Žaislas žaliais plaukais moko rūpintis

Žaislas žaliais plaukais moko rūpintis

Žaislas žaliais plaukais moko rūpintis

Ant palangės dygsta žali oliziuko plaukai. "Rūpestėliai" – taip šiuos žaisliukus vadina juos gaminanti šiaulietė Ina Rudauskaitė. Pjuvenos, moteriškos pėdkelnės, augalų sėklos ir fantazija – pagrindinės želdinuko oliziuko sudedamosios dalys.

Simona SIMONAVIČĖ

simona@skrastas.lt

Žaislu reikia rūpintis

„Oliziukai labai smagūs, nes galima sukurti įvairių formų, dydžių, pridėti akytes, ausytes... Viskas priklauso tik nuo fantazijos“, – aiškina kūrybos procesą I. Rudauskaitė.

Jos nuomone, toks žaisliukas tinkamiausias vaikams, nes tai savotiškas augintinis – rūpestėlis, jį reikia prižiūrėti, laistyti, kad želdinukai užaugtų.

„Pats įdomumas, kai želdinukai pradeda dygti ir ryškėti. Vaikai tada pajaučia, kad rūpestis, atidumas visgi duoda rezultatų. Tai kaip naminis gyvūnėlis, kuriam skiriamas dėmesys ir kuriuo rūpinamasi“, – pasakoja mergina.

Oliziukus ji pradėjo gaminti atsitiktinai. Personalo atrankų įmonė, kurioje I. Rudauskaitė dirba projektų vadove, kuruoja vadovų, personalo vadovų ir buhalterių klubus Šiauliuose. Birželį vyko šių klubų sezono uždarymas, todėl pašnekovė kartu su įmonės direktore svarstė, kaip nustebinti susitikimo dalyvius. Prisiminė oliziukus. Kadangi nerado kur jų įsigyti Šiauliuose, gamybos ėmėsi pati Ina. Taip gimė pirmieji dvylika oliziukų.

Pradėjusi intensyviai gaminti žaisliukus, mergina pasidalijo savo kūriniais su draugais. Pastebėjo oliziukų poreikį. Dabar I. Rudauskaitė gamina oliziukus pagal individualius užsakymus ir planuoja užsiimti oliziukų gaminimo mokymais žmonių grupelėms.

Mergina domėjosi oliziukų istorija, tačiau nepavyko atrasti pavadinimo kilmės. Paaiškėjo tik tiek, kad atgaivino pamiršta sena – tokius žaislus ir prieš 20 metų jau turėjo kai kurios tetos, kurios džiugino savo vaikus šiuo smagiu rūpestėliu.

Mėgsta vandenį ir saulę

Oliziukas su žalia ševeliūra gali gyventi apie pusmetį. Tai priklauso nuo palaikomos drėgmės, augalo rūšies. Naudoti galima kviečius, miežius, įvairias prieskonines žoleles. I. Rudauskaitė labiausiai mėgsta kviečius ar miežius, nes jie ilgiausiai auga ir yra patvariausi.

„Gėlytė pabūna graži, o po savaitės nuvysta. Oliziukas rūpestėlis – ilgesniam laikui“, – įvardija privalumą. Žaliuosius gyvus plaukus galima įvairiai formuoti: pakirpti tiesiai, kreivai, surišti kaspinu į uodegą ar dvi kasas, supinti.

I. Rudauskaitė patikina, jog oliziukas viduje nepelyja ir nepūva. Didesnė klaida – nepalaikoma drėgmė, tuomet augalai-plaukai greičiau nudžiūva arba neišauga vešlūs.

„Kviečiai mėgsta drėgmę, todėl perlaistyti sudėtinga. Taip pat svarbi saulė. Oliziukus paprastai siūlo gaminti arba dovanoti prieš Velykas, pavasarį, kai visi dar ilgisi žalumos“, – pasakojo kūrėja.

Kai kurie siūlo žaisliuką padėti ant lėkštutės su jame įpiltu vandeniu. Tuomet augintinis reikalauja mažiau kasdienės priežiūros, nes reikiamą vandens kiekį pasiima iš pjuvenų. Inos manymu, užtenka palaistyti oliziuką iš viršaus, kad viršuje supiltus grūdus ar sėklas pasiektų drėgmė.

Skirtingi veidai

Oliziuko pagrindas ir kūnas – pėdkelnės, į kurias prikišama pjuvenų iki reikiamo standumo. Tuomet galima formuoti žaisliuko veidą su nosimi, ausimis, norimo platumo skruostais, galvos forma. Jei veido forma nepatinka, oliziukas lankstus plastinėms operacijoms – jį galima lengvai performuoti.

Baigus, ant viršugalvio vienu sluoksniu priberiama grūdų ar sėklų, pėdkelnės galas užrišamas. Pėdkelnes rekomenduojama rinktis plonesnes, kad želdinukams būtų lengviau pro jas prasiskverbti.

Dekoruoti veidą galima kiek leidžia kūrybingumas: klijuoti akis, ūsus, vešlius antakius, verti auskarą, mergaitei įpinti kaspiną, uždėti akinius.

„Vienodų žaisliukų dar negaminau, neįdomu. Geriau paimprovizuoti, pabandyti kažką kito“, – kalbėjo mergina.

I. Rudauskaitė siūlo oliziuką pasigaminti ne vien kaip žmogaus veidą. Žaisliukas gali būti ir paršelis, sliekas, tarakonas, meška, kūlverstukas, ežys. Tik būtinai reikia įvertinti, kurioje vietoje norima užauginti plaukus.

Jono TAMULIO nuotr.

ŽAISLAS: Oliziukus gaminanti Ina Rudauskaitė sako, jog toks žaisliukas tinkamiausias vaikams, nes tai savotiškas augintinis – rūpestėlis, jį reikia prižiūrėti, laistyti, kad želdinukai užaugtų.

VEIDAS: Įdomiausias procesas – formuoti žaisliuko veidą. Jis priklauso nuo kuriančiojo fantazijos.

Inos RUDAUSKAITĖS asmeninio archyvo nuotr.

SKIRTUMAI: Visi Inos Rudauskaitės oliziukai – skirtingi.

PLAUKAI: Žaliems oliziuko plaukams tinkamiausios kviečių ar miežių sėklos, grūdai, nes jie ilgiausiai auga ir yra patvariausi.