
Naujausios
KELIAUKIME SU „ŠIAULIŲ KRAŠTU“
Šviesuolių Goesų giminės takais
Vieną balandžio sekmadienį archeologas Ernestas Vasiliauskas, Šiaulių mokyklų mokytojai istorikai Kristina Karošaitė ir Sergejus Staponkus paskyrė kelionei šviesuolių bajorų Goesų giminės takais. Jie iš Šiaulių vedė per Joniškio ir Pakruojo rajonus.
Brolis ir sesuo Teresė ir Stanislovas Goesai Joniškio kraštui davė lietuviško teatro, švietimo pradžią, lavino bei rėmė gabius studentus, buvo aktyvūs visuomenininkai ir lietuvybės puoselėtojai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Kelionės maršrutas: Šiauliai–Sabačiūnai–Joniškis–Kalnelis–Kriukai–Lieporai–Medvilioniai–Žeimelis–Pašvitinys–Mišeikiai–Sosdvaris. 14 valandų trukusioje išvykoje aplankytos trys bažnyčios, ketverios kapinės, keli dvarai bei pabendrauta su šios giminės atstovu Robertu Sauliumi Goesu.
Pradžia – nuo Juliaus Janonio gimnazijos
Išvyka prasidėjo nuo Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos, iš dabartinės Baltarusijos į Šiaulius perkeltos 1851 metais, kur mokslus krimto ir šviesaus atminimo bajoras Stanislovas von Goesas, Medvilionių dvaro paveldėtojas. Mokyklos, kurioje vyravo lenkiška dvasia, suole sėdėdamas Stanislovas prisiminimuose rašė besijaučiąs esantis lietuvis, nors jo šaknys siekia Vokietijos Osnabruko kraštą. XIV amžiuje pirmą kartą dokumentuose minimos giminės palikuonys vėliau apsigyveno Livonijoje ir Kurše.
Prasidėjus 1863 metų sukilimui Stanislovas von Goesas grįžo į tėviškę – Joniškį. Ten ir veda kelionės kryptis.
Kaip plikbajoriai tapo turtingi?
Dar neprivažiavę Joniškio miesto keliautojai pasuka į dešinę ties rodykle į Šlapakių kaimą. Netrukus – posūkis į kairę ir prieš akis iškyla miesto vandens bokštas. Žvyrkelis ties Sabačiūnų kaimu, kur rieda automobilis, – senasis istorinis Šiaulių–Joniškio kelias, nuėjęs į užmarštį, nutiesus naująjį. Čia prasideda buvusios bajorų Pervainių–Goesų valdos ir istorija, kaip plikbajoriai tapo turtinga šeima bei krašto švietėjais.
Senasis Evaldas Goesas dabartiniame Pakruojo rajone Pociūnuose buvo vedęs žemių turėjusią Bonaventūro Daunoravičiaus dukrą Marijoną.
Jo sūnūs Jonas Martynas ir Baltramiejus sukūrė šeimas tame pačiame krašte, vienas jų vedė bajoraitę Staškevičiūtę.
Trečiasis, 20-metis, sūnus Juozapas Goesas iš Pociūnų laimės ieškoti iškeliavo į Joniškio kraštą. Sekdamas tėvo pėdomis jis 1825 metais vedė bajoraitę Julijoną Pervainaitę, kraičio gavusią apie 58 hektarus žemės.
Dalį jos (vienoje kelio pusėje) po Stanislovo mirties paveldėjo sesers Julijonos Goesaitės–Gravrogkienės sūnūs Antanas Gravrogkas (gimęs 1880 metais), Lietuvos inžinierius mechanikas, visuomenės veikėjas, siaurojo geležinkelio direktorius, kitą – brolis Julijonas Gravrogkas (gimęs 1885 metais) – Lietuvos inžinierius mechanikas, 1941–1944 metais buvęs Vytauto Didžiojo universiteto rektorius.
Pėdsakai Joniškyje ir Kalnelyje
Artėjant prie Joniškio į dangų kyla Švč. Mergelės Marijos Dangun ėmimo bažnyčios bokšto smailė. Joje tuokėsi Juozapas Goesas, buvo krikštytas jo sūnus Stanislovas (1844–1916) bei kiti šeimos nariai.
Juozapo Goeso testamente minimas žmonos vardu turėtas namas su žeme Pašvitinio ir Šiaulių Senosios gatvių sankryžoje Joniškyje ir antrojoje santuokoje su Brigita Čepulevičiūte įsigytas namas Šiaulių Senojoje gatvėje bei sklypai Livonijos ir Žemaičių gatvėse.
Ant pastarojo sklypo, Stanislovo Goeso 1909 metais dovanoto miestui, iškilo pirmoji Joniškio mokykla, dabartinė „Aušros“ gimnazija. Tiesa, dovana sukėlė nemažai sumaišties miestiečių galvose, nes Vilniaus generalgubernatorius 1910 metų rudenį leidimą mokyklą atidaryti davė, tačiau gyventojai turėjo patys ją pastatyti ir išlaikyti. Kilo nepasitenkinimo banga. Lėšos buvo pradėtos rinkti (po 20 kapeikų nuo dešimtinės), tačiau, prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, jos prapuolė. Gimnazijos rūmai dovanotame sklype iškilo tik 1933 metais. Jie tebestovi, gimnazija tebeveikia.
Už keturių kilometrų nuo miesto link Žagarės – Kalnelio kaimo kapinės, kurias, pasak archeologo dr. Ernesto Vasiliausko, galima pavadinti Joniškio panteonu. Ten palaidota daug garsių krašto asmenybių: dailininko Adomo Varno, dirigento, Joniškio Garbės piliečio Algimanto Lopo giminės atstovų, Juozapas Goesas (1877), tačiau jo kapas nėra tiksliai lokalizuotas, taip pat iš jau minėtos Pervainų giminės – Andrius ir Teresė Pervainai. A. Pervainas 1869 metais nubraižė seniausią žinomą Medvilionių bajorkaimio, krašto švietimo centro, planą.
Daugiau šviesių asmenybių
Toliau bajorų Goesų pėdsakai veda į Kriukus. Vietos kapinėse randamas Medvilionių dvaro valdytojų iki 1864 metų Valento ir Rožės Koženauskų, minimų Kriukų bažnytinėse knygose, kapavietę žymintis vienas seniausių rajone, 1852 metais statytas, lieto metalo kryžius (dar senesnis, statytas 1849 metais, stovi Kalnelio kapinėse).
Pajudėję iš Kriukų link Lieporų keliauninkai kairėje palieka raudonų plytų vietos bendruomenei priklausantį pastatą, kur kadaise veikė Kriukų valsčius ir pradžios mokykla. Joje dirbo Balys Žygelis, pirmasis Joniškio gimnazijos direktorius ir Feliksas Daugėla, užaugęs ir išsimokslinęs Rygoje. F. Daugėla glaudžiai bendravo su Goesais, įsitraukė į jaunimo sąjūdį ir tapo pagrindiniu Medvilionių teatro aktoriumi. Ši šviesi asmenybė dirbo ir matininku–revizoriumi, vėliau buvo paskirtas Šiaulių apskrities žemės tvarkytoju. Kriukuose jis įsteigė kelis kooperatyvus, kuriems pats vadovavo.
F. Daugėla su kitu šviesuoliu Antanu Gravrogku karo metais gelbėjo šaulį, žydą matininką Jokūbą Barilką Ulmišek (gimęs 1898 metų lapkričio 11 dieną), kuriam parūpino fiktyvų asmens dokumentą, „pavertusį“ jį lenku. Jokūbą Barilką jie paslėpė garsiajame Medvilionių dvaro gyvenamajame pastate. Žmonių pasakojimuose minima, kad ten slapstyta ir dar viena žydaitė.
Pakeliui į Lieporus akį traukia Evaldo von Brašo dvaro palikimas – išvaizdus 1846 metais statytas ūkio pastatas. Žymus lietuvių keliautojas Matas Šalčius apie jį rašė 1916 metais, kad tai „didelis ir gražus dvaras“.
Buvę bajorkaimiai
Lieporuose atvykėlius pasitinka daili medinė lenta, primenanti, kad jie važiuoja Stanislovo Goeso gatve. Šiai baigiantis pasukus į kairę kelias nuves prie išgarsėjusio, Joniškio rajono savivaldybės praėjusiais metais ketinto nugriauti lietuvybės ir kultūros židinio Medvilionių dvaro molinio pastato. Netoliese – medinis dailus buvęs Gravrogkų vasarnamis, kuriame dar yra gyventojų.
Keliautojas Matas Šalčius savo atsiminimuose paaiškina, kodėl vokiečiai bajorai von Goesai tapo tikrais lietuvybės puoselėtojais. Jo nuomone, didelę įtaką Tetulai ir Dėdulai (taip jis vadina Teresę ir Stanislovą Goesus – aut. past.) padariusi Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.
Lieporų kapinaitėse palaidota Teresė Goesytė, jos sesuo Viktorija ir šios dukra Viktorija Gravrogkaitė–Švambarienė, kiti artimieji. Kapinėse matyti daug besikartojančių pavardžių.
Dr. Ernestas Vasiliauskas komentuoja, kad ir Medvilionys, ir Lieporai XVIII–XIX amžiuje buvo bajorkaimiai. Lieporuose buvo apie 10 bajorų sodybų–ūkių. Medvilionių pavadinimas pirmą sykį paminėtas 1775 metais, o 1790 metais Upytės dūmų (ūkių) revizijoje jau įvardintas Medvilionių bajorkaimis ir du dūmai, valdomi Pranciškaus Gosicko ir Dominyko Buivydo.
Skirtingai nei įprasta manyti, bajoryste galėję pasigirti gyventojai – Gravrogkai, Leparskai, Satkovskiai, Gosickai ir kiti – neturėjo didelių turtų, valdė po 30 dešimtinių žemės, statėsi kuklius namus, buitis mažai tesiskyrė nuo valstiečių. Jų nedera painioti su stambiais dvarininkais. Per 1942 metais vokiečių Lietuvoje vykdytą gyventojų surašymą, kai kurie tų vyresnio amžiaus bajorų net pasirodė visai neragavę mokslų, nes negebėjo pasirašyti.
Svarbi Pašvitinio bažnyčia
Pasiekiamas Pakruojo rajonas. Žeimelio, kuris 2000-aisiais minėjo 500 metų sukaktį, valsčiui (oficialiai vadintam Nociūnų valsčiumi) priklausė Medvilionių dvaras, o šalia buvę Lieporai – Kriukų valsčiui. Žeimelyje, garsėjančiame unikaliu restauruotų karčemų kompleksu, verta užsukti į vietos muziejų.
Pašvitinio miestelyje – šioje kelionėje itin svarbi Švč. Trejybės bažnyčia, kurios krikšto, santuokų ir mirčių knygoje įrašas 1805 metais per pačias Kalėdas liudija buvus pakrikštytą būsimą Joniškio visuomenės veikėją, Evaldo sūnų ir ateityje Stanislovo tėvą Juozapą Nikodemą Goesą. Jo broliai Jonas Martynas ir Baltramiejus, sukūrę šeimas, liko Pakruojo rajone ir 1959 metais Goesų pavardė dar gerai žinoma Pašvitinio apylinkėse. O šiandien Sosdvaryje galima sutikti giminės palikuonį Robertą Saulius Goesą. Tuo tarpu, Joniškio rajone ir Latvijoje tokia pavardė nebeaptinkama.
Skubėdami susitikti su Sauliumi, kuris iš tiesų pase turi Roberto vardą, bet juo nevadinamas, trys krašto istorijos gerbėjai pasuka link Pamūšio, stebėdami dailius Mūšos, XIII amžiuje vokiečių kronikose vadintos „Žiemgalių upe“, vingius. Ji išties apgaubia istorinės Žiemgalos žemes.
Pakeliui dr. E. Vasiliausko dėmesį patraukia Miciūnų kaime atstatomas šimtametis molinis ūkio pastatas. Užkalbintas savininkas, jaunas trisdešimtmetis vyras nustebina, sakydamas, kad paveldą reikia saugoti. Statinį jis tvarko savo lėšomis.
„Kad taip Medvilionių dvaru būtų pasirūpinta“, – pastebi E. Vasiliauskas.
Goesų palikuonis – Robertas Saulius
Nuo Pamūšio iki Sosdvario pro akis prabėga gal ketverios tvarkingos, akmens mūro ar medine tvoromis apglėbtos kaimų kapinaitės.
Išnykusiame Mišeikių kaime randamas tikras Goesų giminių nekropolis. Mišeikių (XIX amžiaus dokumentuose ta pati valda nurodoma esant ir Pociūnų) bajorkaimyje valdą turėjo iš Kuršo (Latvija) atėjęs bajoras Evaldas Goesas.
Trijulę pasitikęs Robertas Saulius Goesas Mišeikių kaime parodo seną šimtametį sodą ir žemes, patenkančias į gamtinį poligoną, kur ribojama ūkinė veikla. Čia jo senelis bajoras Edvardas Goesas iš savo tėvo Albino (o šio tėvas buvo jau minėtas Jonas Martynas) turėjo paveldėjęs per dvidešimt hektarų žemės. Senelis buvęs tvirtas ir sveikas vyras, net peržengęs aštuoniasdešimtmečio slenkstį, dar tebedirbęs sodyboje. Kaimynų pasakojimu, senolio koją užgavęs jautis. Į žaizdą įsimetusi gangrena ir pražudžiusi 84-erių metų bajorą.
Apylinkėse pradėjus kurti kolūkį, ūkį paveldėjęs Edvardo sūnus Robertas Goesas neteko ir žemės, ir gyvulių. Naujoji valdžia jam tepaliko gimtąją sodybą.
Sovietinė valdžia nuo žemės paviršiaus „nušniojo“ ir prie Mūšos augusį Goesų miškelį, kurį, natūraliai dygstant atžaloms, dabar bando puoselėti jau ketvirtos kartos Goesas – Robertas Saulius.
Savo giminės istoriją jis jau yra pasakojęs „Šiaulių kraštui“ ("Bajorų šeimos šaknys dingsta praeityje“, Janina Šaparnienė, 2012-04-07)
Iš senolio prisiminimų jam itin įstrigęs vaizdas apie Medvilionių Goesus, atvažiuodavusius pasisvečiuoti ketvertu arklių kinkytais važiais ar karietomis.
Iš savo tėvo Robertas Saulius paveldėjo bityną, kuriame iki šių dienų surenka nemažai medaus. „Bajoriško“, – juokauja dr. Ernestas Vasiliauskas.
O iš dėdės Jono Robertas Saulius Goesas dovanų gavo 1949 metų gamybos, dabar jau antikvarinį, automobilį „Moskvič“, kuris dar teberieda.
Dalijimasis įspūdžiais
Gegužių progimnazijos istorijos mokytojas Sergejus Staponkus po kelionės „Šiaulių kraštui“ sakė: „Antrus metus organizuojame panašias ekspedicijas, ieškodami savų ir svetimų šaknų. Grįžtame turtingesni atrastais žmonėmis, vietomis, jų istorija, puikia gamta, o kartais – ir medumi, dovanotu garsaus didiko ainio, kaip šįsyk – bajorų palikuonio Roberto Sauliaus Goeso“.
Pasak jo, svarbi ir kita kelionių pusė – dalijimasis su kitais: nuotraukomis, liudijimais, kas buvo pamiršti, bet daug davė savo miestui, kraštui, Lietuvai.
Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos istorijos mokytoja Kristina Karošaitė priduria: „Kelionėje sužavėjo Saulius Goesas. Iš pažiūros paprastas kaimo gyventojas, tačiau išsilavinęs žmogus, žinantis ne tik savo šeimos, bet ir kaimo istoriją. Labiausiai pribloškė Goeso pasididžiavimas – senovinis automobilis, liudijantis, kad šeimininkui svarbios šeimos vertybės. Surinkta medžiaga pravers pamokų metu, galėsime su gimnazistais diskutuoti, ar dvarus reikia griauti, ar restauruoti.“
Ernesto VASILIAUSKO asmenės nuotr.
ŽEMĖS: Netoli Sabačiūnų ir Joniškio plyti buvusios Goesų–Gravrogkų žemės.
PALIKIMAS: Robertas Saulius Goesas išsaugojo iš dėdės Jono dovanų gautą 1949 metų gamybos antikvarinį automobilį „Moskvič“.
GRAŽIAUSIAS: Keliautojas Matas Šalčius bajonų von Brašų dvarą Ladzdyniškiuose, kurio išlikęs išvaizdus ūkio pastatas, vadino gražiausiu apylinkėse.
PRAEITIS: 1888 metais valdinei pradinei Kriukų liaudies mokyklai buvo pastatytas naujas pastatas. Pirmasis lietuvis, dirbęs jos mokytoju, buvo Feliksas Daugėla (1887–1967).
ATMINIMAS: Stanislovą Goesą Lieporų kaime primena jo vardu pavadinta gatvė.
IŠVAIZDUS: Išvaizdus Medvilionių dvaro komplekso namas, kuriame gyveno Gravrogkų šeima.
KRIKŠTAS 1: Joniškio bažnyčioje buvo pakrikštytas Stanislovas von Goesas.
PANTEONAS: Kalnelio kaimo kapines galima vadinti Joniškio panteonu, kur palaidota daug žymių asmenybių.
KRYŽIUS: Kalnelio kapinėse palaidotų Andriaus ir Teresės Pervainų kapą žymi kryžius.
GIMINĖ: Kapinėse Mišeikiuose (Pakruojo rajonas) palaidoti Roberto Sauliaus Goeso tėvas Robertas, dėdė Jonas ir kiti giminačiai.
VALDYTOJAI: Kriukų kapinėse 1852 metais palaidoti Rožė ir Valentinas Koženiauskai, Medvilionių dvaro valdytojai ar savininkai iki Goesų.
CENTRAS: Dabar daugeliui sunku įsivaizduoti, kad šis apleistas Medvilionių dvaras kadaise buvo Šiaurės Lietuvos kultūros, švietimo, lietuvybės puoselėjimo centras.
INICIATYVA: Ūkininkas Miciūnuose savo iniciatyva puoselėja paveldą ir atstato molinį pastatą.
VINGIAI: Dailūs Mūšos, XIII amžiuje vokiečių kronikose vadintos žiemgalių upe, vingiai.
KRIKŠTAS 2: Pašvitinio bažnyčioje1805 metais pakrikštytas būsimas Joniškio savivaldos veikėjas Juozapas Nikodemas Goesas.
SODYBA: Robertas Saulius Goesas aprodo sodybos, kuri buvo nugriauta 1985 metais, likučius Mišeikiuose. Tolėliau – Kristina Karošaitė.
KARČEMOS: Įspūdingos Žeimelio, kurio valsčiui kadaise priklausuė Medvilionių dvaras, karčemos.
ŠEIMA: Lieporų kapinaitėse atgulė Teresė Goesaitė, jos sesuo Viktorija Gravrogkienė ir pastarosios dukra Viktorija Gravrogkaitė–Švambarienė.
KELIAUTOJAI: Į kelionę bajorų Goesų takais išsirengė (iš kairės) Seržas Staponkus, Ernestas Vasiliauskas ir Kristina Karošaitė.