Žąsinė sidabražolė: žąsiukams, vaistams

Žąsinė sidabražolė: žąsiukams, vaistams

Žąsinė sidabražolė: žąsiukams, vaistams

Žydi žąsinės sidabražolė, kurias liaudis dar vadina žąsų kojelėmis, žąsų žolėmis. Taip šios sidabražolės vadinamos todėl, kad jų lapai panašūs į žąsų pėdas.

Botanika
Žąsinė sidabražolė – erškėtinių šeimos daugiametis augalas. Jis paplitęs Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Žąsinės sidabražolės – šliaužiantys žoliniai augalai. Jų šaknys mėsingos. Stiebas plonas. Lapai plunksniški. Apatinė lapų pusė apaugusi sidabriškai blizgančiais pūkeliais. Todėl ir sidabražolė. Žiedai pavieniai, skaisčiai geltoni, gana dideli. Žąsinės sidabražolės pradeda žydėti birželį ir žydi iki rugpjūčio. Kai kurie pavieniai augalai žydi iki pat šalnų.
Žąsinės sidabražolės dažnos visoje Lietuvoje. Auga kiemuose, pakelėse, pakrantėse, ganyklose, dykvietėse, laukuose... Auga kilimais, kur tik randa vietos.

Vertė
Žąsinės sidabražolės tinka maistui. Turi ir gydomųjų savybių. Mėsingos šaknys spalva ir skoniu primena pastarnokus. Kai kuriuose Skandinavijos ir Sibiro kraštuose gyventojai šias šaknis valgo. Susmulkinta sidabražolės žole patariama lesinti žąsiukus, kalakučiukus, kitus naminius paukščius. Senovės Kinijoje žąsinę sidabražolę naudojo kerėjimams ir burtams.
Žąsinėje sidabražolėje yra rauginių medžiagų, kurios pasižymi sutraukiančiu poveikiu. Todėl sidabražolės žole, pasak liaudies medikų, galima gydyti viduriavimą, skrandžio sutrikimus. Lapuose ir ūgliuose yra daug vitamino C, rauginių medžiagų, flavonoidų, kalio, geležies, o šakniastiebiuose – krakmolo.

Vaistams
Kai kuri žolininkai tvirtina, jog žąsinė sidabražolė slopina uždegimą. Todėl skaudant gerklei reikia užplikyti 1–2 šaukštelius džiovintos sidabražolės ir pagurkšnoti tokios arbatos. Yra pastebėta, kad tokia arbata malšina mėnesinių skausmus, sugeba atpalaiduoti spazmus. Sidabražolės arbata gydo ir burnos opas. Išoriškai žąsine sidabražole galima gydyti odos ligas. Vartojama kaip žaizdas gydantis, kraują stabdantis, šlapimą varantis, nuskausminantis vaistas. Tvirtinama, kad šis augalas padeda reguliuoti medžiagų apykaitos procesus sergant cukriniu diabetu. Žinoma, kad žąsinę sidabražolę kai kas vartoja sutrikus inkstų funkcijai, sergant šlapimo pūslės, kepenų ligomis. Žolės antpilas padeda net skaudant dantis, tinka dantenoms stiprinti. Iš žolės ruošiamos gydomosios vonios. Nors nėra duomenų apie šalutinį žąsinės sidabražolės poveikį, tačiau prieš gydantis būtina pasitarti su medicinos specialistais.


Maistui
Galima valgyti žąsinės sidabražolės žolę, bei šakniastiebius. Įmaišyti į salotas.
Sriubos receptas. Į mėsos sultinį dedama bulvių, morkų, svogūnų. Paverdama. Baigiant virti įdedama žąsinės sidabražolės žolės.
Ir pavalgysime, ir gal kokią ligą nuvaikysime.
Parengė Feliksas GRUNSKIS


Felikso Grunskio nuotr.

SIDARBRAŽOLĖ: Šis erškėtinių šeimos daugiametis augalas tinka ir žąsims, ir žmonėms.