
Naujausios
Kelionė su baikeriu – nepamirštamas įspūdis
Pakruojietė Irena Karulaitienė pasiryžo dalyvauti pirmojoje Lietuvos baikerių akcijoje regėjimo neįgaliesiems „Mane veža!“. Kelionės galingu motociklu po Šiaulių apskritį įspūdžius moteris išsaugojo telefono įraše, nuotraukose. I. Karulaitienė net siūlo kelionių organizatoriams naują verslo nišą – pakruojietė mielai leistųsi į naujas baikeriškas išvykas.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
„Kas dabar bus?!“
Buitinės technikos parduotuvėje dirbanti pakruojietė birželio 7-ąją sulaukė netikėto skambučio. Nepažįstamas Pauliumi prisistatęs vyras pasidomėjo, ar kalba su Irena. Iš kur jis gavo svetimiems nedalinamą numerį?! Paulius paaiškina – beveik prieš mėnesį I. Karulaitienė užsiregistravo dalyvauti pirmojoje Lietuvoje akcijoje „Mane veža!“, kurios metu regėjimo neįgalieji keliaus drauge su baikeriais. Ir štai jis – Irenos baikeris.
„Jau ir pamiršusi apie tą registraciją buvau. Kas dabar bus?! Kur važiuoti, kaip apsirengti, kaip kalbėtis su baikeriu? Argi man, keturiasdešimt septynerių moteriškei, tokios kelionės?!“
Radviliškio rajone gyvenantis Paulius patikslino laiką, kada atvažiuos į Pakruojį paimti bendrakeleivės.
Kitą dieną I. Karulaitienė vėl sulaukė jo skambučio: atsiprašęs, kad klausia itin asmeniškų dalykų, baikeris domėjosi, koks jos ūgis ir svoris – to reikia, paruošiant aprangą kelionei. Smulkaus sudėjimo Irenai tiko Pauliaus žmonos, taip pat baikerės, striukė, šalmas bei antkaklis.
Kelionės išvakarėse Paulius klausė, kaip būsimoji keleivė jaučiasi. Irena patikino – į ausį nerėks, iš sėdynės nešoks. Ir juokiasi, kad ir pati save tuo įtikinėjo. Nes nerimo, prisiklausius įvairiausių stereotipų apie tai, kaip važinėja baikeriai, netrūko. O kokiu maršrutu Irena norėtų važiuoti? Pakruojietė sutriko: iš kito rajono atvykstantis žmogus ne tik už savo pinigus, savo motociklu ją vėžins, aprengs, bet dar ir klausia – kur keliauti?!
„Juk jau esame įpratę, kad Lietuvoje už visas paslaugas, pramogas reikia sumokėti. Negražu už dyką norėti daug, juk mano malonumas žmogui kainuos. Sakau – važiuojam į Linkuvą... Pauliui septyniolikos kilometrų kelias pasirodė per trumpas, kad leistų man pajausti, kas tai yra – važiuoti motociklu. Tada pasiūliau, kad maršrutą išrinktų jis pats“, – prisimena I. Karulaitienė.
Puokštė emocijų ant „plieninio žirgo“
Kartu su pakruojiete ir ja vėžinusiu Pauliumi Špukumi keliavo šiauliečių ekipažas – baikeris Darius Mitkevičius ir nuo vaikystės neregintis Regimantas Ratkevičius.
Prieš sėdant į keleivio vietą, Paulius instruktavo Ireną, kaip elgtis posūkiuose. Moteriai pasirodė keista – negi nėra paprasta sėdėti plačioje kaip fotelis galingo „Harley Davidson“ sėdynėje?
„Paaiškėjo, kad anaiptol nepaprasta. Jau pirmame posūkyje kūnas lyg užburtas linko į priešingą, nei reikia, pusę. Pirmosios 10-15 minučių buvo sunkios – harlis pasirodė lyg gyvas sutvėrimas, prie kurio reikia prisiderinti. Girdėjau, kaip Paulius ragina grožėtis pakeliui žydinčia gamta, pajusti kvapus. O pati bijojau krustelėti... Bevažiuojant lyg adata į koją smeigė – kažkoks vabzdys atsitrenkė...“
Pripratusi prie motociklo, Irena pradėjo stebėti baikerių elgesį kelyje. Pirmasis važiuojantis Paulius buvo atsakingas už visą kelionę, rankos judesiais informuodavo iš paskos riedantį ekipažą apie būsimus veiksmus. Visa tai keleiviai sužinojo, sustojus Linkuvoje.
„Baikeriai turi ištisą neverbalinės kalbos sistemą, padedančią saugiai važiuoti. Važiavimo malonumą pajutau vingiuotame siaurame kelyje iš Linkuvos į Žeimelį. Atrodė, skrendu: esame tik aš ir plieninis žirgas harlis, o aplink gražu gražu...“
Kelyje į Joniškį Paulius keleivę perspėjo, jog „pagazuos“ – vėžinami žmonės dažnai prašo greičio. Motociklui šoktelėjus pirmyn, pakruojietei pasirodė, kad vėjas tuoj nuplėš galvą. Saugodamasi pasislėpė už baikerio nugaros.
„Išgirdau, jog kelias minutes važiavome iki 160 kilometrų per valandą greičiu. Paulius rodė, ką gali jo motociklas. Bet sutarėme, jog daugiausiai pamatyti galima, ne taip lekiant, o važiuojant žymiai lėčiau. Dar kartą išsigandau, kai Paulius kuriam laikui paleido iš rankų vairą. Sako, harlio nereikia vairuoti – šis motociklas toks patikimas, kad paklūsta kūno judesiams, kad motociklas ir baikeris yra viena.“
Susižavėjo baikeriškomis kelionėmis
I. Karulaitienė sakė – po savaitgalio kelionės į juodai apsirengusius žmones ant galingų motociklų žvelgia susižavėjusi. Ir mano, kad visiems baikeriams lipdoma pravardė „pragaro angelai“ neturi pagrindo.
„Pabendravusi su Pauliumi ir Dariumi, pasiklausiusi jų prisiminimų apie keliones motociklais po visą Europą, supratau, koks įspūdingas, spalvingas baikerių gyvenimas! Ir kad šį gyvenimo būdą dažniausiai renkasi išsilavinę, plataus akiračio žmonės. Suorganizavę akciją „Mane veža!“ baikeriai padovanojo įspūdingą šventę žmonėms, kurie patys dėl regėjimo negalios niekuomet negalės vairuoti“.
I. Karulaitienė juokiasi – kodėl tokių išvykų nesiūlo kelionių agentūros? Baikeriškomis kelionėmis susižavėjusi pakruojietė tikrai atrastų joms pinigų.
O gal pasiseks dar pakeliauti ir su baikeriais – išvykos dalyviai pasikeitė elektroninių paštų adresais, susitarė bendrauti internetu.
xxx
Baikerių ir regėjimo neįgaliųjų žygį per Lietuvą „Mane veža!“ inicijavo baikerė Aldona Juozaitytė–Pieva kartu su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga. Tokioje pirmą kartą vykstančioje akcijoje dalyvavo žmonės iš visos šalies, daugiausiai – iš didžiųjų miestų.
Irenos KARULAITIENĖS albumo nuotr.
Pirmojo sustojimo metu Linkuvoje (iš kairės) Irena ir Regimantas jau buvo spėję priprasti prie motociklų. Visiškai nematantį keleivį vežančiam Dariui Mitkevičiui (dešinėje) teko ypač atsakinga užduotis.
Sustojus pailsėti, Paulius Špukas Irenai žėrė pasakojimus apie keliones motociklais, baikerių renginius.
Prieš išvyką – instruktažas, kaip elgtis keleiviams.