Žalumynai Velykų stalui – invazinio zuikiakrūmio šakelės

Žalumynai Velykų stalui – invazinio zuikiakrūmio šakelės

Ža­lu­my­nai Ve­ly­kų sta­lui – in­va­zi­nio zui­kiak­rū­mio ša­ke­lės

Ar­tė­jant Ve­ly­koms ky­la grės­mė pa­tai­sams, ku­rie rau­na­mi šven­ti­niam sta­lui pa­puoš­ti. Šių jaut­rių nyks­tan­čių au­ga­lų, įra­šy­tų į Ap­ri­bo­tų ar drau­džia­mų rink­ti bei pre­kiau­ti lau­ki­nių au­ga­lų ir gry­bų są­ra­šą, ne­ga­li­ma nei rau­ti, nei skin­ti ar ki­taip nai­kin­ti, nei jais pre­kiau­ti.

No­rin­tiems ža­lu­my­nais pa­puoš­ti ve­ly­ki­nį sta­lą ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai siū­lo pa­si­skin­ti in­va­zi­nio au­ga­lo – šluo­ti­nio sau­sak­rū­mio, ku­rį dau­ge­lis ži­no kaip zui­kiak­rū­mį, ša­ke­lių.

Šluo­ti­nis sau­sak­rū­mis – tai iš Šiau­rės Af­ri­kos, Pie­tų Eu­ro­pos ki­lęs 1-2 m aukš­čio vis­ža­lis krū­mas tan­kio­mis, sta­čio­mis, šluo­tą pri­me­nan­čio­mis ša­ko­mis. Jis pa­va­sa­rį žy­di ryš­kiai gel­to­nais žie­dais, o ža­lios jo ša­ke­lės tin­ka puokš­tėms.

Šis au­ga­las įra­šy­tas į In­va­zi­nių Lie­tu­vo­je rū­šių są­ra­šą ir ap­tin­ka­mas be­veik vi­so­je ša­ly­je. Dau­giau­sia pa­pli­tęs Kur­šių ne­ri­jo­je, Dzū­ki­jo­je, Šiau­lių ap­skri­ty­je.

Šluo­ti­niai sau­sak­rū­miai dau­gi­na­si sėk­lo­mis ir plin­ta ve­ge­ta­ty­vi­niu bū­du. Vie­nas krū­mas ga­li su­bran­din­ti nuo ke­lių šim­tų iki 25 tūks­tan­čių sėk­lų, o da­lis jų iš­lie­ka dai­gios dau­giau kaip 80 me­tų. Sėk­las pla­ti­na gy­vū­nai, iš­ne­šio­ja van­duo, vė­jas, trans­por­to prie­mo­nės. Sie­kiant su­stab­dy­ti šios in­va­zi­nės au­ga­lų rū­šies pli­ti­mą ša­ly­je, drau­džia­ma juos so­din­ti ar sė­ti de­ko­ra­ty­vi­niuo­se žel­di­niuo­se.

Veiks­min­giau­sias bū­das jiems nai­kin­ti – iš­rau­ti ar­ba nau­do­ti her­bi­ci­dus. Nup­jau­ti sau­sak­rū­miai at­že­lia, to­dėl tai ne­pa­de­da su jais ko­vo­ti.

Pa­gal Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos inf.

Ap­lin­kos mniis­te­ri­jos nuo­tr.

Šluo­ti­nis sau­sak­rū­mis ži­no­mas kaip zui­kiak­rū­mis.

Re­dak­ci­jos nuo­tr.

Lie­tu­vo­je au­ga še­šių rū­šių pa­tai­sai.