
Naujausios
Kolekcijos pasakoja ir apie batus, ir apie batsiuvius
45-erių šiauliečio Alvydo Gailiaus batų taisykla traukia gražiai sutvarkyta aplinka, žydinčiomis gėlėmis. Viduje ant sienos kabo batsiuvio diplomas. „Teisininkai gali pasikabinti, o aš ne?“ – šypsosi Alvydas. Taisykloje įkurdintos ir dvi batsiuvio kolekcijos: batukų ir senų nuotraukų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Batai batukai
„Nemėgstu tvarkytis“, – sako batsiuvys ir tuo sunku patikėti. Įstiklintose lentynėlėse tvarkingai surikiuoti nedideli keraminiai, odiniai, mediniai suvenyriniai batukai. Ant viršutinės lentynos sustatyti didesni batai. Keli bato formos buteliai su gėrimais. Prie kitos sienos – geležinis bato formos belstukas, jei kartais meistras nepastebėtų atėjusio kliento. Ant grindų – raudona šlepetė su gėlėmis. Vienas kolekcijos egzempliorius įkurdintas lauke. Tai – bato formos gėlių vazonas.
Kiek čia batų? „Net nežinau, seniai skaičiavau“, – gūžteli pečiais Alvydas ir ima skaičiuoti. Pačiam įdomu, kiek susikaupė. „Šimtas aštuoniasdešimt du, nors gal dar liko koks nesuskaičiuotas“, – aišku po kelių minučių.
Kolekcijos pirmasis eksponatas – prieš keletą metų žmonos padovanotas žalias keraminis batukas.
Nuotraukos primena pirmąjį kolektyvą
„Bet man mielesnė ši kolekcija“, – Alvydas rodo ant kitos sienos du įrėmintus stendus. Juose – senos, daugiausia nespalvotos nuotraukos, kuriose užfiksuoti batsiuvių darbo ir švenčių momentai.
Vienoje stovi šeši vyrai. „Jau nė vieno jų nėra gyvųjų tarpe“, – paaiškina meistras. Keliose nuotraukose batsiuviai įamžinti prie siuvimo mašinų, palinkę prie kurpalių. „Man tokios nuotraukos pačios brangiausios“, – sako Alvydas.
Nuotraukose įamžinti Šiaulių avalynės ateljė „Batas“ darbuotojai. „Šiame kolektyve aš užaugau“, – sako, rodydamas kitą nuotrauką. Tik paties Alvydo nė vienoje nuotraukoje nematyti. Paklaustas, kodėl, batų meistras svarsto: „Fotoaparatus tada mažai kas turėjo, tai ir nuotraukų nėra daug.“
1984-aisiais baigęs profesinę mokyklą ir įgijęs batsiuvio specialybę, Alvydas įsidarbino „Bate“. Gegužės 1-osios gatvėje (dabar Vasario 16-osios) veikė trijų aukštų ateljė, Alvydas dirbo batų siuvimo skyriuje. Čia batai buvo gaminami pagal individualius užsakymus.
„Renku tik šio kolektyvo fotografijas. Prašau buvusių darbuotojų ir jų artimųjų, kad atneštų. Albumų neplėšau ir nuotraukų nepasilieku, jeigu man jų nedovanoja. Visada pasidarau kopijas ir originalus grąžinu savininkams. Neseniai sužinojau, kad amžinybėn iškeliavo dar vienas batsiuvys. Bandau susisiekti su jo artimaisiais, gal jie išsaugojo kokių nuotraukų iš „Bato“ laikų“, – pasakoja Alvydas.
Jis tikisi, kad nuotraukų galerija dar pasipildys, tada bus galima pakabinti dar bent du stendus.
Batai pasako ir apie krizę
Kai žmonės nustojo siūtis batus pagal užsakymus, Alvydui Gailiui teko iš batų gamybos pereiti dirbti į batų taisymą. Tuo užsiima nuo 1994-ųjų.
Pagal batus savo dirbtuvėse Alvydas gali pasakyti, kada laikai pagerėjo, o kada prasidėjo krizė.
„Buvo laikai, kai lentynose rikiavosi geros kokybės odiniai batai. O dabar, sprendžiant iš batų, gili krizė. Pažiūrėkit, vien dirbtinės odos batai, daugiausia pirkti prekybos centruose už kelias dešimtis litų. Tokie batai ilgai nelaiko, greitai plyšta, padai atsiklijuoja, lūžinėja arba greitai sudyla. Odiniai bateliai gaminami iš drabužinės odos, kuri taip pat tarnauja neilgai“, – pasakoja batsiuvys.
Kartais žmonės, sužinoję, kad remontas kainuos per 10 litų, stebisi: „Aš už batus mokėjau tik 30 litų.“ Tačiau batų remontas, pasak Alvydo, nesvarbu, ar jie kainavo 30 litų, ar 300 litų, kainuoja tiek pat, nes remonto medžiagos ir priemonės naudojamos tos pačios.
„Kartais iš klientų susilaukiu priekaištų, kad mažai kalbu, mažai šypsausi, – atviras batsiuvys. – Kiti renkasi ne pagal profesionalumą, o pagal tai, kaip batsiuvys moka pakalbėti ar nusišypsoti.“
PRISIMINIMAI: „Šiame kolektyve aš „užaugau“, – rodydamas vieną „Bato“ kolektyvo nuotrauką, sako Alvydas Gailius.
GALERIJA: Mieliausia A. Gailiui ši senų nuotraukų kolekcija. Joje – kažkada gyvavusios Šiaulių avalynės ateljė „Batas“ kolektyvo nuotraukos.
AKIMIRKOS: Vertingiausiomis A. Gailius laiko tas nuotraukas, kuriose įamžinti dirbantys meistrai.
MAŠINA: Buvo norinčių senovinę siuvimo mašiną „Singer“ iš meistro nupirkti, tačiau ji kol kas dar puikiai veikia.
KOLEKCIJA: Batukų kolekcija nebetelpa įstiklintose lentynėlėse. Alvydas ateityje planuoja ant sienos pakabinti dar vieną lentyną, nes kolekcija nuolat pildosi.
BATUKAS: Paskutinis kolekcijos eksponatas parsivežtas iš kelionės po Kroatiją.
BATAS: Didžiausias batų kolekcijos egzempliorius stovi lauke, prie batsiuvio dirbtuvių.
ŠLEPETĖ: Dar vienas didesnis eksponatas – suvenyrinė šlepetė.
MEISTRAS: Batsiuvys turi šypsotis, jeigu nori pritraukti klientų, įsitikinęs Alvydas Gailius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.