Fotografijos atskleidžia partizanų džiaugsmus ir riziką

Fotografijos atskleidžia partizanų džiaugsmus ir riziką

Fotografijos atskleidžia partizanų džiaugsmus ir riziką

Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje veikianti paroda „Ir jie mokėjo džiaugtis...“ pasakoja apie Lietuvos partizanų šviesias gyvenimo akimirkas. Muziejininkas Darius Vičas atkreipia dėmesį, kad dabartinė karta sunkiai suvokia, kaip partizanai rizikavo ne tik pasiryždami išeiti į miškus kovoti, bet tiesiog nusifotografuodami. Išlikusiuose dokumentuose užfiksuota duomenų, kaip nepatikimi fotografai partizanus išduodavo.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Besišypsantys veidai

Kilnojamojoje Genocido aukų muziejaus parodoje užfiksuotos retos partizanų džiaugsmo akimirkos. Iš nuotraukų žvelgia jaunų 18–30 metų žmonių besišypsantys veidai.

Vieni jaunuoliai nufotografuoti sportuojantys, besigrumiantys imtynėse, kiti – tiesiog šėliojantys, skaitantys gautus laiškus.

Partizanai, sukritę prie kalvelės poilsio ant žolės, partizanai, plaukiantys upe valtimi, partizanai, besiklausantys bendražygio armonikos melodijų, lipdantys iš sniego besmegenį.

Fotografijose išlikę Vyčio, Dainavos, Tauro ir kitų apygardų partizanai.

Muziejininkas Darius Vičas pastebi, kad šie mūsų laikus pasiekę vaizdai yra labai svarbūs dokumentai, atskleidžiantys sunkaus Lietuvai meto aplinkybes ir kartu parodantys, kad partizanai buvo tokie pat žmonės, kurie, pamiršę savo gyvenimo siaubą, gebėjo džiaugtis maloniomis akimirkomis.

Fotografuotis buvo pavojinga

Pasak D. Vičo, jaunoji karta net negali įsivaizduoti, kaip pavojinga partizanams buvo ne tik išeiti į miškus kovoti, bet ir nusifotografuoti. Nuotraukos galėjo patekti į priešininkų rankas.

Apie tai rašoma Istorijos ir kultūros muziejaus 1999 metais išleistoje Simono Norbuto knygoje apie pasipriešinimą Joniškio rajono apylinkėse „Partizano Tautvydo tėvūnija“.

Nuotraukos tapdavo įkalčiais

Knygoje minimas Kuisio slapyvardžiu pasivadinęs fotomėgėjas, vieno MGB užverbuoto išdaviko brolis, kuris pačių partizanų buvo aprūpintas fotoaparatu ir kitomis būtinomis priemonėmis. Jis laisvai lankydavosi partizanų stovyklose, juos fotografuodavo. Nuotraukos buvo atidžiai nagrinėjamos MGB kabinetuose.

1949 metais rugpjūtį per MGB įgulų karinę operaciją buvo aptikta partizanų stovyklavietė Obelynės miške, kur rastas bidonas su partizanų Prisikėlimo apygardos Voverės rinktinės ir Joniškio Vytauto būrio dokumentais, tarp jų – fotografijomis. Jos vėliau buvo naudojamos suiminėjant ir tardant užfiksuotus žmones.

Aprašomas dar vienas epizodas. Vykdydama žuvusių partizanų valią buvusi mokslo draugė savo tetai perdavė fotonegatyvus, prašydama padaryti fotografijas, kad partizanų tėvams, jei jie kada grįš iš Sibiro, liktų atminimas. Tačiau fotostudijos savininkas apie atneštus negatyvus informavo MGB. Minėta moteris, atėjusi atsiimti nuotraukų, buvo suimta. Ji kaltinta „banditų“ rėmimu ir nuteista kalėti 25-erius metus. Vėliau terminas buvo sutrumpintas.

Autorės nuotr.

IMTYNĖS: Partizanai Alfonsas Gritėnas–Skalikas ir Bronė Tarutytė–Berniukas išmėgina jėgas.

LAIŠKAS: Partizanai taip pat turėjo šviesių akimirkų, viena jų – gautų laiškų skaitymas.

PAVOJUS: Pasak D. Vičo, jaunoji karta net negali įsivaizduoti, kaip pavojinga partizanams buvo ne tik išeiti į miškus kovoti, bet ir nusifotografuoti, nes nuotraukos galėjo patekti į MGB agentų rankas.