
Naujausios
Garsiai muzikologei svarbios savo šaknys
Trečiadienį Joniškio „Aušros“ gimnazijos koridoriais žengė garsi pianistė, muzikologė, Lietuvos kompozitorių sąjungos garbės narė Raminta Lampsatytė (Lampsatis). Jos tėvai prieš Antrąjį pasaulinį karą ir pirmaisiais jo metais dirbo šioje gimnazijoje. Su viešnia kartu atvyko ir jos surasta talentinga joniškietė Ieva Samaitytė, šiemet pradėsianti studijas Vokietijoje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Amerikoje gimusi, dabar gyvenanti Berlyne, profesoriaujanti Hamburge, turinti užsiėmimų su studentais Italijoje, Kinijoje, Raminta Lampsatytė pirmą sykį apsilankė Joniškio „Aušros“ gimnazijoje.
Jos tėvas, iš Klaipėdos kilęs Juozas Lampsatis Joniškyje apie 1941–1943 metus dėstė muziką, visuotinį ugdymą, vokiečių kalbą, vadovavo chorui.
Mama biržietė Palmyra Kutraitė–Lampsatienė 1939–1943 metais „Aušros“ gimnazijoje vaikus mokė vokiečių kalbos ir geografijos. Ji buvo baigusi universitetą Rygoje.
Abu tėvai priklausė turbūt visoms tuo metu svarbioms tautinį pasididžiavimą formuojančioms organizacijoms: tautininkams, šauliams, taip pat buvo vydūnininkai, puoselėjo jo idėjas ne tik Lietuvoje, bet ir per karą pasitraukę į Vakarus.
Karo metais apsistoję Augsburge (Vokietija) jie netrukus gavo leidimus vykti gyventi ir dirbti JAV, Australijoje arba Pietų Amerikoje. Lampsačiai pasirinko Ameriką.
Čikagoje, kur susibūrė bene didžiausia lietuvių išeivių diaspora, Raminta Lampsatytė sako gyvenusi absoliučiai lietuviškoje aplinkoje. Valgė tuos pačius valgius, melsdavosi evangelikų liuteronų bendruomenės maldos namuose, su tėvais šeimoje visada kalbėjo lietuviškai.
Kadangi lietuviai iš pradžių galėjo apsigyventi tik prasčiausiuose Čikagos rajonuose, būsimosios muzikologės vaikystė prabėgo tarp juodaodžių. Su jais radusi bendrą kalbą ir tapusi neatskiriama drauge ji vėliau turėjo mokytis bendravimo baltaodžių draugijoje.
„Daugelis nesuprato, kad aš esu baltaodė, nes visą laiką būdavau su juodaodžiais. Kai kurie manė, kad man kažkas negerai su oda, gal esu albinosė,“ – susitikime su „Aušros“ gimnazijos mokiniais žaismingai apie savo praeitį pasakojo viešnia.
Per vienerius metus įveikdama dviejų klasių kursą, ji vidurinę mokyklą baigė 16 metų. Baigusi dvejas bakalauro studijas Amerikoje Raminta Lampsatytė gavo prestižinę Fulbright stipendiją ir dvidešimties metų atvyko į Berlyną magistro studijoms. Būdama 27 metų vokiečių kalba baigė muzikologijos doktoratą.
Jos muzikinė karjera prasidėjo nuo 12 metų, kada fortepijonu grodavo koncertuose. Lietuvės pasirodymų niekada nepraleisdavo ir iš Joniškio kilęs, po karo į JAV emigravęs dailininkas Adomas Varnas.
R. Lampsatytei giminės šaknys visada buvo brangios ir svarbios. Netgi jos vyras vokietis išmoko lietuvių kalbą, abu vaikai skaito, rašo ir laisvai kalba lietuviškai. Ji pati niekada nepriėmė Vokietijos pilietybės.
Lampsačių šeima iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo naudojosi lietuvišku Vatikano pasu, su kuriuo sovietiniais laikais laisvai buvo galima važinėtis po Europą.
Lietuvai vėl tapus nepriklausoma Raminta Lampsatytė čia atvyksta maždaug šešis kartus per metus: veda meistriškumo pamokas, ieško gabių mokinių, kuriems kaip šios srities vadybininkė, padeda įsitvirtinti Vokietijoje.
Į Joniškį ji taip pat atvyko su kraštiete studente Ieva Samaityte. Retą dramatinio soprano balsą turinčią joniškietę merginą ji pastebėjo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje.
19-metė pasakojo šiuo metu jau įstojusi į Hamburgo muzikos ir teatro aukštąją mokyklą. Ji labai dėkinga ir savo pirmajai dainavimo pedagogei Hanai Mockienei bei vokiečių kalbos, be kurios Hamburge neapsieitų, dėstytojai Loretai Dauliuvienei.
Į Vokietiją studijuoti plūsta studentai iš Italijos, Prancūzijos, Kinijos, JAV.
„Amerikiečiai, kuriems savo šalyje už studijas tenka sumokėti po 90 tūkstančių dolerių, negali suvokti, kaip Vokietijoje mokslus gali baigti nemokamai,“ – pastebėjo viešnia, ragindama ir joniškiečius pasinaudoti šia galimybe.
Tarp įvairių šalių studentų profesorė kaip darbštuolius išskiria kinus. Jie į užsiėmimus lengvai ateina septintą ryto, tuo tarpu, vokiečiai, italai ar ir lietuviai prisiruošia tik dešimtą.
„O jūs žinote, kad Kinijoje bendrabučiuose viename kambaryje gyvena po 12 jaunuolių ir visi jie patenkinti? Kinijoje yra griežta vieno vaiko politika. Todėl šeimose užaugę vieninteliai tie vaikinai ir merginos džiaugiasi galėdami bendrauti ir būti ne vieni,“ – pasakojo Raminta Lampsatytė.
Tą pačią dieną, pasižvalgiusi po Joniškį, aktyviai gyvenanti profesorė išvyko į Kauno rajoną, kur turėjo groti dailės parodos atidaryme.
Autorės nuotr.
VIEŠNIA: Profesorė Raminta Lampsatytė dažna viešnia Lietuvoje, kur veda meistriškumo kursus studentams, ieško gabių operos dainininkų.
MOKINĖ: Akompanuojant profesorei Ramintai Lampsatytei keletą kūrinių atliko jos atrasta reto balso savininkė joniškietė Ieva Samaitytė, įstojusi studijuoti į Hamburgo muzikos ir teatro aukštąją mokyklą.
LIETUVYBĖ: Nors gimė ir augo JAV, Raminta Lampsatytė išsaugojo lietuvybę, kalba lietuviškai ne tik pati, bet ir vokietis vyras, vaikai.