
Naujausios
Lėlės primena vaikystės svajones
Megztos, siūtos, veltos, medinės ir net stiklinės rankų darbo lėlės eksponuojamos Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filiale. Į parodą atkeliavo per 90 lėlių iš dvylikos miestų ir rajonų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Rankų darbo kūriniai
Šiaulių lopšelio-darželio „Salduvė“ direktorė Nijolė Korsakienė pasidžiaugė, kad į kvietimą dalyvauti rankų darbo lėlių parodoje atsiliepė net 74 dalyvės iš Šiaulių, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Telšių, Rokiškio, Kaišiadorių, Švenčionių, Raseinių, Jonavos miestų ir rajonų lopšelių-darželių. Lėles gamino ir auklėtojos, ir darželinukų mamos.
Parodos atidaryme dalyvavo ir apie savo lėles pasakojo autorės.
Bibliotekos nuolatinė lankytoja, buvusi bibliotekininkė Irena Pelanienė į renginį atsinešė neįprastą lėlę. Maždaug prieš 40 metų ponios Irenos tėvelio pagamintas medinis žmogeliukas, spaudžiant medines karteles, vartosi ant skersinio. Nors žaislas buvo skirtas jos sūnui, tačiau moteriai ši lėlė primena ir jos vaikystę.
„Toks žaislas, kuris juda, vartaliojasi, mano kartos vaikui buvo savotiška pramoga. Kažkur teko skaityti, kad gamindamas žaislą jo kūrėjas įdeda savo širdį, sielą, gamindamas jį galbūt ilgisi savo vaikystės ir įkūnija vaikiškas svajones“, – sakė ponia Irena.
Pasak N. Korsakienės, kompiuteriniai žaidimai niekada neišstums lėlių ir kitų žaislų iš vaikų rankų, nes jie suteikia galimybę žaisti supantį pasaulį. Vis populiaresnės darosi rankų darbo lėlės.
„Varsos“ filialo vyriausioji bibliotekininkė Birutė Padvarietienė vylėsi, kad ši paroda galbūt duos pradžią savadarbių lėlių muziejui.
Dalyvės iš Klaipėdos „Rūtos“ lopšelio-darželio kartu su lėlėmis atsiuntė laišką, kuriame paprašė po parodos jų lėles perduoti mergaitėms iš socialiai remtinų šeimų.
Iš „Salduvės“ darželio bendruomenės narių, tarp kurių buvo ir šešiametė priešmokyklinukė Mingailė Beinoraitė, sudaryta komisija išrinko gražiausias, įdomiausias lėles.
Prizas už funkcionalumą ir estetiškumą įteiktas lėlės „Ievos“ autorei Jurgitai Medišauskei, „Salduvės“ darželio auklėtinės Melitos mamai. Lėlę galima nurengti ir aprengti, pinti plaukus.
Prizas už kūrybiškumą, modernumą, formos išskirtinumą įteiktas lėlės „Spalvinukės“ autorei Linai Sakienei iš Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“.
Nominacija už technikos savitumą, išskirtinumą atiteko lėlei „Snieginukei“ ir jos autorei Sandrai Kindurienei, mamai iš Kužių lopšelio-darželio „Vyturėlis“.
Kad lėlės gali būti ne tik žaislas, bet ir puošmena, parodė „Salduvės“ darželio auklėtoja Svetlana Gajauskienė, papuošusi vaišių stalą grakščiomis balerinomis. Joms pagaminti pedagogė panaudojo vielą, iš kurios išlankstė balerinų kūnus, ir popierines keturių sluoksnių spalvingas servetėles, kurios virto pūstomis balerinų suknelėmis.
Lėles gamina teatrui
Priešmokyklinio ugdymo pedagogė Lina Davainytė iš Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ gamina netradicines lėles.
„Aš mėgstu daryti lėles iš kažko keisto, – šypsodamasi pasakojo Lina. – Su vaikais dažnai žaidžiame ir darome lėlytes iš įvairiausių nereikalingų dalykų.“
Pavyzdžiui, „Ledo karalienė“ pagaminta iš kvepalų buteliuko, mažutė laputaitė – iš vyno butelio kamščio. L. Davainytė sako, kad tokios lėlės nėra naujiena – režisierė, „Stalo teatro“ įkūrėja Saulė Degutytė įvairias netikėtas medžiagas naudoja lėlėms savo teatre. Ši idėja Linai patiko ir pati pabandė sukurti kažką panašaus.
Į parodą L. Davainytė atvežė ir vieną naujausių savo lėlių – medinę ožkelę. „Pasigirsiu, tai šių metų Lietuvos lėlių teatro konkurso „Molinuko teatras“ absoliuti laureatė. Spektakliui visos lėlės – piemenukas ir septyni gyvulėliai – buvo padarytos iš medžio“, – pasakojo Lina.
L. Davainytė keturis kartus yra dalyvavusi „Molinuko teatro“ festivalyje, vykstančiame kas dveji metai.
„Kas kartą norisi padaryti kažką naujo. Pirmą kartą dalyvavome su mažytėmis lėlėmis, padarytomis iš kamščių, esame darę lėlytes iš spalvotos vielos. Šiemet norėjosi padaryti kažką liaudiškais motyvais, su liaudiškomis dainomis, todėl ir lėlytes sugalvojau daryti liaudiškas – iš medžio“, – pasakojo lėlių autorė.
Lėles Lina gamina pati, tik medinukėms šiek tiek prireikė vyriškos pagalbos, kad grąžtu išgręžtų skylutes kojoms ir kitoms detalėms.
L. Davainytė šypsosi, kad lėlių gamyba labai užkrečiantis užsiėmimas – pradėjęs, negali sustoti.
Kūrybinio proceso netikėtumai
Auklėtoja Rosita Kertenienė iš Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“ į parodą atvežė iš vilnos nuveltą lėlę „Drevinuką“. Pedagogė sako, kad savadarbių lėlių paroda-konkursas įkvėpė išbandyti kažką naujo. Su vilnos vėlimo technika buvo susipažinusi studijuodama universitete, tačiau tada gamino tik nedidelius daikčiukus: papuošalus, raktų pakabučius.
„Paėmiau vilnos gumuliuką, pradėjau velti ir nežinau, kas išeis – mergaitė ar berniukas. Žiūriu, kad labiau į berniuką panašu. Galvoju, gal ir gerai, bus nykštukas“, – kūrybos proceso netikėtumus pasakojo telšiškė.
Tai nebuvo pirmoji R. Kertenienės pagaminta lėlė. Dirbant auklėtoja neretai tenka sumeistrauti kokį nors žaislą. Dažniausiai tam panaudoja įvairias smulkmenas. Rosita sako, kad idėjos gimsta spontaniškai – pamatai daiktą ir sugalvoji, ką iš jo galėtum padaryti.
Šiaulių logopedinio lopšelio-darželio auklėtoja Renata Česnauskaitė parodai pristatė nedidelę šmaikščią lėlytę „Megytę“, pagamintą iš moteriškų pėdkelnių ir kamšalo.
„Salduvės“ darželio auklėtoja Vilma Jankauskienė parodai numezgė dvi lėles. Vienai jų pritaikė savo vaikų šaliką, kojines ir nertą kepuraitę. Lėlę klouną numegzti padėjo V. Jankauskienės mama, gabi mezgėja.
Savadarbių lėlių paroda Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filiale veiks iki kitų metų sausio 31 dienos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių lopšelio-darželio „Salduvė“ direktorė Nijolė Korsakienė džiaugėsi, kad į kvietimą dalyvauti savadarbių lėlių parodoje atsiliepė 74 dalyvės.
Parodos atidarymo metu lėlių šokį šoko „Salduvės“ auklėtoja Svetlana Gajauskienė ir priešmokyklinio ugdymo grupės auklėtinė Mingailė Beinoraitė.
Šiaulietė Irena Pelanienė į parodą atsinešė tėčio prieš 40 metų gamintą lėlę medinuką, kuri, spaudžiant medines karteles, vartosi ant skersinio.
Prizas už kūrybiškumą, modernumą, formos išskirtinumą įteiktas lėlės „Spalvinukės“ autorei Linai Sakienei iš Telšių lopšelio-darželio „Eglutė“.
Šiaulių lopšelio-darželio „Salduvė“ auklėtojos Albina Rimkevičienė ir Angelė Laucevičienė parodai nunėrė visą lėlių šeimyną.
Komisijos ir parodos lankytojų simpatijų sulaukė lėlė „Snieginukė“, kurią sukūrė Sandra Kindurienė iš Kužių (Šiaulių r.).
Lėles galima gaminti iš įvairiausių dalykų, pavyzdžiui, iš plastikinių stiklinaičių. „Nykštuką Baltuką“ pagamino Rima Rajauskienė iš Klaipėdos lopšelio-darželio „Papartėlis“.
Šventinį stalą galima papuošti grakščiomis balerinomis, pagamintomis iš vielos ir popierinių servetėlių. Kad balerinos stovėtų, jas reikia įstatyti į taures.
Rositą Kertenienę iš Telšių kvietimas sudalyvauti lėlių parodoje įkvėpė išbandyti kažką naujo. Lėlę „Drevinuką“ ji nuvėlė iš vilnos.
Lina Davainytė iš Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ į parodą atvežė tris lėles. Jas pedagogė gamina iš įvairiausių dalykų ir su savo kūriniais dalyvauja „Molinuko teatro“ festivalyje
„Ledo karalienę“ panevėžietė Lina Davainytė pagamino iš kvepalų buteliuko.
Medinė ožkytė – naujausias Linos Davainytės kūrinys, pagamintas šių metų „Molinuko teatro“ festivaliui.
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filiale eksponuojama per 90 rankų darbo lėlių.