
Naujausios
Žolelės, pasaulio rožiniai ir žąsies plunksna
Tytuvėnų piligrimų centro gidė-vadybininkė Rūta Krencienė į bažnyčią, vienuolyną užsukantiems lankytojams siūlo originalias edukacines programas.
Viena, susijusi su vaistinėmis žolelėmis, kurias kažkada yra auginę ir vienuoliai, kita – su pasaulio rožiniais, dar kita – su senoviniais raštais, rašytais žąsies plunksna.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Rūtų nepažįsta net kaimynai
Tytuvėnų piligrimų centras įsikūręs išskirtinėje vietoje – vienuolyne, šalia bažnyčios. Todėl ir edukacinės programos turi būti atitinkamos, priderintos prie sakralios vietos, ne tokios, kaip, pavyzdžiui, buvusiame dvare ar regioniniame parke. Taip tvirtino gidė-vadybininkė Rūta Krencienė.
Tytuvėnų vienuolynas yra turėjęs sodą ir sodininką. Tytuvėnų piligrimų centro darbuotojai palengva įrenginėja herbulariumus, panašius į vienuolių. Lysvėse auginamos prieskoninės žolelės: mėtos, sukatžolės.
„Man buvo keista, kad iš Latvijos atvykę lankytojai nepažįsta rūtų. Šių, nacionaliniais vadinamų augalų, nežino ir dažnas užsienietis. Žmones stebina rūtų žalumas, bet ne mažiau – stiprus kvapas“, – pasakojo R. Krencienė.
Edukacinė programa „Trys Dievo dovanos ir kiti kvapai“, pasak gidės-vadybininkės, suintriguoja jau savo pavadinimu.
„Visi klausia, kas tos trys Dievo dovanos. Labai nustemba, kai pasakau, jog tai dilgėlės, varnalėšos ir garšvos, Tytuvėnuose vadinamos vištkojais. Iš šių augalų išdžiovintų ir sumaltų šaknų galima išsikepti duoną. Senovėje, per sunkius laikus, žmonės taip ir darydavo, norėdami išgyventi. Beje, į duonos tešlą galima dėti sudžiovintą, susmulkintą varputį“, – pasakojo Rūta Krencienė.
Lankytojai supažindinami su įvairių augalų – mėtų, šeivamedžio, čiobrelio, pušų pumpurų, serbentų, beržų lapų – kvapais. Labai skani ir kvapi, pasak gidės-vadybininkės, yra šeivamedžio, čiobrelio ir pušų pumpurų arbata. Į lininio audeklo gabaliuką galima įdėti nedidelį akmenuką, mėgstamo kvapo džiovintų žolelių, surišti ir naudoti kaip pakabuką.
„Vienuolynas be knygų – kaip kariuomenė be ginklų“
Populiari edukacinė programa „Vienuolynas be knygų – kaip kariuomenė be ginklų“, kurioje galima susipažinti su senais vienuolyno leidiniais, knygų skirtukais. Ant skirtukų žąsies plunksna rašomos mįslės.
R. Krencienė rodė archyvinius leidinius, irgi rašytus žąsies plunksna. Tarp unikalių raštų – vyskupo Motiejaus Valančiaus diktuoti laiškai, XVIII amžių siekiantys vienuolyno dokumentai.
„Iš vieno žąsies sparno rašyti tinkamos tik keturios plunksnos. Bet mes rašome visomis. Aš renku ir kalakutų, ir gandrų plunksnas. O gal kas augina žąsis ir plunksnos jiems nereikalingos? Gal galėtų padovanoti“, – sakė Rūta Krencienė.
Veria rožinius
Tytuvėnų piligrimų centro gidė-vadybininkė R. Krencienė yra paruošusi programą apie pasaulio religijų rožinius, moko lankytojus suverti paprasčiausius rožinius iš medinių karoliukų, kryželių.
Centre sukaupta įvairiausių rožinių kolekcija. Šalia katalikų (pranciškonų, švento Benedikto) – ir stačiatikių, ir musulmonų rožiniai. Tytuvėniškė režisierė Andrėja Gričiutė spektakliui apie Sibirą buvo gavusi tikrą tremties laikų rožinį, sulipdytą iš duonos trupinių. Vėliau atidavė Piligrimų centrui saugoti. Iš Egipto parvežtas musulmonų rožinis. Jie rožinį naudoja skaitydami Korano ištraukas, vardindami 99 Alacho dorybes. Jei rožinis būna 33 karoliukų, jį reikia praleisti pro pirštus tris kartus. Yra rožinių, maunamų ant piršto.
„Tytuvėnų bažnyčioje kiekviena vienuolių statula turi savo rožinį. Nežinia kodėl, bet Mergelė Marija laiko nestandartinį rožinį, turintį mažiau, negu priimta, karoliukų. Ant Švento Pranciškaus yra apkaustas, o prie diržo – trumputis rožinis pakabintas“, – pasakojo R. Krencienė.
Manoma, kad rožinio tradicija prasidėjo nuo IV amžiuje gyvenusio švento Antano. Kad nesusimaišytų poteriuose, jis dėliodavo akmenukus, rišdavo ant virvės mazgelius.
Autorės nuotr.
Tytuvėnų piligrimų centro gidė-vadybininkė Rūta Krencienė rodė šių dienų žąsies plunksnos įrašus.
Tytuvėnų piligrimų centre – pasaulio rožinių kolekcija.
Knygų skirtukų gali būti labai įvairių. Tinka net apnertas akmenukas.
Rašymui skirtą žąsies plunksną reikia tinkamai nusmailinti.
Tytuvėnų piligrimų centro muziejuje – vyskupo Motiejaus Valančiaus 1863 metais raštinininkui diktuoti ir jo žąsies plunksna rašyti laiškai, ir Tytuvėnų bažnyčios archyvo dokumentai.