbą važinėja Trakuose: „Gyvenimas ant ratų“.
Mėgsta prancūzišką virtuvę
K. Bartkus, atėjęs mokytis virėjo specialybės, dar nebuvo tikras, ar nori ateitį sieti su virtuve, nežinojo darbo virtuvėje specifikos.
„Vaikystėje kiti berniukai žaisdavo su mašinytėmis, mergaitės su lėlėmis, kiti kepdavo bandeles iš smėlio, o aš virdavau sriubą. Pašaukimas buvo nuo pat mažens“, – pasakojo vaikinas.
Baigęs profesinę mokyklą jis stojo mokytis toliau Kauno kolegijoje, susirado pirmąjį darbą prancūzų restorane Kaune. Šią vietą K. Bartkus vadina viena svarbiausių, ji davė daugiausiai praktikos.
Daugiausiai laiko praleidęs prancūzų virtuvėje, ją žino geriausiai, tačiau neatmeta galimybės pabandyti ir azijiečių patiekalų.
„Prancūzų virtuvė paprasta, bet kartu sudėtinga. Man patinka gaminti pagal visas taisykles“, – pažymi K. Bartkus.
Nors šafranas yra pats brangiausias pasaulyje prieskonis, jis nėra K. Bartkaus pats mėgiamiausias. Patiekaluose jis labiausiai mėgsta naudoti šviežias, o ne džiovintas prieskonines žoleles. Labiausiai patinkantys prieskoniai – druska ir pipirai.
Pasiūlė pasidalinti patirtimi
ŠPRC Prekybos ir verslo skyriaus vedėja dr. Renata Veršinskienė džiaugiasi pirmą kartą susidūrusi su iniciatyva, kai buvęs mokinys pats pasiūlo atvažiuoti, atsidėkodamas mokyklai pasidalinti profesinėmis paslaptimis su mokiniais.
Sutapimas, jog virėjo specialybės studentai kaip tik ruošiasi jaunųjų virėjų meistriškumo konkursui Vilniuje. „Galbūt tai ženklas, pasisemsime idėjų“, – vylėsi R. Veršinskienė.
Jai apmaudu dėl nelygių konkurso sąlygų – konkurse nuolat laimi didžiųjų miestų mokiniai, kuriuos visus metus ruošia profesionalūs virtuvės šefai. Tarpusavyje varžosi nebe mokiniai, o virtuvės profesionalai.
Šiame konkurse kartu su kolege prieš ketverius metus yra dalyvavęs ir tuomet moksleivis K. Bartkus – jie gamino egzotišką upėtakį ir spanguolių desertą. Laimėjo ketvirtąją vietą, nes iš jaudulio perkepė žuvį.
Virtuvės šefo receptas
Dorada su moliūgų piurė, bolivine balanda ir šaltalankių padažu
„Šiaulių krašto“ skaitytojams virtuvės šefas Kęstutis Bartkus sutiko sulaužyti taisyklę neišduoti receptų – pasidalijo gurmanišku patiekalo receptu.
Reikės: 200 g dorados, 100 g bolivinės balandos, citrinos sulčių, sezoninių daržovių. Moliūgų piurė: 30 g svogūnų, 400 g moliūgo, česnako skiltelės, 100 g grietinėlės, šviežio čiobrelio, žiupsnelio druskos. Kalafiorų piurė: 30 g svogūnų, česnako skiltelės, 300 g kalafiorų, 100 g grietinėlės, šviežio čiobrelio, žiupsnelio druskos. Padažui: 50 g šaltalankių arbatos ekstrakto, 250 g natūralaus žuvies sultinio.
Dorados filė pabarstoma druska, baltais pipirais ir paliekama kelioms valandoms.
Moliūgų piurė. Svogūnai supjaustomi kubeliais. Nuvalomas moliūgas, išimamos sėklos ir supjaustomas mažais kubeliais. Įkaitintoje keptuvėje aliejuje lengvai pakepinami svogūnai, česnako skiltelė, dedamas moliūgas, pilamas nedidelis kiekis grietinėlės ir verdama, troškinama, kol suminkštėja daržovės. Suminkštėjus daržovėms, visa masė sutrinama su trintuvu iki vienalytės masės, pabarstoma druska.
Garnyras. Bolivinė balanda išverdama ir sumaišoma su nedideliu kiekiu kalafiorų piurė, kol gaunasi masė, kurią galima lengvai formuoti. Kalafiorų muslinas daromas taip pat, kaip moliūgų – moliūgas keičiamas kalafioru.
Pagaminus garnyrus, piurė, žuvis kepama įkaitintoje keptuvėje ant odos apie 2-5 minutes. Kai oda įgauna auksinį atspalvį, žuvis apverčiama ant kitos pusės, pašlakstoma citrinų sultimis, baigiama kepti. Kitoje keptuvėje ant aliejaus kepamos sezoninės daržovės (kalafiorai, brokoliai, cukinija ir kt.).
Šaltalankių padažas: Šaltalankių arbatos ekstraktas nugarinamas, pilamas žuvies sultinys ir verdama tol, kol padažas sutirštėja. Patiekiama lėkštėje pagal kiekvieno žmogaus fantaziją.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus virėjų specialybės studentams buvęs mokinys, virtuvės šefas Kęstutis Bartkus rodė, kaip pagaminti gurmaniškų patiekalų.
Virtuvės šefas Kęstutis Bartkus sakė, kad jam patinka prancūzų virtuvė.
Virtuvės šefas pademonstravo du skirtingus būdus, kaip galima lėkštėje estetiškai patiekti doradą su moliūgų piurė, bolivine balanda ir šaltalankių padažu.