
Naujausios
Tautodailininkė tebetapo paveldėtais tėvo dažais
Skaistgiryje (Joniškio rajonas) gyvenančios tautodailininkės Virginijos Kutkienės paveikslai tarpsta nuo žiedų gausos, užliedami spalvų sodrumu, kurį prigesina lengva miglos užuolaida. Tapytoja, pristačiusi 17-ą personalinę paveikslų parodą, sako, kad ją užburia gėlių ir spalvų pasaulis, kurį tapo dar iš tėvo dailininko portretisto paveldėtais aliejiniais dažais.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Žiedų jūra
Skaistgirio kultūros namuose eksponuojamoje parodoje gėlių ir medžių žydėjimas – tarsi vientisa jūra, su ryškesnėmis žiedų bangomis ir nutolstančiais jų purslais. Net vyraujanti spalva atsitiktinai parinkta mėlyna.
Mėlynos stambiu planu tapytos žibuoklės tampa milžinėmis, o štai violetiniai alyvų žiedai tiesiog spurda, virpa, mirguliuoja akyse, lyg veržtųsi laukan iš perpildytos kraitės.
„Tapiau alyvos šakelės miniatiūrą. Paskui sugalvojau kurti didesnį paveikslą. Jis atrodo gyvas, alsuojantis pavasariu,“ – pastebi autorė.
„Vėjo gūsis“ – kambaryje kilstelėjusi užuolaida virš ąsočio ant plačios palangės, ir mėlis kitapus lango, „Balta obelėlė“ – žiedais apsipylusi obelis, tautodailininkės pastebėta po Joniškyje surengto Lietuvos ir Latvijos dailininkų plenero, skirto vyšnių žydėjimui. Šiam vaizdui nuo kitos ekspozicijos sienos atitaria žiedlapių sniegas ir melsvai žaliose ūkanose įsisukęs saulės malūnas. Čia pat lengvai plasnoja drugiai.
Paveikslą sukurti įkvėpė dvikamienis ąžuolas
Diptikas „Bundanti žemė“ – kūrinys, ataustas liaudies motyvais, kur didžiulis medis „nusagstytas“ paukščiais, tarsi iš močiučių siuvinėto uždangalo. Dviejuose paveiksluose įamžintas dvikamienis ąžuolas iš Reibinių miško. Prie jo V. Kutkienė su vyru kartais nuvažiuoja pasivaikščioti, ten leidžia pasilakstyti šuneliui. Sako, jis esąs idėjų ir stiprybės medis.
Panašus darbas iš triptiko dabar eksponuojamas Šiaulių universiteto bibliotekoje, parodoje, skirtoje Kristijono Donelaičio 300-osoms gimimo metinėms.
„Gėlių aistra“ – bene vienintelis 17-osios parodos darbas, kuriame vyrauja geltona, raudona, ciklameno spalvos.
„Esu priklausoma nuo metų laikų, įsimylėjusi spalvas ir žiedus. Kai žiedų pūga apsipila sodai, kai skleidžiasi narcizai, tulpės, pinavijos, kvepia jazminai, negaliu atsispirti,“ – prisipažįsta Virginija Kutkienė.
Tautodailininkė sako nusižengianti dailės kanonams. Ji retai kada brūkšteli eskizus, dažniau ima teptuką į rankas ir dažus tepa tiesiai ant drobės.
Save ji laiko impresionizmo krypties sekėja, nors sako, kad dar yra daug kur tobulėti.
Darbą stebi augintinė papūga
Mėgstmiausias laikas darbui – rytas, vos atsikėlus, kai dar dvelkia gaiva, girdėti paukščių čiulbesys.
Atidarius molbertą ant jo krašto kaip suokalbininkas nutūpia augintinis kramerio veislės papūgos patinėlis Karis. Ryškiai žaliu fluorescenciniu plunksnų apdaru, su juoda ir raudona apykakle, tikras džentelmenas.
Jis ne tik įdėmiai stebi šeimininkės darbą, bet ir ne sykį pats pateko į paveikslus kaip personažas. Visi tie darbai buvo sėkmingi – mugėse parduoti.
V. Kutkienė norėtų papūgą išmokyti kalbėti, bet kol kas ji pasako vienintelį žodelį: „Kar“, kuris pagal intonaciją jųdviejų pokalbyje kartais reiškia „Labas“, kartais – pritariantį „Taip“.
„Ką nors nutapius, užbaigus darbą, būna gera, ramu, apima atispalaidavimas. Kartais kai kuriuos darbus tenka atidėti savaitei dėl darbų, šeimos susitikimų. Po to pamatai juos kitu žvilgsniu. Būna, nepavykęs potėpis įkvepia netikėtam vaizdo pokyčiui,“ – apie savo veiklos subtilybes pasakoja moteris.
Tebetapo tėvo dažais
Tautodailininkė, parodose kartu su kitais menininkais dalyvaujanti nuo 1990-ųjų, iki šiol savo darbus kuria iš tėvo dailininko portretisto Kazimiero Liulevičiaus paveldėtais dažais.
Dažų buvo daug. Sudėjo į maišą ir nunešė į rūsį. Po kurio laiko atėjo noras juos išbandyti. Atidarė molbertą, pasiėmė tūbeles ir ėmė maišyti spalvas. Aliejiniai dažai, anot autorės, suteikia daugiau galimybių nei jos per pirmuosius bandymus naudota akvarelė – minkštesni potėpiai.
„Kokie geri seni aliejiniai dažai iš Leningrado, stebiuosi. Tik tų spalvų, kurių daugiausia išnaudoju, tenka nusipirkti. Greitai pritrūkstu baltos, nes ji daug kur maišoma, – aiškina skaistgirietė. – Juokauju, kad su tėvo dažų paskutine tūbele baigsis ir mano tautodailininkės karjera.“
Tėvas buvo tas, kuris pastebėjo Virginijos gabumus ir atvedė ją į Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą. Ten ji pasirinko tekstilės kryptį, tačiau pagal įgytą profesiją dirbo neilgai – trejus metus fabrike „Kaspinas“.
Vėliau gyvenimo kelias atvedė į Joniškio rajoną Kalnelio pagrindinę mokyklą, kurioje dirbo dailės mokytoja 36-erius metus. Juokauja suspėjusi išeiti, nes ši mokykla buvo uždaryta dar po metų.
Skaistgirietė pamena pirmąjį savo paveikslą. Buvo ruduo, pilni sodai. Taip pabirę obuoliai atkeliavo ir ant drobės, kartu su pargriuvusiu krepšiu ir jurginų žiedais.
Pati vertina kryžių ciklą
Tautodailininkės nuomone, vertingiausia jos paroda – 14 kryžių ciklas „Užmigę Viešpatyje“, prieš kelerius metus gimęs pavarčius Joniškio muziejaus leidinį su šiais dirbiniais, papuošusiais senus kapus, ir pasivaikščiojant po kapines Kalnelyje bei Skaistgiryje.
„Tai nebuvo fotografiniai piešiniai. Panaudojau tik tikrus ornamentus, apipindama juos gėlėmis. Žiemą juodi kaltiniai kryžiai labai gražiai atrodydavo sniego fone,“ – pasakoja tautodailininkė.
Dar buvo populiari angelų tema, kiekvienas norėjo turėti savo angelą sargą.
Idėjų parodoms yra ir daugiau.
Tautodailininkei norėtųsi įamžinti nebeveikiančias kaimų kapinaites. Iš tolo pravažiuojant pro šalį, jos, apgaubtos medžių, su koplytėlėmis, kryžiais, atrodo kaip salos.
V. Kutkienė taip pat svajoja kada nors surengti bendrą – savo ir šviesaus atminimo tėvo paliktų paveikslų – parodą.
Autorės nuotr.
ŽAVĖJIMASIS: Virginija Kutkienė sako,kad ją ypač žavi pavasario žiedai ir spalvos.
SIUŽETAI: Paveiksluose sukasi malūno sparnai ir žiedlapių pūga.
DERINYS: Gėlių aistra (paveikslas dešinėje) greta su nekaltu obels žydėjimu.
DVIKAMIENIS: Šis paveikslas gimė po pasivaikščiojimų prie Reibinių dvikamienio ąžuolo.
DRUGIAI: Dar viena mėgiama Virginijos Kutkienės tema – drugiai.
GŪSIS: Per langą dvelktelėjo vėjas.
ŽIBUTĖS: Mėlynos stambiu planu tapytos žibuoklės triptike tampa pražysta didžiuliais žiedais.