
Naujausios
Teatro šventėje atgimė knygnešiai
Joniškyje surengta šventė virto teatro istorijos pamoka: pristatyta knyga „Žiemgalos teatro tradicijos: Joniškis–Duobelė. Lietuva–Latvija“, raudonu kilimu žengė paparacų užklupti personažai – iš praeities ir dabarties.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sugrįžimas į ištakas
Joniškis nuo ketvirtadienio vidurdienio tapo teatralų scena. Spalvingais dvarininkų rūbais vilkintys kviesliai staipėsi miesto aikštėje, lydimi fleitos melodijos. Vakarop Kultūros centro laiptais nusitiesė raudonas kilimas. Juo traukė paparacų tarsi Holivudo šlovės alėjoje kalbinami išskirtiniai personažai – nuo kunigo iki knygnešio, nuo smetoninių laikų poniutės iki tautinę savimonę ir kultūrą puoselėjusių, slaptą knygynėlį Medvilionių dvare įsteigusių bajorų brolio ir sesers Stanislovo ir Teresės Goesų.
Minėtas dvaras tapo šių dienų aktualija, kai praėjusiais metais Joniškio rajono taryba buvo nusprendusi bešeimininkiu paskelbtą senovinį gyvenamąjį pastatą bei buvusią mokyklą nugriauti. Tik sujudus šviesuomenei, reagavus Kultūros ministerijai, sprendimas buvo atšauktas ir molinis pastatas tebestovi, laukdamas geresnių dienų.
Joniškio suaugusiųjų teatro „Žiburys“ senbuvė Stasė Tamulionė į „Šiaulių krašto“ klausimą, ką jai šiandien reiškia scenoje atgijusi knygnešystė, sakė, kad taip prabunda patriotiški jausmai, tarsi laiko mašina persikeliant į laikmetį, kada buvo uždrausta lietuviška spauda, kai lietuviškas žodis atrodė stebuklas, prie kurio nedrąsu prisiliesti, jog neišnyktų.
Teatro stebuklas
„Žiburio“ artistus, Stanislovo Goeso (Jonas Gricius) ir Teresės Goesytės (Vidutė Petraitienė) kviečiami, scenoje keitė rajono mėgėjų dramos kolektyvai iš Kriukų, Skaistgirio, Gasčiūnų, Plikiškių, Jakiškių, Kirnaičių ir svečiai iš Duobelės (Latvija). Kiekvienas jų parodė trumpą programą.
Kirnaičių mėgėjų teatras apmąstė gyvenimo realybę ir trapumą. Kriukų artistai juokėsi iš godumo bei kitų ydų. Jakiškių jaunimo dramos grupė linksmai pažvelgė į situaciją, kada žmogus pirmą sykį išvysta vaidinimą scenoje ir kokius jausmus bei mintis jam sukelia neregėti dalykai, kai į juos žvelgia tiesmukai, be potekstės. Žmogus pasimeta, piktinasi, purtosi įkyriai lendančių minčių arba kvailokai kikena, tarsi norėdamas apsiginti ir taip atsiriboti nuo jį apgobusios atmosferos.
Jakiškių ir Kirnaičių mėgėjų dramos kolektyvų vadovė Gražina Andrašiūnienė džiaugėsi, kad jai niekada netrūko ir netrūksta norinčių vaidinti. Ypač jaunimo.
„Būna, kad vaikas ar paauglys po daugelio repeticijų staiga atsiskleidžia. Kažkas atsitinka: „pokšt“ tarsi fejerverkas, ir negali suprasti, iš kur. Tai yra teatro stebuklas“, – apie gražias patirtis pasakojo vadovė.
Teatro istorija
Šventėje pasirodžiusiems mėgėjų teatrams įteikta po knygą „Žiemgalos teatro tradicijos: Joniškis–Duobelė. Lietuva–Latvija“, kurioje pristatomas Duobelės teatras ir susisteminta Joniškio krašto teatro iliustruota istorija. Ją surinko knygos sudarytoja, Joniškio kultūros centro direktorės pavaduotoja Ilona Osipova.
Leidinyje primenama, kad 1900-aisiais Goesų įkurtame lietuvių kultūros ir politikos centre Medvilioniuose surengtas slaptas lietuviškas vaidinimas – Žemaitės (Julijos Beniuševičiūtės-Žymantienės) ir Gabrielės Petkevičaitės-Bitės komedija „Velnias spąstuose“. Nuo tada skaičiuojama Joniškio krašto teatro pradžia.
Pristatomi teatrinio judėjimo entuziastas, Kriukų pradžios mokyklos mokytojas Feliksas Daugėla (1887–1967), režisierius Jonas Misius, kuris su Kriukų ir Joniškio vaidintojais subūrė trupę ir gastroliavo aplinkiniuose rajonuose.
1947 metais įsteigus Joniškio kultūros rūmus prasidėjo naujas teatro raidos etapas. 1950–1960 metais būreliui vadovavo Viktorija Filipavičienė. 1960–1970 metais būrelis išaugo iki dramos teatro kolektyvo. Vadovais buvo Algimantas Mikša, Rimantas Vaitiekūnas, kurio darbo metais spektakliai – P. Merime „Moteris – velnias, dangus, pragaras“ ir G. Žilio „Mariutka“ – užėmė prizines vietas respublikinėse apžiūrose.
Joniškio teatrui sėkmingai vadovavo Regina Montvilaitė (Staniulienė) (1980–1989), Vanda Šalkauskienė (1990–2005). Šios šviesaus atminimo režisierės pastatytas spektaklis „The End“ 2003 metais Estijoje vykusiame tarptautiniame mėgėjų teatrų festivalyje pelnė geriausiojo diplomą, o Kanadoje įvertintas nominacija „Už geriausią scenarijų“. 2004 metais teatrui skirtas apdovanojimas „Aukso paukštė“.
Paukštė 2007 metais nusileido į Joniškio vaikų ir jaunimo teatro „Bendraamžiai“, o 2011 metais – į Kriukų mėgėjų teatro rankas.
Šiuo metu Joniškio suaugusiųjų teatrui „Žiburys“ vadovauja Violeta Tuomaitė.
Kultūros fortai
Knygos pratarmėje spausdinamas teatro režisieriaus Gyčio Padegimo žodis, kuriame jis sako: „Pačiam nacionaliniam teatrui tolimiausiose krašto žemėse – Joniškyje ar Duobelėje – esantys teatrai yra tarsi kultūros fortai, kurie verčia savą kultūrą regėti kaip esančią žymiai didesnės geografinės aprėpties ir kuriamą skirtingomis sociokultūrinėmis aplinkybėmis“.
Jis teigia, kad teatras vietose, nutolusiose nuo vadinamųjų kultūros centrų, yra dar svarbesnis nei įprastai.
Autorės nuotr.
ĮSPŪDIS: Išraiškingai atrodė Skaistgirio mėgėjų teatro nariai.
EISENA: Mėgėjų teatrų eiseną pradeda Kirnaičių ir Jakiškių mėgėjų teatrų kolektyvai.
KNYGA: Joniškio ir Duobelės teatrų istorija sugulė į knygą.
PAPARACĖS: Mėgėjų teatrų eisenos tarsi Holivude laukė grupė jaunųjų paparacių.
MOKYKLA: Plikiškių mokyklos–daugiafunkcio centro mėgėjų teatro kolektyvas.
ARTISTAI: Nemirtingi Kriukų mėgėjų teatro artistai (iš dešinės) Romas Gaigalas, Kostancija Zutienė ir Irena Gecevičienė.
RATELIS: Asociacija „Gasčiūnų kaimo bendruomenė“ taip pat turi savo dramos ratelį.
DVARININKAI: Scenos šeimininkais simboliškai tapo Medvilionių dvaro, kuriame prasidėjo Joniškio krašto teatro istorija, šeimininkai – Teresė Goesytė (Vidutė Petraitienė) ir Stanislovas Goesas (Jonas Gricius).
ŠEIMININKAI: Joniškio suaugusiųjų teatras „Žiburys“ – šventės šeimininkai.
VAIDYBA: Scenoje atgyja Medvilionių dvaro lietuviškų vakarų vaidintojai ir knygnešiai, į kuriuos persikūnijo Joniškio suaugusiųjų teatro „Žiburys“ artistai.
NUOTAIKA: Gerą nuotaiką skleidė Joniškio suaugusiųjų teatro „Žiburys“ režisierė Violeta Tuomaitė.