
Naujausios
Kaimas išliks, nes rašoma jo istorija
Steigvilietis Aleksas Pašuškevičius, įsijungęs į jauniems žmonėms skirtą pilietinę akciją „Dovana Lietuvai“, parašė gimtojo kaimo istoriją. Proprosenelio statytame name gyvenantis vaikinas domisi ne tik senove – sukūrė virtualią Steigvilių (Pakruojo r.) bendruomenę, jungiančią per pusę tūkstančio narių.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Istorija sudomino tėvo pasakojimai
Istorija ir kraštotyra Aleksas pradėjo domėtis prieš trejetą ketvertą metų, dar mokydamasis gimnazijoje. Įsijungęs į Žeimelio gimnazijos kraštotyros būrelį, rinko medžiagą apie gimtųjų Steigvilių apylinkių įžymybes: ne tik fiksavo raštu, bet ir kūrė filmuotus siužetus.
Pakviestam dalyvauti jaunimo akcijoje „Dovana Lietuvai“ Aleksui neteko ilgai galvoti, kokią dovaną jubiliejui ruošti. Tėvas, žinodamas sūnaus pomėgį istorijai, kartą paklausė: „Ar esi girdėjęs, kad Ramanauskienės brolis buvo pasaulyje garsus sportininkas imtynininkas?“
Aleksas ėmė ieškoti žinių apie minėtąjį Karolį Požėlą, šiomis dienomis visiškai užmirštą. Požėlų pavardė šiose apylinkėse – labai plati, jungia keletą šeimų.
„ Iš Steigvilių kilęs, 1923-aisiais į JAV emigravęs K. Požėla Lietuvą sportiniais pasiekimais garsino visus metus tarp pasaulinių karų ir anksčiau. Dar apie 1912-1913 metus Rusijoje vykdavusiose mėgėjų sporto varžybose K. Požėla laimėdavo svarbias pergales. Vėliau jis ne kartą yra tapęs Europos, JAV čempionatų nugalėtoju ir prizininku sunkaus svorio kategorijoje, du kartus laimėjęs pasaulio čempiono titulą“, – kraštiečio nuopelnus vardijo Aleksas.
A. Pašuškevičiui svarbu tai, kad pasaulinio sporto žvaigžde tapęs imtynininkas niekada nepamiršdavo esąs lietuvis. O jo apsilankymas gimtinėje 1933-aisiais tapo svarbiu kaimo įvykiu.
Vieno garsaus steigviliečio istorija vijo kitą – dar vienas imtynininkas Požėla, Karolio brolis Petras, 1924-aisiais tapo Lietuvos čempionu, buvo kandidatas dalyvauti Paryžiaus olimpiadoje.
Kaimo šviesuolis kunigas Vladas Požėla iš to paties kaimo Antrojo pasaulinio karo metais nuo žūties gelbėjo žydus, pokariu buvo ištremtas. Pasaulio tautų teisuolio vardas V. Požėlai buvo suteiktas dar 1980-aisiais.
Aleksas jau nė nebesiplečia apie seniai žinomus Steigvilių knygnešius, daraktorius – XVIII amžiuje kaimas buvo seniūnijos centru.
„Steigvilių apylinkėse žmonės gyveno nuo seniausių laikų. Šaltiniuose teigiama, kad apytikriai nuo ketvirtojo amžiaus. Kraštotyrininkas Juozas Šliavas, tyrinėdamas apylinkes, yra radęs senovinį puodą. Steigviliuose buvo ir piliakalnis, deja, 1967-aisiais sunaikintas – jo vietoje anuomet įkurtas žvyro karjeras. Dabar piliakalnio vietoje likęs ežerėlis.“
Aleksas rado pirmąjį netiesioginį Steigvilių kaimo paminėjimą dokumentuose – 1555 metų Guostagalio inventoriaus knygoje įrašytas vaitas Jonas Steigvilionis. O jau neabejotinas kaimo egzistavimas patvirtinamas daugiau kaip po šimtmečio – įrašu bažnyčios knygoje apie Steigviliuose 1675-aisiais gimusią Mortą Velykaitę.
Po tuo pačiu stogu – kartų kartos
Aleksas – jau kelintos kartos atstovas, gyvenantis išskirtiniame Steigvilių kaimo mūrinuke išilgai pagrindinės gatvės. Šį namą 1895-aisiais pastatė vaikino proprosenelis ūkininkas Dominykas Požėla.
„Mūsų giminės namas toje vietoje tikriausiai stovėjo ir anksčiau, greičiausiai medinis. Steigvilių senbuviai beveik visi yra daugiau ar mažiau tarpusavyje susigiminiavę (Aleksas yra sudaręs savo giminės genealoginį medį –redakcijos pastaba.), savo giminės tolimesnėse šakose turime ir knygnešių, ir kitų žymių žmonių.“
Metams bėgant, keičiantis gyvenimui mūrinuko savininkais tapo Dominyko Požėlos ainiai Pašiškevičiai.
Pokariu tarybinė valdžia atėmė iš šeimos pusę namo, apgyvendino kitus žmones. Galiausiai sumanė tą pusę nugriauti ir pastatyti kažkokį tvartą.
Pašiškevičiai, pagailėję kelias kartas glaudžiančios tėviškės, nugyventąją namo dalį iš valdžios išpirko, sumokėję tuo laiku didelius pinigus.
Alekso tėvas, valdininkams suklydus, dokumentuose tapo Pašuškevičiumi. Jis tęsia giminės tradiciją – ūkininkauja. O Aleksas mokosi suvirintojo profesijos, nes kol kas nėra apsisprendęs: ar taps ūkio paveldėtoju, ar nutars studijuoti istoriją.
Vaikinui rūpi ne tik gimtojo kaimo praeitis, bet ir šiandiena. Septyniasdešimt penkis gyventojus skaičiuojantys Steigviliai neturi bendruomenės, todėl spręsti kasdienes problemas sunkiau.
Aleksas feisbuke sukūrė paskyrą „Steigvilių kaimas“, virtualią kaimo bendruomenę, kurioje – 523 nariai, nuolat besikeičiantys informacija, naujienomis, besidalijantys nuotraukomis.
„Mūsų kaimas neišnyks, čia kuriasi ir naujos jaunos šeimos. O viena, grįžusi iš emigracijos, nusipirko Steigviliuose namą“, – džiaugėsi Aleksas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Aleksas Pašuškevičius Steigvilių kaimo istorijoje pateikė pasakojimą apie garsiausią iš kaimo kilusį sportininką, tarpukario pasaulio čempioną Karolį Požėlą. Mano, jog neteisinga pamiršti garsinusius Lietuvą žmones.
„Ar pratęsiu ūkininkų giminės tradiciją, ar sugalvosiu studijuoti – praktiška profesija visada pravers“, – mano Aleksas, pažįstamus gerokai nustebinęs apsisprendimu po vidurinių mokslų stoti ne į aukštąją, o į žemės ūkio mokyklą.
Steigvilietis apdovanotas įvairiais gabumais: šiuo metu mokykloje veikia jo pieštuku kurtų portretų paroda, autoriui – jau trečioji.
Alekso tėviškė – XIX amžiaus pabaigoje statytas giminės namas.
Nuotrauka iš Alekso PAŠUŠKEVIČIAUS archyvo
Tarpukariu klestėjęs Steigvilių kaimas turėjo net samdomą dainininką – Sergėjų Januškevičių. Nuotrauka daryta apie 1930-uosius.