
Naujausios
KELIAUKIME SU „ŠIAULIŲ KRAŠTU“
Po Žagarės kraštą – visai dienai
Žagarė (Joniškio rajonas) Lietuvoje išgarsėjo Vyšnių festivaliais, o praėjusiais metais ji dar labiau išpopuliarėjo, miestui tapus Lietuvos kultūros sostine. Šiemet keliautojų srautas nenutrūksta, ekskursijos plaukia ir darbo dienomis, ir savaitgaliais. „Šiaulių kraštas“ siūlo pažintinę dienos kelionę, aplankant žinomus objektus ir dar neįtrauktus į maršrutus, vasarą daugiau dėmesio skiriant gamtai, šviečiamosioms žaidybinės formos edukacijoms – nuo interaktyvaus lankytojų centro iki Brolių riedulio, rekordinio šermukšnio ir ilgiausio Lietuvoje lentų tako per pelkę.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Maršrutas
Siūlomas maršrutas: Žagarės dvaro rūmai, interaktyvus lankytojų centras ir parkas – Švėtės upės užtvanka – storiausias Lietuvoje šermukšnis (žydų kapinėse) – Kaliausių fabrikėlis (susitarus galima užsukti ir į Lėlių namus) – Senosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčia su Barboros Umiastauskaitės kripta – „puodų“ namas – Žvelgaičio ozo pažintinis takas ir poilsis prie ežero – Brolių akmuo ir Byčių ąžuolas Veršių kaime – Juodeikių Tėvo Stanislovo namelis ir Vytauto Didžiojo paminklas, rekordinis Mūšos tyrelio pelkės pažintinis lentų takas.
Atvyksta ir antrą ar trečią kartą
Atvykusius į miestelį nuo pat jį ženklinančios lentos pasitinka tanki siūruojančių medžių alėja, tarsi koridorius, vedantis per parką. Už kelių šimtų metrų dešinėje pusėje atsiveria angliško stiliaus XIX amžiaus grafo Dmitrijaus Naryškino laikų žirgyno arklidės. Vasarą kartais čia laigo besigananti žirgų kaimenė.
Kitapus kelio nuo žirgyno tarp medžių boluoja dvaro rūmai, kuriuose įsikūrusi Žagarės regioninio parko direkcija, veikia interakyvus lankytojų centras.
„Žagarei pažinti vienos dienos neužteks, ypač, jei žmonės dar nori pamatyti apylinkes, praeiti mediniu Mūšos tyrelio pelkės taku. Yra atvykstančių antrą ir trečią kartą. Mes galime pasiūlyti kelis maršrutus, pagal lankytojų pomėgius, norą daugiau sužinoti, patirti praktiškai ar poilsiauti. Maždaug du trečdaliai žmonių savo kelionei renkasi ekskursiją D. Naryškino dvaro rūmuose ir jau minėtą apžvalgą pelkėje“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo Žagarės regioninio parko direkcijos vyriausioji kraštotvarkininkė ir ekskursijų vadovė Giedrė Rakštienė.
Dvare iš anksto galima užsisakyti ekskursiją ir gauti daugiau informacijos, istorinių žinių, bet neretai atvykusieji rūmų menėse bei interaktyviame lankytojų centre laiką leidžia ir vieni.
Restauruoti, klasicistinio stiliaus, terasos skulptūromis ir frontone esančiu grafų Naryškinų herbu puoštuose dvaro rūmuose atvykusius pasitinka rudoji meškutė, šone snapą tiesia strutis, antrame aukšte sutinkamas buivolas ir dramblys. Visa tai – ne pasaka, bet medžioklės trofėjai, kurių gausu visuose koridoriuose, o palėpėje išdėstyta artimųjų dovanota šviesaus atminimo docento, medicinos mokslų daktaro, medžioklės trofėjų eksperto Viktoro Zažeckio sukaupta kolekcija, kurioje – 37 tauriųjų elnių, 114 stirninų ragų ir kiti trofėjai.
Pasak G. Rakštienės, medžioklės tema rūmams itin artima, nes į Žagarę gafas D. Naryškinas atvykdavo medžioti vietos miškuose.
Žinios ir smegenų mankšta
Dvare veikia kraštotyrininko Juozo Kazlausko sukaupta senovinių daiktų ekspozicija, kur galima rasti net Stradivarijaus vardu paženklintą smuiką– klastotę. Nežinomas jį gaminęs meistras tokiu būdu, matyt, norėjo pakelti vertę. Rūmuose dažnai keičiamos dailės darbų parodos.
O 250 kvadratinių metrų užimančiame interaktyviame lankytojų centre užsiėmimų ras ir suaugęs, ir mažas. Ekspozicija apima Žagarės raidą skirtingais šimtmečiais, kuri matoma erdviniame permatomame makete. Pačiam iš medžio detalių galima sukonstruoti pilį, ant medinio malūno sparnų perskaityti Žagarės malūnų istoriją, minti mįsles, klausytis žagarietiškos šnektos, o gamtos lobių kambaryje teks „pamankštinti“ smegenis, spėjant augalų, paukščių, gyvūnų pavadinimus.
Lankytojų centre daug mįslių, pristatomos tautinės mažumos, amatai, galima „pasimatuoti“ dvaro ponų rūbus, iš detalių kaip dėlionę sudėstyti dvaro rūmų ansamblio atvaizdą.
Rekordinis šermukšnis ir lėlių gamyba
Iš dvaro parko pasukus žemyn besileidžiančiu keliu link Latvijos pasiekiamas buvęs vandens malūnas ir prie jo krintanti savitos formos, vietinių vadinama „bliūdu“ užtvanka, už kurios prasideda žydų kapinės. Šioje ramioje vietoje, kapinių pakraštyje auga storiausias Lietuvoje šermukšnis. Medžio apimtis 1,3 metro aukštyje siekia 2,27 metro.
Pasukus paupiu Švėtės gatve pravažiuojamas Kaliausių fabrikėlis, kuriame vasarą prieš Vyšnių festivalį vyksta kaliausių gamyba. Iš anksto susitarus su savininke lėlininke Aušra Petrauskiene organizuojami edukaciniai užsiėmimai, per kuriuos kuriamos įvairios lėlės ir žaislai, pagal pasirinktą tematiką: žagarietiškas „bubolis“, žiemgalių lėlė, teatro lėlė, angelas, žirgelis ir kita. Kartu aplankomi Lėlių namai, apžiūrima ekspozicija.
Barboros Žagarietės bažnyčia
Švėtės gatvė atsiremia į nedidelę, baltą kaip gulbė Senosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo vardo bažnyčią, vietinių pramintą Barboros bažnytėle. Jos kriptoje tebeguli medinis baltas karstelis su baltomis įkapėmis, traukiantis piligrimus. XVII amžiuje gyvenusi ir jauna žuvusi dvarininkaitė Barbora Umiastauskaitė (Žagarietė) buvo vargšų užtarėja. Po jos mirties fiksuota gausybė stebuklingų išgijimų, apie kuriuos liudijo tai patyrę prie jos karstelio ir kūno kriptoje meldęsi žmonės.
1963 metais sovietų valdžios įsakymu Barboros Žagarietės palaikai buvo išvežti nežinoma kryptimi ir iki šiol nerasti.
2005 metais Šv. Sostas leido pradėti Barboros Žagarietės beatifikacijos–kanonizacijos bylos procesą, pagal kurį ji, tikimasi, bus paskelbta Palaimintąja.
Kalnelio, ant kurio stovi šventovė, šlaitą nuo Švėtės upės pusės puošia vietos miesto bendruomenės „Veidė“ iš našlaičių sodinukų sukurtas angelo siluetas.
Pasivaikščiojimas ozu
Toliau kelias veda į Petro Cvirkos gatvę ir Edmundo Vaičiulio puodais apkaltą namą. Tiesa, jis šiuo metu remontuojamas ir puodų praktiškai nėra. Tačiau įdomi ekspozicija slepiasi kiemo viduje, teritorijoje stovi ir jam priklausantis buvęs žydų mezgimo fabrikas Švėtės upės pakrantėje. Už jo tolėliau galima pamatyti buvusį vėjinį Juozo Žlabio–Žengės malūną.
Važiuojant tolyn link Akmenės prasideda Žagarės ozas – ilgas, siauras kalvagūbris, prieš maždaug 10 tūkstančių metų paskutinio ledyno suformuotas iš smėlio, žvirgždo ir gargždo, sunešto tekančių tirpsmo vandenų į ledyno plyšius ir tunelius. Jo aukščiausia vieta – Žvelgaičio piliakalnis, iškilęs 20 metrų. Juo praėjus laipteliais nusileidžiama link Žvelgaičių tvenkinio.
Dešinėje pusėje lieka takelis link šaltinio, kur žmonės dažnai atvažiuoja parsivežti skanaus, tyro vandens. O toliau per tiltelį mėgstantiems keliauti pėsčiomis skirtas trijų kilometrų ilgio Žagarės ozo pažintinis takas.
Prie ežero ir pakeliui link Akmenės besidriekiančių karjerų įrengta poilsiaviečių, kur malonu sustojus papietauti, surengti iškylą.
Brolių akmuo ir ilgiausias lentų takas
Karštą vasaros dieną išvyką galima ir baigti, atsigaivinti panirus į vandenį. Tačiau atkakliųjų laukia ne mažiau įdomus kelias tolyn pro Veršius į Mūšos tyrelio pelkę.
Į Veršių kaimą patenkame grįždami per Žagarę, pasukę pro autobusų stotį. Itin senas kaimas išsiskiria šimtamečiu Byčių ąžuolu, kurį mena kelios kartos, o prieš daugiau kaip metus vietovė pasipildė dar vienu lankytinu objektu – Brolių akmeniu. Jo ilgis siekia 4,5 metro, plotis – 3,4 metrus, aukštis – 3,6 metro, didžiausia horizontali apimtis – 14,5 metro.
Įspūdingą riedulį savo laukuose 2014-ųjų lapkritį atkasė ūkininkai broliai Alvydas ir Laimondas Malinauskai. Bandyta pasiekti visą jo dalį, slūgsančią po žeme, tačiau tai pasirodė neįveikiamas darbas. Vandens supamas riedulys vilioja keliautojus. Akmenį galima pasiekti pastatytu tilteliu.
Nuo Veršių kaimo iki Mūšos tyrelio pelkės kelias vingiuos žvyrkeliu pro Damelių ir Juodeikių kaimus. Pastarajame verta stabtelėti prie Vytauto Didžiojo paminklo, užsukti į Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, kurios šventoriuje stovi šviesaus atminimo Tėvo Stanislovo namelis, kuriame kadaise jis gyveno, kunigaudamas nuošalioje Joniškio rajono parapijoje.
Žvyrkelis toliau bėga Rudiškių kryptimi ir netrukus kelio užtvaras bei nuoroda informuoja apie pažintinį, į Lietuvos rekordų knygą įrašytą ilgiausią šalyje Mūšos tyrelio pelkės lentų taką. Jo ilgis – 3,6 kilometro.
Takas veda pro apžvalgos bokštą, skirtą vietos bioįvairovei stebėti, vingiuoja iki vienintelio Joniškio rajone natūralaus Miknaičių ežero ir jo vakarine pakrante legendomis apipintos atnaujintos koplytėlės link. Nuo jos lentiniu ir sutvirtinto grunto takais galima nukeliauti iki Tyrelio akmens, ant kurio matomi iškalti mitologiniai ženklai, bei buvusios partizanų stovyklavietės.
Autorės nuotr.
RŪMAI: Restauruoti dvaro rūmai taip pat traukia lankytojų dėmesį.
PAŽINIMAS: Regioninio parko direkcijos vyriausioji kraštotvarkininkė Giedrė Rakštienė sako, kad Žagarės kraštui pažinti vienos dienos neužtenka, tad yra grįžtančių ir po antrą, ir trečią kartą.
EKSPOZICIJA: Lankytojų centro ekspozicijoje gausu įvairių galvosūkių, žaidimų.
REKORDINIS1: Daugiau kaip 3,6 kilometrų ilgio Mūšos tyrelio lentų takas – Lietuvoje rekordinis.
VIENINTELIS: Pažintinis takas pelkėje vingiuoja pro vienintelį natūralų Joniškio rajone Miknaičių ežerą.
ANGELAS: Prie Barboros bažnytėlės ant šlaito į upę žydi pasodintas gėlių angelas.
PUODAI: Edmundo Vaičiulio puodų namas taip atrodė geriausiais laikais, dabar jis restauruojams ir puodų praktiškai nelikę, tačiau kieme yra įdomių muziejinių objektų, jeigu rasite šeimininką.
UŽTVANKA: Savita Švėtės upės užtvanka.
MALŪNAS: Vėjinis Juozo Žlabio–Žengės malūnas stovi netoli Švėtės upės.
SMUIKAS: Juozo Kazlausko ekspozicijoje dvaro rūmuose saugomas smuikas, kurio meistras, norėdamas pakelti jo vertę, kadaise užrašė „Stradivarius“.
KUNIGAIKŠTIS: Vytauto Didžiojo paminklas Juodeikių kaime.
ŽIRGAI: Kartais Žagarės parko teritorijoje ganosi žirgai.
TROFĖJAI: Dvaro rūmuose galima išvysti įspūdingų medžioklės trofėjų.
LĖLĖS: Pas lėlininkę Aušrą Petrauskienę galima pasimokyti siūti leles.
KARIETA: Iš anksto užsisakius po Žagarę galima pasivažinėti karieta.
Birutės ČIŽIENĖS nuotr.
RIEDULYS: Įspūdingas Brolių akmuo Veršių kaime išsiskiria tuo, kad supamas vandens.
Jono JUREVIČIAUS nuotr.
TYKUMA: Nurimęs Žvelgaičių ežeras.
TAKAS: Nuo tiltelio per ozą vingiuoja trijų kilometrų ilgio pažintinis takas.
PARTIZANAI: Tyrelio pažintiniu taku galima nueiti iki partizanu buveinės.
REKORDINIS: Žydų kapinėse auga rekordinio storio – 2,27 metro – šermukšnis.