Esperanto kunigui – tramplinas į pasaulį

Esperanto kunigui – tramplinas į pasaulį

Esperanto kunigui – tramplinas į pasaulį

Žagarės parapijos klebonas Marius Dyglys esperanto kalba užmezgė begalę kontaktų su žmonėmis net iš tokių šalių, kaip Pietų Korėja arba Nepalo, surado bendraminčių, padėjusių rinkti Popiežiaus ganytojiškas keliones liudijančių pašto vokų kolekciją iš viso pasaulio.

Neseniai klebonas grįžo iš Prancūzijoje vykusio šimtojo pasaulio esperantininkų kongreso, o ateityje planuoja suburti Lietuvos katalikus, kalbančius šia daugiau kaip prieš 120 metų okulisto Liudviko Zamenhofo sukurta kalba.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Prieš gerus du dešimtmečius Naujojoje Akmenėje augusiam Mariui Dygliui į rankas pateko vaikams skirtas žurnalas „Pipiras“, kuriame buvo išspausdintas straipsnelis apie esperanto kalbą, kelios jos pamokos, pirmieji elementarūs žodžiai ir adresas, jei nori išmokti daugiau.

Smalsumas paskatino parašyti. Iš Kaune įsikūrusios asociacijos netrukus jis gavo užduočių. Atlikęs jas raštu siųsdavo atgal įvertinti.

Susirašinėjimą paįvairino iš esperanto organizacijos atėjusi žinia, kad toje pačioje gatvėje, beveik kaimynystėje gyvena esperanto kalbą mokanti moteris, medicinos sesuo.

„Nuėjęs neprisibeldžiau į svečius. Paėmiau popieriaus lapą ir esperanto kalba parašiau raštelį, kurį užkišau už durų. Mūsų susirašinėjimas tęsėsi ne vieną dieną, nes moteris neturėjo laiko, o gal manė, kad koks kavalierius originaliai ieško būdo susipažinti. Mane gyvai pamačiusi ji gerokai nustebo. Bet netrukus susibūrė grupelė mokinių, mes kalbėdavomės, diskutuodavome“, – mena klebonas Marius Dyglys.

Po kurio laiko mokytoja grupę jaunuolių lydėjo į esperantininkų susitikimus Latvijoje, kitose Baltijos šalyse.

Kunigui esperanto kalba yra kažkas nepaprasto, originalaus ir sunkiai paaiškinamo. Juk tai dirbtinė kalba, 1887 metais sukurta okulisto Liudviko Zamenhofo, puoselėjusio idėją per ją sujungti visas pasaulio tautas, paskatinti žmones mylėti vieni kitus.

Nors prabėgo gerokai daugiau kaip šimtmetis, ši jokiai tautai nepriklausanti kalba gyvuoja ir turi kelis milijonus sekėjų visame pasaulyje. Jos niekas negali pasisavinti, ir niekas negali diktuoti kitiems. Visi yra lygūs bendraudami – ir atvykę į susitikimus iš Anglijos, ir iš Nigerijos.

„Esperanto sukuria dvasines jungtis. Susitikę du nepažįstami žmonės prabilę pasijunta broliais, – sako kunigas. – Mokantys šią kalbą neserga depresija, nes visur dalyvauja, susirašinėja, bendrauja“.

Patarlė „Neturėk šimto litų, bet turėk šimtą draugų“ pasitvirtina.

„Neteisūs, kurie sako, kad be pinigų negalima keliauti. Esperantininkai skirtingose šalyse vieni kitiems suteikia pastogę, nakvynę, pavaišina, pavežioja, parodo savo kraštą. O nuskristi, kai atsirado pigių skrydžių bendrovės, palanku. Į Gruziją praėjusiais metais nuvykau už 112 litų. Jaučiausi labai pagerbtas, kai per vakarienę šeimininkai manęs paprašė pasakyti pirmąjį tostą Dievui, – dėsto esperanto kalbos entuziastas iš Žagarės. – Pažįstu pedagogę iš Mažeikių, kuri kviečiama į kitas šalis mokyti esperanto kalbos. Kelionės išlaidos jai nekainuoja, viską dengia organizatoriai“.

Marius Dyglys ir pats įsipareigoja kitų šalių esperanto organizacijų atstovams juos priimti viešnagei, vesti ekskursijas Žagarėje.

Jau Žagarės apylinkes aprodė svečiams latviams, vokiečiams. Kultūros sostinė turi ką parodyti: restauruotą dvarą, dvi bažnyčias, Barboros Umiastauskaitės kriptą, pažintinį ozo taką, Aušros Petrauskienės „Lėlių namus“...

M. Dyglys skaičiuoja aplankęs 28 pasaulio šalis, didelę dalį jų pažinti padėjo esperanto kalba.

Be šios kalbos, tikina kunigas, nebūtų sukaupęs ir įspūdingos apie 10 tūkstančių vokų kolekcijos iš 130 pasaulio šalių. Vokai – ne kasdieniai, visi jie išleisti Popiežių apaštališkosioms kelionėms atminti.

Neseniai Marius Dyglys grįžo iš Prancūzijoje Lilio mieste vykusio šimtojo Pasaulio esperantininkų kongreso, kuriame dalyvavo 2695 žmonės iš 82 šalių.

Iš Lietuvos vyko daugiau kaip 40 asmenų grupė. Prieš šimtą metų vykusiame pirmajame Pasaulio esperantininkų kongrese Lietuvai taip pat atstovavo kunigas, poetas Adomas Dambrauskas–Jakštas, ne tik puikiai savarankiškai išmokęs šią kalbą, bet ir bendravęs su jos kūrėju, parašęs jam laišką.

M. Dyglys, jau žinomas esperantininkų pasaulyje, buvo kviestinis svečias.

Kartu su prancūzų domininkonų ordino vienuoliu Bonoit Ente kongreso atidarymo vakarą jis esperanto kalba aukojo Šv. Mišias Lilio Šv. Mauricijaus bažnyčioje.

Kitą vakarą jis dalyvavo organizuotose ekumeninėse pamaldose, jungiančiose įvairių religinių konfesijų atstovus, kur skaitiniai ir giesmės taip pat skambėjo visiems bendra L. Zamenhofo sukurta kalba.

Kongrese, kurio pagrindinė tema: „Kalbos, menai ir vertybių dialogas tarp kultūrų“, vyko įvairių grupių – skirtingų konfesijų, profesijų atstovų – susitikimai, diskusijos, paskaitos, kultūriniai, sportiniai renginiai. Daug emocijų sukėlė Argentinos ir Prancūzijos futbolų komandų, kurių visi nariai moka esperanto kalbą, dvikova.

Žagarės parapijos klebonas dalyvavo ekskursijose, klausėsi puikaus pianisto, esperantininko Andrejaus Korobejnikovo koncerto, su kolega aplankė sergantį vietos dvasininką, sulaukė kvietimų į 2016 metais Slovakijoje ir 2017 metais Pietų Korėjoje vyksiančius kongresus.

Bendraujant su lietuviais esperantininkais kunigui Mariui Dygliui kilo mintis suburti šalies katalikus, mokančius šią kalbą, į vieną grupę. Tokia anksčiau veikė, bet mirus vadovui, jos veikla nutrūko.

„Galvoju pirmąjį Lietuvos katalikų esperantininkų suvažiavimą organizuoti Žagarėje“, – planuoja kunigas.

Autorės nuotr.

BENDRAVIMAS: Žagarės parapijos klebonas Marius Dyglys sako, kad esperantininkai neserga depresija, nes jie turi begalę kontaktų, nuolat bendrauja, dalyvauja išvykose.

LEIDINYS: Marius Dyglys turi ne vieną archyvinį leidinį esperanto kalba.

KOLEKCIJA: Bendraminčiai esperantininkai Žagarės klebonui padėjo rinkti Popiežiaus ganytojiškas keliones liudijančių pašto vokų kolekciją iš viso pasaulio. JNFO_popieziu_vokai1_LR, JNFO_popieziu_vokai12_LR

Asmeninio albumo nuotr.

AUKOJIMAS: Prancūzijoje vykusiame esperantininkų kongrese Lilio Šv. Mauricijaus bažnyčioje kartu su dar keliais dvasininkais Žagarės parapijos klebonas Marius Dyglys (pirmas iš dešinės) esperanto kalba aukojo Šv. Mišias.

AUKOJIMAS: Kunigas Marius Dyglys aukoja Šv. Mišias įspūdingoje Lilio (Prancūzija) Šv. Mauricijaus bažnyčioje. JNFO_Dyglys_misiose

PIRMASIS: Pirmas esperantininkų kongresas vyko prieš 110 metų.

PAGALBA: Kunigas Marius Dyglys (kairėje), ne pirmą kartą dalyvaudamas kongrese, galėjo ir kitiems suteikti naudingos informacijos, pasiūlyti leidinių esperanto kalba.