
Naujausios
Atėjo laikas atleisti ir išlaisvinti save
„Nebijokime pasveikinti su šv. Velykomis ir apkabinti nepažįstamą!“ – ragina Šiaulių dekanato dekanas, Šiaulių katedros klebonas Egidijus Venckus. Nors šiemet Didžioji savaitė dėl įvykių Briuselyje, pasak klebono, tapo ne tik Kristaus kančios, bet ir žmonijos kančios savaite.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Viena šeima
– Didysis Šeštadienis. Koks jis yra Bažnyčiai?
– Didysis Šeštadienis yra ypatinga laukimo diena, kai vakare pagal Bažnyčios senąją liturgiją yra švenčiamos Velyknakčio pamaldos. Mes, krikščionys, laukiame: Viešpats jau prisikels. Tai – mūsų Bažnyčios pagrindas, be Prisikėlimo nėra tikėjimo. Bažnyčia budi per naktį, laukdama sekmadienio ryto, kai Viešpats kils iš kapo.
Vidurnakčio liturgijoje šventinama ugnis. Uždegama Kristaus prisikėlimo žvakė, visi žmonės nuo jos užsidega savo žvakutes. Tai yra tikėjimo liudijimas.
Skaitomi skaitiniai iš Senojo, Naujojo testamento, giedamos psalmės.
Atnaujinami krikšto pažadai. Negali gyventi senu, nusivylusiu ar surūdijusiu tikėjimu. Reikia kaskart naujai pažvelgti į Velykas, atrasti dar gilesnę prasmę. Iš pradžių gal ne taip, gal paviršutiniškai suprantame. Bet vis daugiau kartų – ir jau, žiūrėk, išsitreniruoji. Ir matai: oho, kokia paslaptis, kokia mistika, kokia liturgija!
Šv. mišių aukoje visi tekstai liudija apie laukiantį Kristaus prisikėlimą. Saulei tekant apaštalai bėgo „pas kapą“ pasižiūrėti, nes moterys pranešė, kad kapas tuščias. O mes ankstų rytą išeisime į Prisikėlimo procesiją.
Anot Šventojo rašto, apaštalai randa tuščią kapą – Viešpats jau prisikėlė.
– Studijuodamas Romos Popiežiškajame Laterano universitete, šv. Velykas sutikote Vatikane. Kokie įspūdžiai labiausiai įstrigo?
– Žmonių minia milžiniška, stovime Šv. Petro bazilikos aikštėje tarp triukšmo, tarp stiprių ir silpnų. Reikia įtempti jėgas ir tikėjimą, kad išgyventumei ir išgirstumei, kaip vyksta liturgija. Žmonės juda: vieniems bloga, kiti sėdasi, treti stojasi.
Turi nugalėti žmogiškus silpnumus, pakelti širdį aukščiau, tarp tų žmonių išieškoti Kristaus prisikėlimo žinią. Mes visi esame pakviesti į velykinę paslaptį – nesvarbu, tu stiprus ar silpnas, gulintis ar sėdintis. Norisi kam nors padėti. Močiutė neturi kur atsisėsti? Užleidi.
Dangus virš galvos, saulė šviečia. Čia – brolis, čia – sesuo, mes, vieno Prisikėlimo jungiami, vienų šv. Velykų palaiminti. Popiežius kreipiasi ir mes girdime, kaip Bažnyčia apglėbia visą pasaulį, popiežiaus vardu jį laimina.
Nuostabus jausmas, kai pasijauti globalus. Tuo momentu galvoji ne tik apie save, o kartu su popiežiumi meldiesi už pasaulį.
– O žmogiškasis džiaugsmas?
– Truputis nuovargio, be pusryčių. Po palaiminimo žmonės labai linksmi, sveikina vienas kitą su šventom Velykom. Kad ir nepažįstamos močiutės! Viena buvo italė, kita – brazilė. „Tu jaunas, tu, matyt, kunigėlis, kad taip šventai atrodai!“ Apkabino! Nesvarbu, ar pažįstamas, ar ne. Santykis – emocinis. Gal mes Lietuvoje esame per daug kuklūs, kompleksuoti, bijome tai bažnyčioje išreikšti?
Aš, atrodytų, būčiau kompleksuotas lietuvis, bet kai griebė, močiutė sveikinti, baigėsi visi kompleksai. Ir aš itališkai atsakiau: „Palaiminimas Dievo!“ Jos laimingos ir dar mojavo!
Laikas po šv. mišių ten labai linksmas. Niekas nesiskirsto iš aikštės, niekas neskuba namo pusryčių. Nori dar pabūti toje auroje, žino, kad čia yra Bažnyčios centras. Kiti susėda, užvalgo, atsigeria vandens. Įprastai neleidžiama, o per šv. Velykas – galima.
Prisikėlimo stebuklas
– Kokios jūsų vaikystės šv. Velykos?
– Didįjį Šeštadienį tėvai eidavo išpažinties, vakare dažydavome kiaušinius. Mes nelabai gražiai, bet a. a. mama labai gražiai dažydavo. Tėvas rūpindavosi, kad reikės anksti keltis, mes, nedidukai, iškreiptais veidais atsikeldavome. Tradicija buvo griežta. Ką tėvai duoda, tą ir turime.
Po to – kiaušinių daužymo, ridenimo varžybos. Susitikdavo giminaičiai. Džiaugsmas – atrodo, kad po šv. Velykų atėjo tikrasis pavasaris, gamta atsivėrė. Kol buvo gyva a. a. močiutė, rinkdavomės pas ją. Ji buvo labai religinga, kasdien eidavo į bažnyčią, ji kurdavo tikėjimo tradiciją šeimoje. Kai jos neliko, tėvukas darydavo tą patį. Tokios būdavo mūsų šv. Velykos, o gilesni išgyvenimai atėjo vėliau.
– Dirbdamas kunigu, matote ir žmogiškojo prisikėlimo pavyzdžių. Kokia įsimintiniausia jūsų išgyventa prisikėlimo istorija?
– Vieną vėlyvą vakarą mane pakvietė važiuoti į ligoninę: „Klebone, mūsų senelis komoje. Daktarai sako, kad jau viskas.“ Pasiėmiau aliejaus patepimui ir išvažiavau.
Įvedė į reanimaciją. Išgirdau, kad artimieji šneka nekokias kalbas ir griežtai nutildžiau: „Žmogus komoje viską girdi, ką jūs kalbate.“ Jie išsigando.
Pasakiau, kad dabar visi turime už jį melstis. Suklupo. Aš meldžiuosi, duodu išrišimą, patepimą. Pagiriu, padėkoju seneliui už gyvenimą, pasakau: „Tu esi mylimas, gerbiamas, tavęs visi laukia. Jeigu dar turi jėgų, gyvensi. Jei Dievo paprašysi savo širdyje, dvasioje, jis gali tavęs pasigailėti. Jei nuspręsta išeiti, žinok, tave visi myli, apsiašaroję meldžiasi suklupę tavo artimieji.“
Staiga jis atsisėdo – su visais gyvybės funkcijas palaikančių aparatų laidais. Pradėjo kaukti aparatūra, subėgo daktarai. Aš palaiminau ir išėjau, nes daugiau jau – medikų darbas.
Po kiek laiko sužinojau, kad atsigavęs ir sąmonę atgavęs senukas pragyveno daugiau kaip mėnesį. O artimieji turėjo atgailauti.
Kančios savaitė
– Kalbame apie džiaugsmą, bet ši savaitė pažymėta skausmu. Briuselyje per sprogimus oro uoste ir metro žuvo žmonės, daug sužeistų. Kaip šie įvykiai keitė šv. Velykų laukimą?
– Įvykis yra skaudus. Didžioji savaitė tapo ne tik Kristaus kančios, bet ir žmonijos kančios, išdavystės, nepasidalijimo, kenkimo vienas kitam savaite. Smurtas palietė visiškai nekaltus žmones.
Nesu politikas, nenoriu leistis į gilesnes diskusijas. Bet ISIS man panašūs į žaliuosius žmogeliukus Europai. Jie kuria karinę valstybę ir nori sunaikinti mūsų ramybę. Ir jau naikina. Paryžius, Briuselis. Pasaulis dar daug diskutuos, imsis priemonių. Bet jie jau yra labai arti.
Šie įvykiai palietė Europą, o kas vyksta Sudane? Situacija valstybėje paskelbta viena iš tragiškiausių. Vyksta pilietinis karas, valstybė naikina save, savo žmones ir sako: jūs nesikiškite.
– Ar nebus aklojo keršto, jei dar giliau įsišaknys stereotipas: musulmonas, todėl radikalas, todėl teroristas, todėl potencialus priešas?
– Religija nekerštauja. Ji meldžiasi, skelbia Dievo žodį. Kerštaudami žmonių nebeprikelsime. Juos reikia palaidoti su didžiausia pagarba, jų gyvybė nekaltai paaukota dėl „Islamo valstybės" žinios pasauliui.
Žūsta Dievo žmonija – galbūt protestantas, gal induistas. Ekumeninis sąjūdis siekia, kad pasaulio religijos lyderiai kuo daugiau kalbėtų apie vienybę, pasaulio taiką, o ne apie atsiskyrimą.
Pasveikinti ir apkabinti
– Daug kalbame apie mažėjančią Lietuvą, emigraciją, pabėgėlių krizę, kitas problemas. Kaip sustabdyti problemų ratą?
– Kuriame amžiaus tarpsnyje nebuvo problemų, sunkumų, kada politika buvo gera? Kiek karas atėmė gyvybių? Buvo dar baisiau.
Dabar turime ramybę, laisvę, taiką. Vertinkime tai, ką turime. Nekalbu apie ekonomiką. Su ekonomika rojaus nesukursi. Džiaugsmas, kad Lietuvoje žmonės nebadauja. Valstybė pasirūpina, prisideda įvairios institucijos, nevyriausybinės organizacijos. Lietuvoje yra gerai. Tegul Viešpats toliau laimina ir apsaugo mus nuo karų.
– Ko linkite šiemet šv. Velykų proga?
– Norisi, kad žinia, kurią mums skelbia šv. Velykos, būtų tokia stipri, kad ją įsimintume ilgiau nei valandą ar dieną, kai buvo šv. Velykos.
Kad šviesa, kuri blykstelės per šv. Velykas, apšviestų protus ir širdis, kad pajaustume, jog esame išlaisvinti iš nuodėmės ir mirties baimės. Labai didelis dalykas išlaisvinti save iš kompleksų, įpročių.
Šventasis Tėvas visuomet visus apkabina, moko būti gailestingus. Kad negyventume vien pagal savo įsitikinimus, galvodami, kad tik jie yra tiesa.
Jei kartais pasistumdome dideliuose susiėjimuose, atsiprašykime, palenkime galvą, nebijokime pasveikinti su šv. Velykomis ir apkabinti nepažįstamą. Džiaugsmo ir gailestingumo pasveikinimas! Apkabinimas kiekvieno, kurį matau. Tai būtų peržengimas per save.
Atėjau kažką gauti, įkvėpti dangaus šviesos, atverti širdį, o ne pastovėti nuliūdęs ir iškentėti šv. mišias. Atėjau, nes noriu visiems atleisti ir save išlaisvinti – kad skriesčiau kaip paukštis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
LAUKIMAS: Trečiadienį Šiaulių katedros klebonas Egidijus Venckus puošė altorių šv. Velykoms.
LINKĖJIMAS: „Norisi, kad žinia, jog visi esame pašaukti ir norintys Prisikėlimo, išliktų ilgiau ir mintyse, ir širdyse, ir tikėjime“, – sako Šiaulių katedros klebonas Egidijus Venckus.
PASIRENGIMAS: Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo altoriaus skulptūrą priešvelykiniu laikotarpiu uždengė Kristaus paveikslas.