
Naujausios
DJ Senis – beveik Gineso rekordininkas
Ar galite patikėti, kad diskotekoms Šiauliuose – tik 40 metų? Būtent tokią sukaktį visai neseniai minėjo Šiaulių didžėjai. Vienas pirmųjų didžėjų ne tik Šiauliuose, bet ir Lietuvoje, Romualdas Volodka (sceninis pseudonimas – DJ Senis) dalijasi prisiminimais, kaip per tuos dešimtmečius keitėsi diskoteka.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Leisti vien įrašus nebuvo įprasta
Garsi ritminga muzika, šviesų efektai, dūmų užsklanda ir net pirotechnikos elementai – tokia šiandien diskoteka. O kaip ji atrodė prieš 40 metų?
R. Volodka pasakoja, kad vienas pirmųjų, apie 1974 metus, diskotekas Lietuvoje, Vilniuje, pradėjo vesti Rimantas Vizbaras. Tais laikais šokių vakaruose leisti vien įrašus buvo neįprasta. Paprastai koncertuodavo ansambliai ir tik pertraukų metu būdavo paleidžiami įrašai. Kartą grupė negalėjo koncertuoti ir R. Vizbaras leido vien įrašus. Jaunimui tai patiko.
R. Volodkai apsilankius R. Vizbaro diskotekoje didžiausią įspūdį paliko scena – iš lentų sukaltas karkasas, ant kurio buvo padėti du juostiniai magnetofonai.
Apie šviesos ir kitus efektus mažai kas galvojo, džiaugėsi, jeigu gerų įrašų pavykdavo gauti. Jų didžėjai ieškodavo Rygoje, atsiųsdavo giminaičiai iš tolimojo užsienio, keisdavosi vieni su kitais.
Diskotekos užuomazgos Šiauliuose – R. Volodkos kultūros rūmuose įkurtame jaunimo klube „Amžininkas“. Klubas rengdavo susitikimus su įdomiais žmonėmis: muzikantais, dainininkais, keliautojais. Kartą klube apsilankė didžėjus iš Lenkijos Janek Pševara, dirbęs renginių naftotiekininkams organizatoriumi Joniškyje. Jis tapo pirmuoju užsieniečiu, vedusiu diskoteką Lietuvoje. Tiesa, leidimas tai daryti buvo gana ilgai svarstomas.
Pastebėjęs, kad diskoteka patinka ir Šiaulių jaunimui, R. Volodka ėmėsi ieškoti informacijos, kaip jas vesti.
„Pasiskaičiau, pasižiūrėjau, kaip ta diskoteka atrodo, pasiraitojau rankoves ir pirmyn – darome teminę diskoteką. Susiradau Artūrą Pozniakovą (vėliau jis režisavo muzikinį filmą „Kažkas atsitiko"), kuris domėjosi roko muzika ir turėjo kelias plokšteles, pasikviečiau pianistę iš Šiaulių konservatorijos Rasą Jautakaitę, dainininkės Gintarės Jautakaitės pusseserę, taip ir pradėjome rengti diskotekas“, – pasakoja didžėjus.
Vakaro pradžioje buvo pasakojama apie grupę, jos išleistus įrašus, klausomasi grupės dainų. Buvo surengta per 20 teminių diskotekų, skirtų „The Beatles“, „Led Zeppelin“, „Queen“, Antanui Šabaniauskui, Danieliui Dolskiui ir kitiems.
„Neturėjome daug informacijos, versdavomės straipsnius iš žurnalų, enciklopedijų“, – pasakoja R. Volodka.
Ant vienos sienos kabėdavo ekranas, kitoje pusėje – projektorius. Ekrane keisdavosi skaidrės iš grupės istorijos. Tai buvo bene vieninteliai pirmųjų diskotekų šviesos efektai.
Atlyginimo Kultūros rūmų kultmasinio sektoriaus organizatorius gaudavo 67 rublius. Kaip renginių vedėjas ir didžėjus R. Volodka prisidurdavo vesdamas kviestinius vakarus restoranuose, mokyklose, gimtadieniuose. Visi papildomai uždirbti pinigai keliaudavo garso aparatūrai, magnetofonų detalėms, diskotekos lemputėms ir panašiems dalykams.
Iš konkursų – su prizais
R. Volodkai, kaip renginių vedėjui ir didžėjui, ne kartą teko dalyvauti respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose-festivaliuose. Vienas įsimintiniausių – sąjunginis renginių vedėjų konkursas Odesoje 1978 metais. Konkurse Lietuvos komandai atstovavo penki renginių vedėjai. Vienintelis R. Volodka renginyje rodė, kaip vesti diskoteką.
„Prieš konkurso pradžią pasiruošiau savo programai, pasidėjau plokšteles ir išėjome papietauti. Grįžtu – nebėra plokštelių, o už valandos mano programa! Nubėgu pas direktorių: „Gelbėkit! Padėkit!“ Direktorius „užlaužė“ budėtoją ir tas šiaip taip atidavė“, – dabar su šypsena prisimena šiaulietis.
Nuotykiai konkurse tuo nesibaigė. Vyksta programa, skaidrėse rodo Šiaulių laikrodį „Gaidį“, ir R. Volodka lepteli: „Manau, kad tai pats tiksliausias laikrodis pasaulyje, gal net už Maskvos kurantus tikslesnis.“ Nepadėjo net žodelis „juokauju“. Komisijoje sėdėję Sovietų Sąjungos kultūros ministerijos „šulai“ nuščiuvo, o pasibaigus konkursui vienintelio šiauliečio programą svarstė pusantros valandos.
R. Volodka sako, jei ne tas leptelėjimas, gal ir laureatu būtų tapęs, o dabar – tik diplomantu. Tačiau nudžiugino komisijos pirmininko pavaduotojo pasakyti žodžiai: „Padarei gerą darbą, nuo šiol diskotekai Tarybų Sąjungoje – žalia gatvė.“
R. Volodka vieną po kito traukia prizus. Patefoną vaizduojantis apdovanojimas – 1979 metais Kaune vykusiame pirmajame diskotekų konkurse „Auksinė plokštelė“ iškovota pirmoji vieta. Auksu puošta lėkštė – pirmosios vietos prizas, iškovotas 1979 metais Kaliningrade vykusiame jaunimo festivalyje „Gintarinis pavasaris“. Šiame festivalyje Romualdas dalyvavo kartu su broliu Gediminu. Kitais metais jie taip pat tapo festivalio nugalėtojais.
Apdovanojimų šiauliečiai parsivežė ir iš kitų konkursų.
R. Volodka apgailestauja, kad jau dešimtmetį Lietuvoje nevyksta konkursai nei renginių vedėjams, nei didžėjams.
Diskotekos po visą Lietuvą
Klaipėda, Telšiai, Mažeikiai, Kelmė, Joniškis, Panevėžys, Kaunas – didžėjus vardija miestus, kuriuose teko vesti renginius ir diskotekas. Vien Kauno halėje teko koncertuoti 18 kartų.
Įspūdingos buvo 1984 metais Kauno „Inkaro“ klube surengtos aštuoniolikos diskotekų vedėjų varžybos. Jose nebuvo jokios komisijos, geriausią diskoteką rinko Kauno jaunimas.
Lyg norėdami paerzinti, prieš renginį panevėžiečiai šiauliečiams rodė, kokių „gėrybių“ atsivežė į Kauną: bėgančias lemputes, milicijos švyturėlį. „Ar jūs tokių turit?“ – klausė. Šiauliečiai tokių šviesos efektų neturėjo.
„Mąstėme, kuo galėtume nustebinti kauniečius. Muzikoje jie progresyvūs, geriausi įrašai ir aparatūra – pas kauniečius. Sakau, pasidarom pirotechniką“, – pasakoja R. Volodka.
Į lempučių cokolius įdėjo parako, bronzos ir kalio permanganato. Tokias šešias „šaškes“ pastatė vienoje scenos pusėje ir šešias – kitoje.
„Apsirengiau baltu, sidabriniais siūlais įspūdingais raštais išsiuvinėtu triko. Sutariau su broliu: „Kai užgros mano diskotekos įžangos fanfaros, aš šoku kairėje, o tu spogdink dešinėje, tada paeisiu į dešinę, tu sprogdink kairėje.
Prasideda mūsų diskoteka, aš išpuolu į sceną, paeinu į kairę ir tik pliūpt liepsna po kojom. Pripuolu prie brolio, o tas: „Atsiprašau, suklydau.“ Išeinu į dešinę pusę, jis ir vėl prie manęs susprogdina. Mano atlasinių kelnių klešnės pradėjo svilti, neliko nei ūsų, nei plaukų, – pasakoja didžėjus. – Bet čia dar ne viskas. Anekdotas prasidėjo, kai po kelių minučių bronzos debesis nusileido ant šokėjų, baldų, grindų. Toks kaifas kilo, tokia euforija. Visi pasidengė bronza!“
Po 20 minučių ūkvedys atpuolė: „Didžėjau, ką tu padarei, ar žinai, kad valytojos tavęs jau su šluotom laukia. Sveikas iš čia kudašiaus neišneši!“ Laimei, nuotykis baigėsi laimingai. Valytojos, nors ir nebuvo patenkintos, bet didžėjaus nelietė. O po kelių dienų šiauliečiai sulaukė žinios, kad jaunimas jų diskoteką pripažino geriausia ir reikia atvažiuoti atsiimti prizo.
„Nuėjau pas panevėžiečius su tuo apdovanojimu ir paklausiau: „O jūs ar tokį turite?“ – šypsosi prisiminęs R. Volodka.
Darbas pagal išsilavinimą
Didžėjus per savo karjerą vedė apie 2 000 diskotekų.
Kokią muziką mėgsta publika, kokias dainas, kokių grupių muziką dažniausiai teko, tenka groti? R. Volodka-DJ Senis susimąsto.
„Didžėjus diskotekoje – tai tarsi džiazo improvizacijų atlikėjas. Ant šito nekimba, ant šito nekimba, o gal ant šito kimba, va ir pagavau. Arba publika prieina: „Gal turite „Juoda orchidėja“? Na ir pirmyn su „Juoda orchidėja“.
Kas yra geras vakaras? Gera 10–15 minučių pradžia ir efektinga pabaiga. Tai yra bet kokio renginio scenarijaus pagrindas“, – sako profesionalus renginių vedėjas.
R. Volodka Vilniaus valstybinėje konservatorijoje Klaipėdos fakultete baigė renginių režisūrą. „Lietuvoje mes dviese su DJ Saga (Sigitas Grybas) dirbame pagal specialybę. Raskite, kuris 40 metų scenoje atidirbo? Mane tuoj į Gineso rekordų knygą įtrauks!“ – pusiau juokais, pusiau rimtai sako R. Volodka.
Kodėl sceninis R. Volodkos pseudonimas – DJ Senis? Penkerius metus šiaulietis vasaromis dirbo kauniečių įmonės „Combo“ renginių vedėju, vesdavo Palangos sezono atidarymo ir uždarymo renginius. Prodiuserė Aušra Vyšniauskienė kartą pasakė: „Senį į sceną!“ R. Volodkai patiko toks vardas: „Tinka. Tebūnie DJ Senis.“
Prieš daugiau kaip penkerius metus paskelbęs, kad palieka sceną, DJ Senis ir šiandien veda diskotekas, renginius. „Reikia pasiimti pinigus“, – šypsosi didžėjus ir iš dėžės traukia naujutėlaitį didžėjaus dviejų plokštelių patefoną. „Tik reikia treniruotis, kompiuterizuotis“, – nežada sustoti didžėjus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
APDOVANOJIMAS: Vienas iš svarbiausių ir maloniausių apdovanojimų – 1979 metais Kaune vykusiame pirmajame diskotekų konkurse „Auksinė plokštelė“ iškovota pirmoji vieta.
SKIRTUMAI: Romualdas Volodka sako, kad dabar diskotekas vesti vieni juokai. Ne problema įsigyti gerų įrašų, geros garso aparatūros, šviesos efektų.
HALĖ: Kauno halėje, kurioje susirinkdavo apie 3 000 žmonių, R. Volodkai teko koncertuoti 18 kartų.
ODESA: Sąjunginiame renginių vedėjų konkurse Odesoje 1978 metais Romualdas Volodka vienintelis rodė diskotekos programą ir vilkėjo originaliais šiaulietės tautodailininkės Aldonos Vaišvilienės kurtais rūbais.
DIDŽĖJAI: Du didžėjai – DJ Mamania ir DJ Senis.
ĮSPŪDŽIAI: Romualdas Volodka kauniečius apie 1980 metus bandė nustebinti pirotechnika. Bandymas nebuvo labai sėkmingas: didžėjus apsvilo ne tik rūbus, bet ir plaukus bei ūsus, o visi šokėjai pasidengė balta bronza. Tačiau diskoteką kauniečiai pripažino geriausia.