
Naujausios
Lėktuvų viražai ir karinė technika
Žagarės Vyšnių festivalis penktadienio vakarą prasidėjo Barysių aeroklubo ultralengvųjų lėktuvų pasirodymu, kurio pabaigoje septyni Šiaulių parašiutininkų klubo sportininkai pademonstravo šuolį parašiutais.
Ne tik lėktuvų, bet ir kitos nekasdienės technikos galima buvo išvysti prie Žagarės dvaro rūmų vykusiame Lietuvos kariuomenės pristatyme „Nuo istorijos iki šių dienų“. Demonstruotos karinių oro pajėgų oro gynybos sistemos, istorikai dalinosi žiniomis apie partizanų vadus bei kitus Lietuvos laisvės kovų dalyvius. Karo policija atgabeno tarnybines transporto priemones, Gedimino štabo bataliono kariai – XIV amžiaus elitinio Lietuvos kario šarvuotę ir ginkluotę, Vytauto Didžiojo karo muziejus – kilnojamąją parodą.
Jubiliejinį Žagarės vyšnių festivalį nuspalvino ir senoviniai automobiliai bei motociklai, kuriais atriedėjo istorinės technikos gerbėjai, melomanus džiugino būrys žinomų Lietuvos atlikėjų ir grupių.
Garbingi apdovanojimai
Šeštadienio vidurdienį Žagarės kultūros centre vyko kraštiečių susitikimas su Vaclovu Daunoru „Žagare, mano Žagarėle...“, kur dalyvavo pats operos artistas. Jam įteiktos Joniškio Garbės piliečio regalijos, pristatyta knyga „Karalių kuria aplinka. Operos artistas Vaclovas Daunoras“, o renginio pabaigoje garbingas svečias atidengė jam skirtą miesto aikštėje pastatytą iš metalo kaltą krėslą – bendruomenės „Veidė“, seniūnijos ir regioninio parko direkcijos dovaną miestui ir maestro.
Viso susitikimo metu V. Daunoras neslėpė graudulio ašarų, atsiprašydamas negalintis kalbėti apie Žagarę kitaip, kaip tik su aistra.
O pagrindinėje festivalio scenoje miesto parke šeštadienio vakarą rajono meras Vitalijus Gailius padėkos raštu apdovanojo Vyšnių festivalio idėjos autorę, visuomenininkę Sarah Mitrikę, kuri, ištekėjusi už žagariečio Sauliaus Mitriko, miestelyje gyvena jau aštuonerius metus ir sako, kad tai yra pati geriausia vieta auginti vaikus. Jų šeima turi tris. Vietoje gimtosios Didžiosios Britanijos Lietuvą pasirinkusią S. Mitrikę galima vadinti Žagarės ambasadore.
Ne tik vyšnios, bet ir žagarėliai
Į Vyšnių festivalį lankytojus traukė tris dienas veikęs turgus, kuriame šiemet dalyvavo beveik pusketvirto šimto prekiautojų ne tik iš Lietuvos, bet ir Latvijos, Rusijos Kaliningrado srities, Lenkijos.
Daugelis pirkėjų graibstė vyšnias ir uogienes. O kur dar šventės naujiena – žagarėliai. Kažkam iš vietos gyventojų šovė į galvą mintis, kad vaikystėje Žagarėje močiutė virdavo žagarėlius. Jų pavadinimas puikiai dera prie miesto vardo. Idėją pasigavo Žagarės regioninio parko direkcija ir tarp miestelėnų prasidėjo varžytuvės, kas skanesnių, traškesnių, o gal kaip tik putlesnių, minkštesnių žagarėlių išvirs. Žagarės bendruomenės „Veidė“ moterys jų prigamino prezentacijai, o dvaro parko turguje vyko degustacija, bendruomenės ir pavienės šeimininkės sunešė žagarėlių, kurie skyrėsi ir sudėtimi, ir skoniu: vienos į tešlą dėjo sviesto ir kefyro, kitos tik grietinės, trečios bėrė ir druskos arba gardino vanile. Skaniausiais išrinkti Stungių kaimo bendruomenės pirmininkės Dalios Labanauskienės žagarėliai, kurių tešla buvo itin turtinga – su sviestu, kefyru ir grietine.
Neįsivaizduojamas festivalis be kaliausių, kurios kaskart tampa naujų akcijų–atrakcijų dalyvėmis. Šiemet buvo organizuotas išradingiausių kaliausių konkursas, kuriame galėjo dalyvauti įstaigos, organizacijos ir pavieniai asmenys, o jų kūriniai dar likus porai savaičių iki pagrindinio renginio jau džiugino regioninio parko lankytojų akis prie dvaro rūmų. O pagrindinę festvalio dieną, šeštadienį, startavo gyvųjų kaliausių bėgimas nuo Žvelgaičių ežero iki dvaro rūmų.
Pirmą kartą – Baltijos galiūnai
Vyšnių festivalį pamėgo sportininkai. Be tradicinių jojimo žirgais konkūrų, futbolo turnyrų, sprinto dalyvių jau antrą kartą Žagarėje vyko „Jeep MTB dviračių maratonų taurės 2019“ III etapas, kuriame startavo nuo darželinukų iki suaugusiųjų, važiavusių miesto gatvėmis ir Žagarės miško keliais bei keliukais. Suaugusieji pasirinkę įveikė 24, 48 arba 72 kilometrus.
Pirmą kartą Vyšnių festivalį pasirinko Galiūnų varžybų Baltijos komandinis čempionatas, organizuojamas Lietuvos galiūnų federacijos.
Vyšnių festivalis šiemet buvo be stipraus alkoholio ne tik renginių vietose, bet ir miesto parduotuvėse. Be to, saugant gamtą atsisakyta vienkartinių indų.