
Naujausios
Netikėta pradžia
Noras paimti į rankas fotoaparatą A. Kontrimui atsirado vaikystėje paskatinus vienuolika metų vyresniam broliui. Tai jis Algirdui į rankas padavė fotoaparatą "Zorkij 4" ir paragino pabandyti. Pabandė ir, juokiasi, pasijuto "kietas" – tiems laikams "Zorkij", kaip, beje, ir "Kijev", buvo visai neblogas fotoaparatas. Juolab kad brolis jį paskolino, o pats fotografavimą užmetė. Taip jis ir liko A. Kontrimo nuosavybe.
Bėgant metams, jau pažengusiam Algirdui gimė svajonė – veidrodinis fotoaparatas. Tiems laikams prašmatnų "Zenit" parsisiuntė iš Maskvos, sumokėjęs net 100 rublių, kuriuos sutaupė uždarbiaudamas per vasaros atostogas.
Fotografų tais laikais nebuvo tiek gausu, kiek jų yra šiandien, tad vienas po kito ėmė byrėti užsakymai fotografuoti krikštynas, laidotuves, vestuves ir jubiliejus. Pinigas prie pinigo – taip pasitaupydavo vis naujam fotopirkiniui.
Iš pradžių nusižiūrėjo teleobjektyvą – kad fotografuojant paukštį kiekviena jo plunksnelė matytųsi. Gamtovaizdžiai, gyvūnija, augalija fotografą nuo pat pradžių traukė savo magišku grožiu. Ji – vienas iš mėgstamiausių "modelių", likusi iki šiandien. Juolab kad Kurtuvėnų kraštas, kur gimė ir užaugo, garsus išskirtinio grožio vaizdais.
"Gamta – fotogeniškiausias objektas, niekur nuo fotografo nepabėgs, nepasitrauks, kaip kartais nutinka fotografuojant žmones", – sako Algirdas.
Nuotraukos gula į albumus
Tobulėjo technika, tobulėjo jaunojo fotografo akis, įgūdžiai, nuojauta.
Viską, ko išmoko, labai praverčia dirbant vadovaujamą darbą mokykloje: be direktoriaus fotoaparato spragsėjimo dabar nepraeina nė viena mokyklos šventė.
Mielai, kaip būdavo anksčiau, organizuotų ir fotografijos užsiėmimus gimnazistams, bet dabar būreliams mokyklų vadovai negali vadovauti, tad su fotografija besidominčiais vaikais bendrauja visuomeniniais pagrindais.
Direktorius sako, kad žmogui svarbu bent laisvalaikiu užsiimti tuo, kas miela. Taigi leidžia fotoalbumus, rengia fotografijų parodas. Nuotraukose įamžina Kurtuvėnų teatro festivalių akimirkas – vienas iš tokių albumų buvo atsidūręs tarp nominantų į geriausią metų knygą apie teatrą.
Kiekvienais metais fotografuoja Kurtuvėnų užgavėnes, išleido fotoalbumą. Jo darbų albumai suteikia galimybę pastebėti, kaip kiekvienais metais keičiasi kaukės, jų aprėdai, žmonės, papročiai – galima viską palyginti.
Nepažinti Kurtuvėnai
Neseniai gimnazijos vadovą suviliojo ir dar vienas užsiėmimas – nusipirko ir į dangų pakėlė droną. Tai, ką pamatė, ką įrenginys užfiksavo, gerokai nustebino. Kurtuvėnai, jų apylinkės, suraikyti karpynų tvenkiniai, kiti mieli kampeliai iš paukščio skrydžio atsiskleidė visu gražumu.
Sako, ne kažin kokio ir įdirbio reikia – pakėlei gražioje vietoje, nuspaudei. Svarbu pastebėti saulėlydį, saulėtekį ar šiaip gražų vaizdą.
Suviliotas neatpažintų vaizdų A. Kontrimas Kurtuvėnų mokykloje paruoš parodą, tikisi, kad bus įdomu pamatyti, kaip atrodo miestelis, tvenkiniai, apylinkės iš dangaus.
Tos nuotraukos pateks ir į knygą "Kurtuva, arba Kur pasiklydo grafaitė".
"Tai ne mokslinis traktatas, o greičiau knyga prie kavos, skirta pristatyti savo miestelį svečiui", – sako autorius.
Ši knyga jau maketuojama. Gruodžio pradžioje ji turėtų išvysti dienos šviesą.
Nepaprasta gimtinė
Svarbiausia, vardija pašnekovas, taikli akis, nuojauta ir laimė būti reikiamu laiku ir reikiamoje vietoje: jei visi paminėti dalykai yra, esą ir su senutėle anų laikų "Smena" galima padaryti puikiausių nuotraukų.
Kiekvieną pavasarį Kontrimas užrakina buto Šiauliuose duris ir – į gimto Kurtuvėnų miestelio Ramybės gatvę, kur iki šiol tebestovi tėvų namelis.
"Kai gyveni kaime, būtinai surandi laiko sėsti ant dviračio ir nuvažiuoti kur nors į mišką ar prie ežero. Geriau tyliai su dviračiu kur nori sustoji, jei pamatai, ką nuspausti, spragtelėji. Lietuva – nepaprastai graži šalis. Nors daugybę jų esu aplankęs, daug pamatęs, bet Lietuvos vaizdai – patys gražiausi. Savaitę užsienyje pabūnu ir jau noriu namo, į Lietuvą."
Kas yra meilė?
Ne tik fotografija suviliojusi pedagogą. Vilioklė poezija – aistra, kuriai jis taip pat negali atsispirti. Eilės neretai gimsta netikėtai. Būna, kad nė eilutės nebrūkšteli keletą mėnesių, o čia, žiūrėk, žodžiai gražiai gula...
Prisimena, kai Šiaulių pedagoginiame institute reikėjo laikyti lietuvių kalbos egzaminą, ir buvo leidžiamas laikraštis "Pedagogas", kuriam vadovavo lituanistė Regina Petkevičienė. Labai griežta dėstytoja, todėl į egzaminus – tik gerai pasiruošus. Algirdui puikiai sekėsi literatūra, bet strigo gramatika, tad – sukurs eilėraštį ir išspausdins jį "Pedagoge"! Taip viešai pasirodė pirmas jo eilėraštis... Egzaminą išlaikė.
A. Kontrimo eilių atsirado kone kiekviename "Pedagoge". Dėstytojai skatino rašyti. Ypač jaunojo poeto eilės patiko dekanui Broniui Prėskieniui.
Nuo poezijos nenutolo ir baigęs mokslus. Eilėraščius spausdino vietos spauda, almanachas "Šiaurės Lietuva", išleista poezijos knygučių.
Prieš keletą metų A. Kontrimo eilėraščiai kartu su Justino Marcinkevičiaus, Marcelijaus Martinaičio, Alfonso Maldonio pasirodė knygoje "Tėvui, nors tiek."
"Eilėraščių apie mamą daug, o apie tėvą ne tiek. Smagu, kad knygos sumanytojas Meškauskas paprašė ir mano eilėraščių – keturi eilėraščiai buvo išspausdinti."
Kai kurioms A. Kontrimo eilėms parašyta ir muzika – žodžiai virto dainomis.
"Kažkas pasigauna žodžius, dainas parašo. Vieni paprašo, o būna, kad atsitiktinai išgirsti, kaip mano eilėmis parašytą dainą "Armonika" dainuoja. Papilės bažnyčios klebonas mano žodžiais dainavo", – šypsosi kūrėjas.
Jis pats daugeliu muzikos instrumentų groja, juk yra pedagogas su muzikiniu išsilavinimu!
Kas jam yra eilės? Tai tas pats, kad paklausti, kas yra meilė.
"Negaliu paaiškinti. Tiesiog, kai sunku kažką išsakyti paprastais žodžiais, gimsta kažkas tokio,– išsakai savo jausmus."
Meilės tema jis išleido knygelę "Meilėraščiai" – knygelė telpa į nedidelę moters rankinę.
Meilė, sako Algirdas, turi daug spalvų: ir gerai knygai, ir žmogui, ir mokyklai, ir fotografijai.