
Naujausios
E. Tombak sako, kad knygos pavadinimas daugelį trikdo, nes paprastai knygų viršeliuose esame įpratę matyti "gražius" žodžius.
"Šitą pavadinimą padovanojo mano vaikas, kuriam dabar 21 metai. Tada jam buvo 10–11 metų. Jis labai nemėgo mokyklos, kaip ir aš. Po pradinės mokyklos baigimo šventės, išėjęs iš klasės ir kiek paėjęs atsisuko ir sušuko: "Atia, suskiai! Visą vasarą jūsų nematysiu!" Ir tai buvo taip nuoširdu", – pasakojo knygos autorė.
"Atia, suskiai!" knygos autorė kviečia pasakyti savo negatyvioms mintims, kurios trukdo judėti į priekį.
Pasak E. Tombak, mūsų galvose nuolat knibžda daugybė minčių ir labai daug jų negatyvių. "Protas bijo nepažintų erdvių, jis visada priešinasi. Taip įsivaizduoja, kad mus saugo, bet iš tiesų tik trikdo. Jeigu bijosime savo minčių ir jas stumsime tolyn, jos tik labiau mus vysis. Ši knyga yra apie tai, kaip su tomis mintimis atsisveikinti iš tikrųjų", – sako autorė.
Knyga sudaryta iš kelių skyrių. Pirmame kalbama apie tai, kas yra srautinis, arba ekspresyvusis, rašymas, o antroje dalyje – pačios Evos srautinio rašymo tekstai tam tikromis temomis. Po kiekvienos temos palikta pora tuščių lapų, kuriuose skaitytojas gali užrašyti savo mintis ir jausmus duota tema.
Jeigu bijosime savo minčių ir jas stumsime tolyn, jos tik labiau mus vysis.
"Srautinis rašymas – tai toks rašymo būdas, kai iš nesąmonės atsiranda sąmonė. Visi mes turime kažkokių išgyvenimų, kuriais niekada nesidalijame su kitais, kartais gal net sau pačiam apie tai prisipažinti nepatogu, gėda ar labai baisu. Bet popieriaus lapas ir rašiklis yra visiškai bešališki. Ir kuo slapčiausius dalykus išlieji, tuo lengviau pasidaro, išleidi užgniaužtas emocijas", – sako E. Tombak.
Pasak autorės, srautinis (ekspresyvus) rašymas taikomas ne tik kaip terapija, bet ir kaip savęs pažinimo būdas. Rašant srautu reikia stengtis paleisti tai, kas trukdo. Dar labai svarbu daryti tai reguliariai, kiekvieną dieną rašant po 10 ir daugiau minučių kelias savaites iš eilės.
Autorė sako, kad iš pradžių būna monologas, vėliau prasideda dialogas. "Kalbėti turi labai nuoširdžiai, kad suvoktum, ką turi paleisti. Ir galiausiai, jeigu tą darai sistemingai, pradedi gauti atsakymą, tu pats jį išrašai. Tai stulbinama", – sako E. Tombak.
Autorei srautinio rašymo metu patinka gaudyti banalumus, tai, kas yra svetima, kas ne jos pačios, o prisirinkta iš kažkur kitus: televizijos, kitų žmonių, autoritetų.
"Mes visi prisirenkame svetimų minčių. Kai sėdi rašyti srautą, pirma, kas pradeda piltis, tai šablonai. Jeigu mes norime švarinti savo galvą nuo jų, po to, kai parašai, privalai perskaityti tai, ir geriausia garsiai, ir pasižymėti vietas, kurios tave trikdo, kurios kliūva. Ir tada parašyti atskirą išvadų rašinėlį, ką aš supratau iš to, ką parašiau", – apie srautinio rašymo esmę sako E. Tombak.
Pasak autorės, daugelis žmonių nerašo, kur kas daugiau žmonių sportuoja. Jai buvo įdomu pasiaiškinti, kaip šios veiklos veikia mūsų smegenis. Ekspresyvaus rašymo metodą pradėjęs plėtoti psichologas James William Pennebaker atliko tyrimą, kaip tapymas, šokiai ir rašymas veikia mūsų imuninę sistemą, psichinę sveikatą. Tyrimas atskleidė, vien tapymas ir šokiai neturėjo tokio gilaus poveikio kaip tapymas ir rašymas, šokiai ir rašymas arba tik rašymas.
Eva pasakojo, jog pirmą kartą sėdusi rašyti srautu neturėjo absoliučiai jokių minčių, galvoje buvo visiškai tuščia. Tada pagalvojusi, kad taip yra todėl, kad užsiima joga, todėl galva "švari". Papasakojo apie tai kitai jogos mokytojai ir ta paaiškino, kad taip yra ne dėl jogos, o todėl, kad visos mintys ir jausmai yra užblokuoti, užspausti. Norint atblokuoti, ne vieną kartą mintyse teko pakartoti frazę "aš dabar jaučiu...".
E. Tombak mėgsta derinti jogą su rašymu ir besidomintiems tuo veda užsiėmimus.
Pasak autorės, srautinis rašymas ypač tinka uždariems žmonės, tik sergantiems sunkia depresijos forma reikėtų būti atsargiems, kad popieriaus lape nesipiltų vien negatyvios mintys, reikia stengtis atrasti ir pozityvių dalykų. Ir nesvarbu, ar rašysite ranka, ar kompiuteriu. Abu būdai tinkami. Svarbu kasdien rasti tam laiko, atsiriboti nuo visko ir išsirašyti.