
Naujausios
Lengvas kelias – ne Lietuvos žygeiviui
Ar ryžtumėtės per porą dienų pėsčiomis įveikti 200 kilometrų? Ar užtektų valios žingsniuoti pirmyn pūslėtomis, nuvargusiomis kojomis? Bet jeigu pasiryžote ir valios pastangomis įveikėte daugiau kaip pusę kelio, pasiduoti neleis garbė. Tai ne kartą patyrė 53 metų šiaulietis žygeivis Virginijus Kazėla. Per 14 metų nuėjo daugiau kaip 3 500 įskaitinių kilometrų.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Ne kilometrai svarbu
Redakcijoje apsilankęs V. Kazėla iš maišelio traukia medalius, diplomus, sertifikatus. Per 14 metų susikaupė nemaža kolekcija. Nueitų kilometrų skaičius taip pat įspūdingas. Atrodo, tiek nedaug trūksta iki 4 000 kilometrų, vos poros žygių po 200 kilometrų, bet žygeivis sako, kad šiemet tiek nenueis. Ir priduria: „Išeiname ne dėl kilometrų. Kartais išeiname tam, kad pasivaikščiotume.“
Per metus būna apie 10 įskaitinių Pėsčiųjų žygių asociacijos renginių, taip pat keletas neįskaitinių. V. Kazėla ne visuose žygiuose renkasi 100 kilometrų ar „extreem“ (2x100 km) trasą, kartais nueina tik 20 kilometrų. „Labiausiai nekenčiu prievartos“, – šypteli žygeivis.
Paklaustas, kaip pradėjo, atsargos kariškis V. Kazėla sako: „Turbūt kaip daugelis – nuo „Radvilų kelių“.
Tokio pėsčiųjų žygio idėją, kai per keturias dienas įveikiama iki 200 kilometrų su smėlio pripilta 10 kilogramų sveriančia kuprine, Ruklos Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko kariškiai parsivežė iš Nyderlandų.
Pirmasis žygis „Radvilų keliais“ buvo surengtas 2001 metais, tačiau jame V. Kazėla negalėjo dalyvauti. Kitais metais pasiryžo įveikti 169 kilometrus per keturias dienas. Po žygio vyrą pamačiusi žmona Roma pasakė, kad daugiau į jokius žygius neišleis. Dabar žygeivis šypsosi, kad draugams ne tik jo kuprinę, bet ir jį patį beveik reikėjo nešti.
„Galvojau, ką aš čia veikiu, daugiau niekada nebeisiu, bet, kaip skelbia Pėsčiųjų žygių asociacijos puslapis – „Vienkartinis pabandymas iššaukia priklausomybę“, – sako šiaulietis.
Paskutinis žygis „Radvilų keliais“ vyko 2014 metais ir V. Kazėla nepraleido beveik nė vieno žygio. Ne kartą žygiuota „extreem“ trasa, kai per parą įveiki 100 kilometrų, beveik parą ilsiesi ir per kitą parą įveiki dar 100 kilometrų.
„Jūs gal spec. pajėgos?“
Pirmą kartą į pėsčiųjų žygį užsienyje V. Kazėla kartu su lietuvių kariškių delegacija išvyko 2007 metais. Per beveik 10 metų aplankė Vokietiją, Čekiją, Liuksemburgą, Austriją, Italiją, Šveicariją, o šį mėnesį – Izraelį.
Paskutinėje kelionėje žygeiviai per dvi dienas nuėjo 40 kilometrų. Oro temperatūra buvo daugiau kaip 25 laipsniai. Teko kopti į kalnus, leistis akmenuotais serpantinais. Prieš žygį nemažai kilometrų nueita lankant Tel Avivo ir Nazareto įžymybes, vaikštant Jordano upės pakrante.
Ne mažiau įspūdingas žygis buvo prieš kelerius metus Italijoje, Viduržemio jūros pakrantėje. Žygeiviai galėjo rinktis maršrutus pajūriu arba į kalnus. V. Kazėla sako, kad lietuviai yra maksimalistai – renkasi ilgiausius ir sudėtingiausius maršrutus. Nenuostabu, kad pasirinko kalnuotą maršrutą. Bet po pirmos dienos lietuvės nusprendė nesikankinti ir pasirinko kelią pajūriu, o vyrai vėl patraukė į kalnus.
Tuo metu oro temperatūra pavėsyje buvo 34 laipsniai, bet kuo aukščiau į kalnus, tuo vėsiau. Sunkiausia atkarpa buvo paskutiniai kilometrai iki finišo nusileidus nuo kalno į šutrą. V. Kazėla sako, kad moterims labiau pasisekė – jos pakeliui galėjo išsimaudyti jūroje.
Lengvas kelias – tikrai ne lietuvių kelias. Šiaulietis tai iliustruoja dar vienu pavyzdžiu: „Kai nuvažiavome į Čekiją, vietiniai paklausė, kiek eisim. Sakom, 40. „Jūs gal spec. pajėgos?“, – nesuprato čekai. Jie patys ėjo 20 kilometrų, o mūsų Lietuvoje būtų nesupratę, jei būtume trumpesnę trasą ėję.“
Nepalūžti padeda draugai
Kaip įveikt 100 ar 200 kilometrų, kaip nepalūžti?
„Kai Austrijoje pasakėme, kad pas mus yra dviejų dienų po 100 kilometrų žygiai, austrams tai buvo nesuvokiama. „Mes tiek tik automobiliu važiuojame“, – sakė“, – prisimena V. Kazėla.
Ekstremaliuose žygiuose visko būna. Kartą vienam žygeiviui taip ištino kojos, kad jis paskutinę dieną nebegalėjo įsimauti į batus. Apie pūsles nėra ką kalbėti, kartais ant padų sveikos vietos nebūna.
Patyrę žygeiviai žino įvairių gudrybių. Kai oras būna vėsus, batai kojų beveik nenutrina, bet jeigu karšta, geriau iš anksto apsitvarstyti, kad nenutrintų. Kiti maunasi moteriškas pėdkelnes, tepasi kremais.
V. Kazėla visada žygiuoja su kariškais batais, nes taip yra įpratęs. Seniau kareiviški batai labai trindavo, o dabartiniai jau geresnės kokybės, bet taip pat turi trūkumų, todėl kareiviai dažnai paprastus vidpadžius pasikeičia į ortopedinius.
Šiaulietis sako, kad jam sunkiausia žygiuoti, kai karšta. Ne kartą buvo atsidūręs ant karščio smūgio ribos.
Lengviausiai įveikiami 20–30 kilometrų, vėliau jau pradedi jausti nuovargį, skausmą. Einant 100 kilometrų psichologiškai sunkiausi 60–80 kilometrai.
Eidamas ilgas distancijas šiaulietis stengiasi nedaryti ilgų sustojimų (sustoja vos kelioms minutėms), nes vėl pradėti eiti būna sunku.
„Kai manęs klausia, kas yra sunkiausia, sakau, kad „ekstrymą“ lengviau nueiti, negu keturias dienas po 50 kilometrų. Palūžti trečią dieną“, – sako žygeivis.
V. Kazėla eina su mintimi, kad reikia sulaukti vakaro, o vakare galvoji, kad reikia sulaukti ryto. Be to, per tiek metų jau vien pažiūrėjęs į laikrodį žinai, kiek kilometrų nuėjai.
Į ilgąsias distancijas geriausia leistis bent penkių žmonių komandai ir nenutolti vienas nuo kito toliau kaip 200 metrų, nes niekada nežinai, kas gali nutikti bendražygiui. Komanda gerai, nes vienas kitą motyvuoja, pakelia dvasią. Palūžusį narį kartais tenka ir apgauti.
V. Kazėla prisimena bendražygę, kuri pirmą dieną be vargo įveikė 100 kilometrų, o antrą dieną psichologiškai palūžo įveikusi vos pusę. Komandos draugai pasakė moteriai, kad iki tam tikro taško liko tik 12 kilometrų, kai tuo tarpu buvo daugiau kaip 20. Kai nuėjo iki ten, jau iki finišo buvo likę tik keliolika kilometrų. Taip bendražygė su draugų palaikymu pirmą kartą įveikė 200 kilometrų.
Planuose – „grandiozinis“ žygis
Žygeivio duonos yra ragavusi visa Kazėlų šeima. Virginijaus sūnus Edvardas žygiuose dalyvauja nuo 16 metų, yra įveikęs ir 100 kilometrų. „Kai išėjome į pirmą jo žygį, jis buvo taip įsitempęs, kad 15 kilometrų nuėjo tylėdamas. Sakau: „Gal tu muzikos pasiklausyk, ausinuką juk pasiėmei.“ „O taip galima?“ – nustebo“, – prisiminęs šypsosi V. Kazėla.
Būdama studentė žygiui pasiryžo ir dukra Iveta. „Radvilų keliais“ ėjo keturias dienas po 40 kilometrų. Sunkiausia jai buvo įveikti maždaug 5 kilometrų atkarpą lėktuvų pakilimo-tūpimo takais. „Kelias lygus, horizonte matai žmones, ir jau grįžtančius gretimu taku. Tai „užmuša“. Tada geriausia nesidairyti į priekį ir aplinkui, o eiti ir žiūrėti po kojom“, – sako žygeivis.
Žmona Rasa yra žygiavusi užsienyje. Pasak vyro, jai ten įdomiau, kitokia gamta, yra ką pažiūrėti.
Artimiausias žygis, kuriame ruošiasi dalyvauti V. Kazėla ne tik kaip dalyvis, bet ir kaip pagalbininkas organizuojant, – „Knygnešių keliais“ Kurtuvėnuose, Šiaulių rajone, gegužės mėnesį.
Gegužę dar bus pėsčiųjų žygis Lietuvos pajūriu. „Bet aš ten nedalyvausiu, – šypteli žygeivis ir paaiškina, kodėl: – Visų pirma jis neįskaitinis, o antra – yra paprastesnių būdų „užmušti“ žmogų. Beveik 100 kilometrų droži pajūriu. Jeigu eini smėliu – buksuoji, jeigu eini palei vandenį, kur muša bangos, – viena koja aukščiau, kita žemiau, išmuši klubą. Manau, kad žygiai ne tam, kad pribaigtų žmogų.“
Šiaulietis sako turintis „grandiozinių“ planų – kada nors sudalyvauti 800 kilometrų žygyje Šv. Jokūbo keliu (Camino de Santiago), kuris prasideda Prancūzijoje ir driekiasi per visą Ispaniją.
„Bet tam reikia turėti ir laiko, nes žygis trunka apie 5 savaites, ir lėšų, o man, kaip pensininkui, trūksta ir vieno, ir kito“, – šypsosi V. Kazėla.
KARIŠKIS: 53 metų atsargos kariškis Virginijus Kazėla yra išvaikščiojęs, ko gero, visą Lietuvą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŽYGEIVIS: Šiaulietis Virginijus Kazėla sako: „Kai manęs klausia, kas yra sunkiausia, sakau, kad ekstrymą (2x100 km) lengviau praeiti, negu eiti keturias dienas po 50 kilometrų.“
PASAS: Virginijus Kazėla turi tarptautinį žygeivio pasą (International walker passport), kuriame atspaudai liudija apie nužingsniuotus kilometrus Vokietijoje, Čekijoje, Šveicarijoje, Austrijoje ir kitur.
MEDALIAI: Žygių liudininkai – medaliai. Jų V. Kazėlos kolekcijoje per 14 metų susikaupė nemažai.
Asmeninės nuotr.
ŠIAULIEČIAI: Balandžio 8–9 dienomis keturių šiauliečių žygeivių delegacija (žali marškinėliai) sudalyvavo pėsčiųjų žygyje Izraelyje.
KELIAS: Lietuvių žygeiviai keliauja kalnuota Izraelio trasa.