
Naujausios
Šeimos šaknys į Šiaulius sugrąžino iš Brazilijos
Brazilijos Vakarų Paranos universiteto profesorė dr. Marcia Sipavičius Seide šį rudenį grįžo ten, iš kur kilusios jos giminės šaknys – į Šiaulius. Jos senelis Mečys Kęstutis Sipavičius dirbo ir vadovavo Šiaulių prekybos institutui, pirmajai Šiaulių aukštajai mokyklai. Karo pabaigoje senelio šeima traukėsi į Vakarus, galiausiai atsidūrė Brazilijoje. Į Šiaulius Marcia atvedė ne tik mokslinis interesas – ji džiaugiasi, kad lietuviškos šaknys atgyja.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Garsi giminė
Rugsėjį Brazilijos Vakarų Paranos universiteto lingvistikos ir portugalų kalbos profesorė dr. Marcia Sipavičius Seide skaitė paskaitas Šiaulių universitete.
Su Marcia susisiekėme jai jau grįžus į Braziliją – moteris mielai sutiko pasidalyti išskirtine savo giminės istorija. Ją 44-erių Marcia dabar dėlioja po kruopelę ir atranda iš naujo.
Į Lietuvą profesorė atvyko ne tik dėl mokslinio tyrimo – čia ją atvedė ir noras pažinti savo praeitį, kurioje – garsios ir nusipelniusios Lietuvai asmenybės.
Jos senelis Mečys Kęstutis Sipavičius (1909–1976) buvo Prekybos instituto Šiauliuose dėstytojas, rektorius, Šiaulių muzikos teatro steigėjas, Prekybos ir pramonės rūmų valdytojas.
Prosenelis Bronius Sipavičius (1885–1972) – knygnešys, gydytojas, profesorius. Už knygnešystę ne kartą sėdėjo kalėjime. Aktyviai lietuvinimo veikla užsiėmė ir užsienio lietuvių bendruomenėse Kaukaze. 1923–1926 metais buvo Nepriklausomos Lietuvos Respublikos Sveikatos departamento direktorius. Kauno universiteto profesorius.
„Mūsų šeimoje visi žavėjosi senelio tėvu: Bronius Sipavičius buvo autoritetas“, – rašo Marcia.
Proprosenelis Mečislovas Fortunatas Sipavičius iš Padratvinio dvaro (tuomet – Kelmės valsčius) – 1863 metų sukilėlis, kovojęs prieš carinę armiją prie Papilės, Gargžduose. Pabėgo į Paryžių, sugrįžo po caro Aleksandro III amnestijos, paskelbtos 1872 metais.
Giminės šaknys nukeliauja iki Sapiegų herbo.
Lemtingos pažintys
„Kai prieš 14 metų mirė tėvas, maniau, kad mano lietuviškos šaknys nutrūko amžiams ir labai nuliūdau“, – rašo Marcia.
Jos domėjimąsi šeimos istorija pažadino netikėta žinutė. 2015 metais per feisbuką su Marcia susisiekė Lietuvoje gyvenanti giminaitė: senelio brolio Eugenijaus sūnaus našlė. Tuo metu ji keliavo su dukra ir buvo apsistojusi Puerto Igvasu, Argentinoje. Brazilijos atstumais, netoli miesto, kuriame gyvena Marcia: jas skyrė 3–4 valandų kelionė automobiliu. Moterys nusprendė pasimatyti.
„Kalbėjomės 2–3 valandas, ji parodė senas šeimos fotografijas. Įsitikinome, kad esu šeimos dalis. Mane ir mano šeimą pakvietė atvykti į Lietuvą. Po šio susitikimo pradėjau studijuoti Lietuvos istoriją, kalbą ir vyliausi atvykti į Lietuvą. Galiausiai šių metų rugsėjį tai galėjau padaryti. 2015 metų susitikimas buvo lemiamas: supratau, kad negaliu pamiršti savo lietuviškos praeities. Man kilo idėja plėtoti tyrimus apie lietuvius, lietuvių palikuonis, Braziliją, migraciją ir onomastiką.“
Pernai feisbuke Marcia aptiko tekstą lietuvių kalba, bet suprato tik tiek, kad jis – apie prosenelį.
Parašiusi komentarą, susipažino su Dariumi: paaiškėjo, kad jie irgi yra giminės – Dariaus prosenelis buvo Marcia prosenelio brolis.
Elementorių sukūrė lageryje
Istorija, pasidalyta feisbuke, pasakojo apie B. Sipavičių ir praėjusių metų Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje pirmą kartą viešai pristatytą ypatingą eksponatą – elementorių ant beržo tošies. Jį lageryje savo dukrai Dalytei Sipavičiūtei sukūrė tėtis B. Sipavičius.
Iki lemtingos 1941 metų birželio 14-osios B. Sipavičius dirbo gydytoju Rokiškyje. Atskirtas nuo šeimos, buvo išvežtas į Krasnojarsko krašto Rešiotų lagerį. Žmona Eugenija ir penkerių metų dukra Dalytė atsidūrė tremtyje. Šeima susitiko tik po 15 metų.
1943 metais lageryje dukrai tėvas sukūrė kalėdinę dovaną – mažytį beržo tošies elementorių „Lakštutė“ ir raidynėlį. Išrašė ir išpiešė vadinamuoju cheminiu pieštuku. Mirties lageryje sukurtą dovaną pavyko perduoti tik po kelerių metų.
Lietuviškas elementorius, tarsi tikėjimo ženklas, kad vieną dieną sugrįš į savo kraštą, tapo šeimos relikvija. Eksponuoti mugėje ją paskolino Violeta Pikelienė, Dalios Sipavičiutės dukra.
„Tai tikėjimo, vilties ir stiprybės knygelė“, – straipsnyje „Stiprybė beržo tošyje“ rašė V. Pikelienė.
Taip Marcia sužinojo, jog prosenelis B. Sipavičius turėjo dukrą ir kad ji – gyva.
„Tą akimirką supratau, kad turiu būtinai nuvykti į Lietuvą su ja susipažinti. Darius padėjo įgyvendinti svajonę.“
Sujungė tyrimas
Aplinkybės klostėsi palankiai. Tuo pat metu kongrese Kolumbijoje Marcia susitiko draugą, kuris su žmona ruošėsi vykti į Šiaulių universitetą. Marcia užsiminė, kad ir ji Šiauliuose norėtų plėtoti tarptautinį tyrimą.
Užsimezgė ryšiai su Šiaulių universitetu ir, talkinant Lolitai Petrulionei, Marcia atvyko skaityti paskaitų. Tai buvo profesinis kelionės į Lietuvą tikslas: pasidalyti žiniomis su studentais ir atlikti gretinamąjį tyrimą.
Marcia kartu su keletu Šiaulių universiteto dėstytojų kaupia ir analizuoja informaciją apie vardų suteikimą Brazilijoje ir Lietuvoje. Mokslininkė džiaugiasi, kad jos tyrimų sritis – onomastika – leidžia prisiliesti prie savo kilmės: „Onomastika yra daugiau nei tik tikrinius vardus tyrinėjanti lingvistikos šaka. Jos dėka galima projektuoti, atkurti ir analizuoti kiekvienos tautos kalbos specifiką, mentalitetą, kultūrinį ir istorinį paveldą.“
Lietuvoje Marcia praleido 16 dienų, lankėsi Vilniuje, Kaune, Jonavoje, Birštone, Nidoje, Palangoje, Kelmėje, keliuose mažesniuose miesteliuose.
Keliaudama susitiko su giminaičiais.
Biografiją aptiko laikraštyje
Šiauliuose Marcia simboliškai sugrįžo ten, kur dirbo jos senelis. 1939 metais iš Klaipėdos į Šiaulius buvo perkeltas Prekybos institutas: pirmoji aukštoji mokykla Šiauliuose.
Prekybos instituto studijos porą metų vyko dabartiniame centriniame pašte, policijos komisariate ir Mokytojų seminarijoje, o 1941 metais persikėlė į naujai pastatytą pastatą Vytauto gatvėje numeris 84 (dabar – Šiaulių universiteto biblioteka).
1943 metais kovo mėnesį Prekybos institutas, kaip ir kitos Lietuvos aukštosios mokyklos, buvo uždarytas, žlugus nacių paskelbtai jaunimo mobilizacijai.
Aistė Lazauskienė knygoje „Pirmoji aukštoji mokykla Šiauliuose: Prekybos institutas 1939–1944“ rašo, jog studijos toliau galėjo vykti nelegaliai, nes 1944 metais buvo svarstyti du diplominiai darbai, komisijose dalyvavo Marcilionis, Sipavičius ir Skirgaudas: „Tai buvo paskutinieji instituto dėstytojai. 1944 metų vasarą grįžus Raudonajai armijai apie 80 procentų pedagoginio personalo pasitraukė į Vakarus.“
Koks Marcia senelio likimas? M. K. Sipavičiui istorijos lūžiai lėmė amžinojo poilsio atgulti toli nuo Tėvynės – Brazilijoje.
Kai M. K. Sipavičius 1976 metų rugsėjo 14 dieną mirė, anūkei tebuvo vieneri. Pernai Marcia San Paulo Vila Zelina lietuvių bendruomenės laikraštyje „Mūsų Lietuva“ aptiko tekstą „Prisiminus a. a. Kęstutį Mečį Sipavičių“, parašytą po jo mirties. Jame apibendrintas visas velionio gyvenimas.
„Kaip jau buvo rašyta (ML Nr. 38) š. m. rugsėjo mėn 14 d., So Vicente po ilgos ir sunkios ligos mirė KĘSTUTIS MEČYS SIPAVIČIUS. Velionis atvyko į Braziliją 1947 m. ir daugiausia išgyveno So Vicente mieste. Pastaruoju laiku laikėsi daugiau pasitraukęs nuo viešumos ir nedaugelio draugų pažįstamas.
Bet šis tylaus, nors ir ryžto būdo žmogus paliko savo atminimui visą eilę darbų. Jo vardas ypač yra susietas su Prekybos instituto veikla, kurs buvo 1934 m. įsteigtas Klaipėdoje ir vėliau perkeltas į Šiaulius. Šioje aukštojoje mokslo įstaigoje K. M. Sipavičius paliko svarų savo darbo įnašą – išugdė daugiau kaip 200 studentų, kurie, užbaigę aukštuosius prekybos mokslus, ir šiandien daugelyje kraštų užima atsakingas pareigas dėka Lietuvoje įsigytų žinių.
K. M. Sipavičius gimė 1909 m., vasario mėn. 17d. Šiauliuose, baigė Kauno Aušros gimnaziją ir aukštuosius prekybos mokslus Antverpene, Belgijoje. Steigiantis Prekybos institutui, buvo pakviestas pirmojo rektoriaus, min. Ernesto Galvanausko, į mokslo personalą. Vėliau, šalia profesūros, ėjo ir administracijos šefo pareigas.
Prasidėjus sovietų okupacijai, K. M. Sipavičius užėmė Prekybos instituto rektoriaus pareigas, kaip tinkamiausias asmuo to momento aplinkybėse. Iš Maskvos prisiųsti komisarai iš pat pradžių pasisakė už Instituto uždarymą, kadangi Prekybos institutas buvo vienintelė aukštoji mokykla Lietuvoje privatinės institucijos teisėmis.
Kaip rektorius K. M. Sipavičius užsitarnavo daug nuopelnų gindamas kolegas ir studentus nuo sovietų NKVD policijos, gelbėdamas nuo tikro kalėjimo, naktis praleisdamas besiginčydamas su sovietų partijos ir policijos agentais.
Šiose sunkiose pareigose išsilaikyti K. M. Sipavičiui padėjo labai geras rusų kalbos žinojimas, asmeniškas sumanumas supinti intrigas komunistų partijos ir policijos pareigūnu tarpe, beginant „sovietinės moralės“ teisingumą. Galima pridėti dargi, kad K. M. Sipavičiaus tėvas, Lietuvoje žinomas daktaras Bronius Sipavičius, kartu su savo broliais buvo aktyvus 1905 m. revoliucijos veikėjas, buvęs suimtas ir ištremtas į Sibirą.
Klaipėdoje K. M. Sipavičius buvo „Prekybos ir pramonės“ žurnalo redaktorius ir leidėjas. Šiauliuose vokiečių laikais buvo Prekybos ir pramonės, rūmų valdytojas. Eidamas šias pareigas, K. M. Sipavičius dar kartą parodė daug drąsos, derėdamasis jau su vokiečių okupacinės valdžios atstovais, kad aprūpintų maistu ir kitomis prekėmis Šiaulių apygardos gyventojus.
Tuo pačiu metu K. M. Sipavičius buvo ir Šiaulių Muzikos teatro steigėjas. Subūręs aplink save visą eilę muzikos mėgėjų, darbuotojų ir solistų (solistė Dievaitytė, J. Byra, P. Armonas, Stasys Dautartas, Šiaulių Muzikos mokyklos auklėtiniai), 1943 m. pastatė tris operetes ir paruošė A. Račiūno operą „Trys talismanai“, kurios premjerą betgi sugriovė besiartinančio sovietų fronto grėsmė. Šiame Muzikos teatre pradėjo savo pirmuosius meno žingsnius visa eilė naujų artistų (Vildovas, Sadonis ir kiti), kurie, paskatinti šia netikėta proga, vėliau tvirtai perėjo į menininkų eiles.
Atvykęs į Braziliją, K. M. Sipavičius stojo dirbti į medžio pramonę „Industria de Embalagens Americana S.A“ kur po trumpo laiko buvo išrinktas direktoriumi ir ištarnavo iki 1958 m. Šioje įmonėje K. M. Sipavičius sparčiai išsitarnavo kaip gabiausias direktorius.
Pasitraukęs iš pramonės, įsikūrė prekyboje So Vicente mieste savo vardu, kur vedė keletą krautuvių galutinai apsistojęs prie raštinės reikmenų srities.
Savo šeimos gyvenime K. M. Sipavičius griežtai laikėsi savo tėvų kalbos ir tradicijų, išmokęs savo vaikus lietuvių kalbos. Buvo sąmoningo demokrato įsitikinimus turintis asmuo, paprastas savo santykiuose su bet kuo, dosnus pagalbos prašantiems, ir palikdamas ištikimos draugystės atmintį.
Laisvalaikiu dažniausiai pasirodydavo pilnas sąmojaus ir geros nuotaikos, ją perduodamas artimiesiems, išvengęs nusiminimo savo sunkiausiuose gyvenimo momentuose. Toks jo paveikslas tepalieka atmintyje daugelio jo kolegų, giminių, šeimos narių, studentų, pavaldinių ir visų kitų (kurie šiandien randasi visuose kraštuose) kaip žmogus, kuris paliko įmintą savo gyvenimo pėdsaką mūsų tarpe.“
Prisimena babytę
Pasak Marcia, pirmoji M. K. Sipavičiaus žmona buvo Marija Juzė De Pauro, jie susituokė 1933 metais: „Jam tuomet buvo 24 metai, jai 32!“
Marcia prisimena babytę Fridą Kaseliūnaitę (1919–1993), M. Sipavičiaus antrąją žmoną (anglų kalba parašytame laiške Marcia savo močiutę tebevadina „babyte“ – red. past.). Frida buvo jo studentė Prekybos institute. Dėstytojas ir studentė pamilo vienas kitą, vyras išsiskyrė su pirmąja žmona. M. K. Sipavičius su Frida susituokė 1944 metų liepos 6 dieną Šiauliuose.
Artėjant antrajai sovietų okupacijai, šeima pasitraukė į Vakarus – atsidūrė Austrijoje. Čia gyveno kelerius metus, čia gimė Marcia tėvas Kęstutis Bronius (1946–2004). Antrasis sūnus Algirdas Emilio į pasaulį atėjo 1949 metais.
Austrijoje M. K. Sipavičius dirbo „Swarovski“ kristalų gamykloje, kurį laiką buvo lietuvių atstovas.
Į Braziliją šeima išvyko pagal Brazilijos prezidento Getulio Vargas išimtinį migracijos įstatymą.
„Mano babytė keletą kartų pasakojo, kad iš visų vaikų ir kūdikių, plaukusių laive, mano tėtis buvo vienintelis, kuris kelionėje nesirgo. Vaikystėje aš dažnai aplankydavau močiutę. Ji nemėgdavo kalbėti apie praeitį, ji buvo labai linksma, miela ir niekada niekuo nesiskųsdavo.“
Nors senelio Marcia neprisimena, mano, kad jis buvo drąsus žmogus, kuris moko gyvenimo pavyzdžiu. Šiauliuose žmonėms padėjo ir sovietinės, ir nacių okupacijos metais. Gyvendamas Brazilijoje, rėmė vienintelį Lietuvoje likusį jaunesnįjį brolį Eugenijų, kad šis galėtų studijuoti universitete. Padėjo ir broliui Broniui Kęstučiui Brazilijoje.
Mokėjo lietuviškai
Marcia dėlioja šeimos genealoginį medį: jos tėtis Kęstutis Bronius vedė brazilę Nympha Aparecida Alvarenga, jiems gimė dvi dukros ir sūnus: Lara, Marcia, Bruno Kęstutis.
Marcia mama buvo San Paulo pedagogikos ir švietimo universiteto profesorė.
"Mano tėvas buvo chemijos inžinierius, labai protingas žmogus, su itin aukštu IQ. Jis kalbėjo ir rašė lietuviškai, portugališkai, prancūziškai ir angliškai, dirbo tarptautinėse įmonėse "Rhodia", "Setal". Kai buvau vaikas, jis skaitydavo knygas angliškai ir iš karto lengvai versdavo į portugalų kalbą."
Marcia tėtis lietuviškai kalbėdavosi su tėvais, giminėmis ir keliais draugais, bet šeimos kalba buvo portugalų.
"Sesuo pasakojo, kad kai buvau 3–4 metų, mūsų babytė su mumis kalbėdavosi lietuviškai. Aš nesupratau, kad tai buvo lietuvių, o ne portugalų kalba, tiesiog supratau viską, ypač istorijas, kurias pasakodavo vakarais, kai likdavome pas ją."
Gerokai vėliau, apie 1990 metus, Marcia mama papasakojo, kad aštuntojo dešimtmečio pabaigoje, Brazilijos karinio režimo metais, Marcia sesuo klasėje istoriją papasakojo lietuviškai. Niekas nesuprato nė žodžio. Mama buvo iškviesta į mokyklą.
"Kitą savaitgalį nuvykome į San Visentę aplankyti babytės. Po diskusijos su tėvais mano babytė nustojo su mumis kalbėti lietuviškai."
Marcia prisimena: kol tėtis buvo gyvas, šeima namie valgydavo lietuviškus patiekalus, turėdami galimybę, dalyvaudavo Brazilijos lietuvių bendruomenės San Paule, vadinamos Sąjunga, renginiuose, užsukdavo į Vila Zelina, vienintelį Lotynų Amerikoje tikrą lietuvių rajoną, jo bažnyčią.
Dabar Marcia gyvena pietų Brazilijos regione, Paranoje, Candido Rondon mieste, netoli Foz do Iguasu.
Su Brazilijos lietuvių palikuonimis pabendrauja feisbuke, nes nuo vietų, kurias dažniausiai rinkosi gyventi lietuviai, skiria daugiau nei 1 000 kilometrų.
Marcia su vyru Jose Carlo Seide augina dvi dukras: Sofia Sipavičius Seide ir Joana Sipavičius Seide. Lietuviška pavardė tebelydi atžalas.
"Tikiu, kad pasidalyti prisiminimai leidžia pasijausti Lietuvos dalimi", – rašo Marcia. Ir tikisi, kad pavyks dar kartą atvykti į Lietuvą.
Marcia SIPAVIČIUS SEIDE archyvo nuotr.
Marcia Sipavičius Seide yra Paranos universiteto profesorė. Mokslininkė džiaugiasi, kad jos tyrimų sritis onomastika leidžia prisiliesti prie savo kilmės.
Bronius Sipavičius. Nuotraukoje jam – apie 20–25 metus.
Broniaus Sipavičiaus lageryje dukrai sukurto elementoriaus ir raidyno fragmentas.
Lageryje sukurto elementoriaus "Lakštutė" viršelis.
Broniaus Sipavičiaus laidotuvės.
Mečys Kęstutis Sipavičius (kairėje) su broliais Broniumi Kęstučiu ir Eugenijumi. Dešinėje – mama Eugenija Sipavičienė.
Fridos Kaseliūnaitės (vėliau Sipavičienės) asmens liudijimas, išduotas 1939 metais, kai buvo Prekybos instituto studentė.
Viešėdama Lietuvoje, Marcia Sipavičius Seide aplankė ir Kryžių kalną.
Šiaulių universitete Marcia Sipavičius Seide skaitė paskaitas studentams. Bendradarbiaudama su dėstytojais, atlieka mokslinį tyrimą.