Medžioklės trofėjų kolekcija dovanota Žagarei

Medžioklės trofėjų kolekcija dovanota Žagarei

Medžioklės trofėjų kolekcija dovanota Žagarei

Žagarės (Joniškio r.) dvaro rūmus papuošė dovanota viena įspūdingiausių šalyje medžioklės trofėjų ir specialiosios literatūros kolekcija.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Buvusios Sovietų Sąjungos rekordas

Vieną didžiausių Lietuvoje gydytojo, docento, medicinos mokslų daktaro, medžioklės trofėjų eksperto Viktoro Zažeckio sukauptą trofėjų ir specialiosios medžioklės literatūros kolekciją Žagarės regioninio parko direkcijai perdavė artimieji. Pats jos savininkas šios dienos nesulaukė, Anapilin iškeliavo prieš dvejus metus.

Kolekcijoje – 37 tauriojo elnio, net 114 stirninų ragų, šeši briedžio, vieni šiaurinio elnio bei ožiaragio, dveji gemzės ragai. Taip pat trofėjų ekspertas surinko stirnų, šernų, paukščių galvų iškamšų, šernų ilčių, meškos kaukolę ir jos kailį. Prie viso to pridėta 18 medžioklės suvenyrų, medžioklės krepšių, skrybėlių, medžioklės ragas, įvairūs dokumentai.

Išskirtinis eksponatas – Kaliningrado srityje 1984 metais sumedžioto tauriojo elnio ragai, įvertinti aukso medaliu, kurie ir liko nepagerintu buvusios Sovietų Sąjungos rekordu. Šie ragai aukso medaliu įvertinti ir pasaulinėje parodoje 1991 metais.

Medžiotojas elnią stebėjo trejus metus, laukdamas vienos tarsi trūkstamos ragų ataugos. Kai trečiaisiais metais jos nebuvo, suprato, kad jau ir neišaugs.

Ragai iš įvairių šalių

Kolekcininkas V. Zažeckis nuo 16 metų su šautuvu braidė po miškus. Pirmiausia Kauno apylinkėse, vėliau medžiojo ir ragus vežė iš Jakutijos, Uzbekijos, Magadano, Sibiro, Karelijos, Altajaus, tuometinės Čekoslovakijos, Vengrijos, Suomijos, Švedijos.

Viktoras Zažeckis medžiojo ne dėl sportinių interesų. Jis vertino trofėjinę medžioklę, kada taikomasi ne į kiekvieną žvėrį, bet laimikis renkamas pagal išskirtinius ragus.

Jis iškart sugebėdavo įvertinti, kokio medalio vertas pastebėtas ragų vainikas. Visi V. Zažeckio surinkti ragai parodose pelnė apdovanojimus, o stirninų ragų kolekcija turi ir mokslinę vertę.

V. Zažeckis buvo vienas trofėjininkystės pradininkų Lietuvoje, aštuonerius metus vadovavo Sovietų Sąjungos medžiotojų trofėjų ekspertų komisijai. 1990 metais jis buvo išrinktas Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC) komisijos nariu, vėliau – viceprezidentu.

Vietoje Šiaulių pasirinko Žagarę

Žagarės regioninio parko direktorius, medžiotojas Mindaugas Balčiūnas su Viktoru Zažeckiu susipažino daugiau kaip prieš du dešimtmečius. Būtent V. Zažeckis tapo jo mokytoju, siekiant vyresniojo medžioklės eksperto vardo.

Žinodamas apie gydytojo turimą trofėjų kolekciją, regioninio parko direktorius buvo užsiminęs, kad galėtų ją eksponuoti dvaro rūmuose, kai šie bus restauruoti.

V. Zažeckis, save laikydamas tikru šiauliečiu, iš pradžių galvojo kolekciją padovanoti Šiaulių miestui, bet per kelerius metus nesuradus jai eksponuoti tinkamų patalpų, nusprendė atiduoti Žagarei. Paskutinę valią šiemet įvykdė jo žmona.

Autorės nuotr.

RAGAI: Tarp trofėjų yra ir keletas briedžio ragų.

REKORDAS: Šie tauriojo elnio, sumedžioto 1984 metais Kaliningrado srityje, ragai, įvertinti aukso medaliu, kurie ir liko nepagerintu buvusios Sovietų Sąjungos rekordu.

KEISTUMAS: Kai kurie kolekcijoje esantys ragai – neįprastai išsišakoję, deformuoti.

IŠKAMŠA: Stirnino galvos iškamša.

KOLEKCIJA: Kolekcijoje – daugiau kaip pusantro šimto įvairių ragų.

KEPURĖ: Prie ragų pridėta ir medžiotojo kepurė.

VIENARAGIS: Kartais dėl patirtų traumų ar kitų priežasčių elnias išaugina tik vieną ragą.

MEŠKA: Eksponuojamas ir rudosios meškos kailis.

LEMTIS: Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno pažintis su medžioklės trofėjų kolekcijos savininku lėmė, kad ši būtų dovanota Žagarei, kur dvaro rūmuose visada bus pasiekiama lankytojams.