
Naujausios
Išsaugota nuotrauka nuvedė giminės takais
Gataučių kaime (Joniškio rajonas) gyvenanti 86-erių metų buvusi pedagogė Julija Verbušaitienė kelis dešimtmečius saugojo pas tėvus rastą senelių nuotrauką, kuri vis kėlė klausimų. Pati dar buvo maža, kai abiejų neteko, tad net nežinojo, iš kur jie kilę, kur gimę. 2013-aisiais moteris, ėmusi rimtai tyrinėti giminės praeitį, sako, kad norisi palikti vaikams tikrą istoriją.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Išsaugota senelių nuotrauka
Julija Verbušaitienė pokalbį pradeda nuo didelės fotografijos, iš kurios žvelgia tamsiaplaukis, ūsuotas solidus vyras ir balta skarele ryšinti moteris. Tai – jos seneliai, tėvelio tėvai: Jonas Zajančkauskas ir Ona Bučaitė–Zajančkauskienė.
Nuotrauka vartėsi tėviškės sodyboje Vaizgučių kaime ant spintos. Julijai, ją radusiai apie 1960-uosius metus, pasirodė svarbi ir brangi, tad nešiojosi ir vežiojosi kartu, išsaugojo visus ilgus metus iki šių dienų. Bet anuomet tik paklausė mamos, kas tie žmonės. Trumpo atsakymo užteko. Seneliai buvo mirę anksti – vienas 1933 m., kitas – 1935 metais, kai anūkai dar pažeme tebebėgiojo.
Tačiau po daugelio metų Julija, vartydama nuotraukas, pradėjo galvoti: o kas iš jų liks vaikų, anūkų atminyje? Ką jie tikro žinos apie savo protėvius, ką galės perduoti ateities kartoms?.. Būtina surasti tai, kas įmanoma.
Iš knygų ir archyvo
Moteris surūšiavo ir aprašė visas savo šviesaus atminimo vyro Jono Verbušaičio artimųjų fotografijas. Ėmėsi ir savo giminės, sukvietusi pasikalbėti seseris, pusseseres.
„Pradėjau knaisiotis, ieškoti, esu tokia krapštukė. Nemažai pagelbėjo pusseserė Morta Šernauskienė–Zajančkauskaitė, kuriai tada jau buvo 92-eji metai, bet šviesi atmintis, daug žmonių fotografijose atpažino. Pradėjome su seserimis prisiminti, kad tėvelis daug bendravo su broliu Juozu, su sese Emilija iš Šiaulių. Jie šnekėdavosi apie gyvenimą ir dabar tarsi nuotrupos nubyra iš pasakojimų su pavadinimais: Linkuva, Klovainiai, Sosdvaris“, – pasakoja J. Verbušaitienė.
Iš minėtų pavadinimų buvo aišku, kad tėčio šaknys – Pakruojo rajone, tačiau tikslesnių duomenų neturėjo.
Gatautiškė parsivežė į namus knygų apie Linkuvą, monografiją apie Pašvitinį, tačiau perskaičiusi niekur nerado Zajančkauskų pavardės.
„Parašiau užklausą į Lietuvos valstybės istorijos archyvą ir gavau atsakymą, kad tėvelis gimęs Pašvitinio valsčiuje, Kalevų kaime. Teiraujuosi pusseserės Mortos, kur jos tėvelis gimė, ji taip pat nežino, lyg pro miglą viskas. Man pasisekė susipažinti su kraštotyrininke, kuri bažnytines knygas buvo „čiupinėjusi“. Suradome dėdę prie Vainiūnų dvaro. Ir kiti likę iš penkių senelių vaikų buvo išsibarstę Pašvitinio valsčiuje. Tada jau rūpėjo, o iš kur senelis ir močiutė kilę“, – vis labiau augusį susidomėjimą atskleidžia J. Verbušaitienė.
Surado giminės sodybą ir kapus
Buvusios pedagogės paieškos buvo sėkmingos: netrukus ji rankose vartė Pašvitinio bažnytinėse knygose rastą 1889 metų įrašą apie sudarytą santuoką tarp 33-ejų metų vienišo vyro Jono Zajančkausko, kilusio iš Rozalimo valsčiaus, ir 29-erių metų panelės Onos Bučaitės iš Linkuvos valsčiaus Voronių kaimo. Tekste išsamiai aprašyta, kas yra besituokiančiųjų tėvai, liudininkai.
„Tiek žinodama jau pradėjau vartyti knygas apie Rozalimą. Kadangi ir vėl nerandų Zajančkauskų, dar kartą rašau į archyvą ir sužinau, kad senelis Jonas gimęs Bališkių kaime. Vėliau buvome ten nuvykę. Prie Rozalimo bažnyčios radome puikų apylinkių planą, tad klaidžioti ilgai neteko. Rozalimo kapinėse užėjome giminės kapą, kur palaidoti Kazimiera ir Jonas Zajančkauskai su vaikais, o Bališkiuose suradome sodybą“, – atradimais džiaugiasi buvusi mokytoja.
Susisiekusi su Medikonių seniūnija, bendruomene, Julija Verbušaitienė gavo daugiau vertingos informacijos: Viliaus Tribulo sudarytą knygą „Medikonių seniūnaitija: vietos, įvykiai, žmonės“ ir „Mūsų Žalgiris“ apie Medikonių, Dervelių, Draumėnų, Dinaburgo, Vismantų kaimus, kurios bendraautoriais tapo tose vietovėse gimę, augę žmonės. Ten rado ir svarbių nuotraukų, ir informacijos apie kilmę. Pasirodo, bajorų Zajančkauskų giminė nuo 1399 metų minima Lenkijoje, Vakarų Ukrainoje, Baltarusijoje, Latvijoje. Ilgainiui ji dokumentuose buvo iškraipyta, pakeista, tarnautojams gerai neišgirdus ar teisingai neužrašius. Tapo ir Žajančkauskais, ir Žaničkauskais.
„Prisimenu, kai Vilniaus Universitete studijavau biologiją–chemiją, mane kartais lenke pavadindavo. O aš su seseria gindavausi, kad esame tikros lietuvės“, – atmena J. Verbušaitienė.
Žemės pirkimo dokumentas
Iki šiol nuo 2013-ųjų ji turi surinkusi duomenis apie penkias šešias kartas. Kai kas vis pildosi, pasikeičia. Nuotraukomis, atšviestais dokumentais, užrašais moteris dalijasi su giminėmis, matydama prasmę.
Tarp jos saugomų dokumentų į akį ypač krenta tėvelio Stanislovo Zajančkausko žemės pirkimo iš Vaizgučių dvaro sutartis, sudaryta notaro 1928 metais, kurios „galva“ papuošta herbu – Vyčiu. Tėvai, anot J. Verbušaitienės, paėmę paskolą įsigijo 17 hektarų žemės. Augino javus, laikė karvių, kiaulių. Išmokėtos paskolos kvitus mama kruopščiai rinko ir išlaikė iki pat Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo, tad vaikams žemės nuosavybę buvo lengva atgauti.
Tėvelis, pasak J. Verbušaitienės, buvo labai darbštus: ne tik ūkyje plušo, bet žiemos sezonu dar dirbo kalviu, tad prie namų rikiuodavosi virtinės kaimo žmonių su arkliais: kam kanopas pakaustyti, kam ratams metalo apkaustus uždėti. Nagingas kalvis buvo pagaminęs ir keletą kapinių tvorelių.
Gyvena gerai
Keturių vaikų šeimoje užaugusi Julija pasirinko pedagogės kelią ir sako niekada nesigailėjusi. Jai patiko dirbti su vaikais.
Ir dabar moteris nesiskundžia gyvenimu. Sako, kad visai gerai gyvena: valgo ne poniškai, bet paprastai, mankštinasi, dviračiu į Jakiškių kapines nuvažiuoja, gal todėl sveikata nesiskundžia. Kadangi Gataučiai patogioje vietoje prie pagrindinio kelio, tai į Šiaulius, tai į Joniškį nulekia, kompiuteryje naudingos informacijos savo tyrinėjimams ieško. Šiuo metu gilinasi į Niūraičių kaimo istoriją. Nuobodžiauti sulaukus 86-erių nėra kada.
Autorės nuotr.
Ši senelių nuotrauka, apie 1960-uosius rasta tėvų namuose ant spintos, Juliją Verbušaitienę paskatino domėtis giminės praeitimi.
Tarp saugomų dokumentų į akį krenta žemės pirkimo iš Vaizgučių dvaro sutartis, sudaryta notaro 1928 metais, kurios „galva“ papuošta herbu – Vyčiu.