
Naujausios
Knyga apie krepšinį – žmonės, datos, įvykiai
Ketvirtadienio vakarą Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje žurnalistas, sporto istorikas, knygų apie Šiaulių ir Lietuvos kultūrizmą autorius Arūnas Petraitis pristatė naujausią savo knygą „9 Šiaulių krepšinio dešimtmečiai. Iliustruota istorija nuo 1925 metų“. Pristatyme dalyvavę krepšinio bendruomenės atstovai sakė, kad ši knyga – tai paminklas Šiaulių krepšiniui.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skastas.lt
Teko būti ir sekliu
Parodos dieną užsukęs į „Šiaulių krašto“ redakciją, kurioje kažkada dirbo sporto žurnalistu, A. Petraitis pasakojo, jog išleidęs dvi knygas apie kultūrizmą (2014 m. – „45 metai Šiaulių kultūrizmui: 1968–2013“ ir 2016 m. – „Lietuvos kultūrizmas 1965–2015. Iliustruota „geležinio“ sporto istorija") nusprendė pasižiūrėti, kas parašyta apie lietuvių taip mylimą krepšinį, ir pasirodė, kad nelabai kas.
„Laikas bėga, o atmintis blėsta, įvykiai pasimiršta, ir jeigu jų neužfiksuosi, nesudėsi į leidinį, tai galbūt po kokių 10–15 metų tuos įvykius prisimenančių bus dar mažiau. Pasitikrinau bibliografiją – kad atskirai būtų skirta Šiaulių krepšiniui, nieko nėra, ir nutariau, kodėl nepabandžius. Išsikėliau sau iššūkį, ir projektas su rėmėjų, krepšinio bendruomenės, kuri leido prisiliesti prie savo archyvų, pagalba pavyko“, – sako A. Petraitis.
Pusantrų metų – tiek užtruko knygos gimimas. Darbą šiek tiek lengvino tai, kad nemažą archyvą sporto žurnalistas buvo sukaupęs iš tų laikų, kai dirbo dienraščiuose, krepšinio klubo „Šiauliai“ spaudos atstovu. Rengdamas knygą A. Petraitis pakalbino bemaž pusšimtį su krepšiniu susijusių žmonių. Kartais teko pabūti tikru sekliu norint surasti vieną ar kitą žmogų.
„Kai kurie žmonės išsaugojo ir nuotraukas, ir prisiminimus, net ir praėjus 60 metų. Kai kurie dalykai unikalūs, kai ko ir pats nežinojau“, – sako žurnalistas.
Septintajame dešimtmetyje Šiaulius garsino krepšinio komanda „Vietinio ūkio valdyba“, vėliau pavadinta „Šarūnu“, tačiau spaudoje apie tai mažai buvo rašoma. Pasak A. Petraičio, tais laikais laikraščiuose iš viso mažai vietos būdavo skiriama sportui.
Apie „Šarūną“ ir tų laikų legendinį Šiaulių krepšininką Rimondą Imenavičių daugiausiai informacijos suteikė buvę krepšininkai vilnietis Juozas Gudavičius ir šiaulietis Raimundas Dundulis.
Dar prieš šešis dešimtmečius krepšinis buvo žaidžiamas lauko aikštelėse. Pavyzdžiui, pirmosios „Šarūno“ tarptautinės rungtynės su Rumunijos komanda vyko Šiaulių centriniame parke, kur dabar yra teniso kortai.
Vykdavo rungtynės ir „Žalgirio“ draugijos stadione (dabar Centrinis stadionas), ant žolės paklodavo lentas, pastatydavo krepšius ir žaisdavo. Reikiamų matmenų sporto salių Šiauliuose tada nebuvo. Jeigu oro sąlygos neleisdavo žaisti lauke, krepšininkai varžydavosi mažutėse sporto salėse.
Pasak A. Petraičio, pokalbiai su žmonėmis, kurie krepšinį pradėjo žaisti prieš 60 ar daugiau metų, leido plačiau atspindėti tą laikotarpį, knygai suteikė autentiškumo ir emocijų.
Iš kartos į kartą
Knygoje krepšinio istorija dėliojama chronologiškai. Pasak knygos autoriaus, tai palengvina ir paiešką, ir skaitymą.
Žmonės, datos, įvykiai, statistika – viskas, kas susiję su Šiaulių krepšiniu. Yra ir atskirų nuotraukų atsiradimo, jose įamžintų žmonių ar įvykių istorijų. Pasak A. Petraičio, Šiauliai turi kuo didžiuotis – iškilių krepšinio asmenybių buvo ir prieš 90, 60 metų, yra ir dabar. Kai kuriose šeimose, pavyzdžiui, Žukauskų, Giedraičių, Imenavičių, Javtokų, Biručių, meilė krepšiniui perduodama iš kartos į kartą.
Knygoje autorius trumpai apžvelgia ir Lietuvos bei Europos krepšinį, kad parodytų, kokioje vietoje buvo ar yra Šiaulių krepšinis.
„Krepšinis pagal laimėjimus yra viena daugiausiai medalių ir titulų atnešusi sporto šaka, bet rašant knygą man svarbus buvo kitas dalykas – mes labai daug žinome apie krepšinį, bet kai kurių faktų beveik nežinome, galbūt jie nepakankamai atspindėti kraštotyroje. Vienas iš tokių būtų tai, kad 1925 metais Lietuvos rinktinėje, kuri žaidė pirmas tarptautines rungtynes Rygoje su Latvijos rinktine, buvo du šiauliečiai“, – sako knygos autorius, po kruopelytę surankiojęs devynių dešimtmečių šiauliečių indėlį į krepšinį.
„Įdomu ir tai, kad tais laikais, 3–4 dešimtmetyje, sportininkai buvo labai universalūs, jie žaidė ne tik krepšinį, bet ir futbolą, tenisą, kilnojo sunkumus. Gerų rezultatų pasiekdavo įvairiose sporto šakose.“
Knygoje daug dėmesio skiriama ne vien vyrų krepšiniui, bet ir moterų.
„Moterys turi daug gražių laimėjimų. Reikėtų atminti, kad 1997 metais šiaulietės seserys Kaušaitės – Jurgita ir Aneta – tapo Europos čempionėmis. Tačiau su moterų klubiniu krepšiniu Šiauliuose ne taip gerai sekėsi, gal vyrų šešėlyje sunku augti“, – svarsto knygos autorius.
Pasak A. Petraičio, komandos sėkmę lemia ir finansiniai dalykai. „Kiek kainuoja meilė krepšinio komandai“ – taip pavadintas vienas iš knygos skyrių. Jame atskleidžiama, ką reiškia būti rėmėju, ir kodėl Lietuvos komandose žaidžia tiek daug užsieniečių.
A. Petraitis įsitikinęs, kad krepšinį ar kitas sporto šakas remia tik tikri patriotai: „Matyt, ne veltui du krepšinio atstovai – A. Sireika ir A. Armalas – yra miesto garbės piliečiai.“
„Niekada neklausčiau, ar reikalingas krepšinis. Tai – dalis kultūros, socialinis reiškinys. Grįžtamoji jo nauda ne visada matuojama pinigais. Jei laimi tavo komanda – tu visą dieną kaip ant sparnų. Juk geros emocijos irgi svarbu“, – apie krepšinio reikšmę sako sporto žurnalistas.
Knyga gausiai iliustruota žiniasklaidos fotografų, krepšininkų ir jų artimųjų asmeninių albumų nuotraukomis, taip pat fotografijomis, publikuotomis laikraščiuose ir žurnaluose.
„Norėjosi, kad knyga nebūtų sausa. Sportas dėkinga sritis, nes nuotraukose galima atspindėti ir emocijas, ir įvykius. Vaizdai kartais daugiau pasako, negu tekstas. Be to, kas tingės skaityti, tai bent pavartys“, – šypteli knygos autorius.
Knygą padėjo išleisti bendrovės „Šiaulių plentas“ ir „Šiaulių plento investicijų valdymas“, ilgametės krepšinio klubo „Šiauliai“ rėmėjos.
Knyga bus platinama Šiaulių arenoje krepšinio rungtynių metu, ją taip pat galima rasti bibliotekose.
Rengia knygą apie futbolą
A. Petraitis jau pradėjo rengti knygą apie Šiaulių futbolą.
„Futbolas praktiškai iki pat Lietuvos krepšinio lygos atsiradimo buvo neabejotinai pirmaujanti sporto šaka tiek Lietuvoje, tiek Šiauliuose. Jis buvo gana gerai organizuotas, skirtingai nei krepšinis. Latviai sugebėjo labiau organizuoti. Iki 1940 metų Lietuva su Latvija žaidė 10 rungtynių ir tik dvejas laimėjo lietuviai. Vienerias mūsiškiai sugebėjo pralaimėti 10:123“, – pasakoja sporto istorikas.
Pasak žurnalisto, Šiaulių futbolo komandos turi net daugiau aukštų pasiekimų negu krepšinis.
„Buvo laikotarpis, kai šiauliečiai beveik 15 metų dominavo Lietuvos futbole. Krepšinyje tokių laikotarpių neturėjome“, – sako A. Petraitis.
Ilgainiui, startavus iš vienodų pozicijų, krepšinis sugebėjo pralenkti futbolą, ypač nepriklausomybės metais. Sulig Lietuvos krepšinio lygos atsiradimu prieš 25 metus krepšinis pradėjo dideliais žingsniais eiti į priekį, o futbolas pradėjo leistis žemyn.
„Manau, kad krepšinio sėkmę nulėmė žmonės, jų požiūris į mėgstamą sportą. Krepšinio dėka Šiauliuose atsirado ir arena, kurioje vyksta ne tik sporto, bet ir daug kitų renginių. Atsiradus arenai ir Europos čempionato varžybos 2011 metais įvyko Šiauliuose“, – sako A. Petraitis.
„Niekada neklausčiau, ar reikalingas krepšinis. Tai – dalis kultūros, socialinis reiškinys. Grįžtamoji jo nauda ne visada matuojama pinigais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Turime žmonių, apie kuriuos verta papasakoti, kad jie mūsų atmintyje išliktų kuo ilgiau ir būtų kaip pavyzdys, įkvepiantis siekti tikslo“, – sako knygos „9 Šiaulių krepšinio dešimtmečiai“ autorius Arūnas Petraitis.
Arūno Petraičio knygos apie Šiaulių krepšinį pristatyme dalyvavo įvairių kartų krepšinio bendruomenės atstovai, tarp jų – ir Europos čempionai treneris Antanas Sireika bei Mindaugas Žukauskas. M. Žukauskas bibliotekai padovanojo krepšinio kamuolį su „Šiaulių“ krepšininkų parašais.
Knygos pristatymo metu klausytojams surengta viktorina. Atsakymų vieni ieškojo atmintyje, kiti – knygoje.
Žurnalistas ir sporto istorikas Arūnas Petraitis knygos pristatymo metu trumpai apžvelgė Šiaulių krepšinio istoriją nuo 1925 metų, kai šalyje atsirado organizuotas krepšinis, iki šių dienų.