
Naujausios
Žydrūnas Savickas ragina siekti svajonių
Ar pakeltumėte fortepijoną? Kiek kiaušinių per dieną suvalgote? Daugybe linksmų ir rimtų klausimų vaikai ir suaugusieji apibėrė stipriausią pasaulio žmogų Žydrūną Savicką, atvykusį į susitikimą Šiauliuose.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Jūrininku netapo, bet po pasaulį keliauja
Ne kasdien gali pamatyti ir paspausti ranką pačiam stipriausiam pasaulio žmogui, todėl vos į salę įėjus Žydrūnui Savickui, mažieji susitikimo dalyviai nesidrovėdami ėjo prie jo, spaudė galingą ranką ir kartu fotografavosi. Galiūnas dalyvavo susitikime „Skaityk – būk asmenybė!“ Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje.
Vaikystėje biržietis Ž. Savickas skaitė knygas apie keliones, svajojo tapti jūrininku, o dar geriau – laivo kapitonu ir keliauti po pasaulį. Sportininko vaikystės svajonė iš dalies išsipildė – jis pabuvojo per 100 šalių. Be to, dažnai paplaukioja nedideliu laiveliu upe. Dideliu laivu paskutinį kartą plaukė maždaug prieš 15 metų iš Klaipėdos į Stokholmą.
„Laimėjau tą kelionę galiūnų varžybose. Kelionė į Švediją man atrodė toks nuostabus prizas! Labai džiaugiausi, bet kai įlipau į keltą, prasidėjo didelė audra. Ryte pusryčiauti atėjau vienas. Visus pykino ir niekas nenorėjo valgyti. Aš valgiau ir man viskas labai patiko“, – linksmai pasakojo stipruolis.
Maksimalistas
Prieš tapdamas stipruoliu, Ž. Savickas išbandė ne vieną sporto šaką. Net krepšininku bandė tapti.
„Bėda, kad treneris po savaitės liepė ateiti į varžybas. O aš, toks maksimalistas, supratau, kad po savaitės nesu pasiruošęs varžyboms. Tada nežinojau, kad greičiausiai būčiau sėdėjęs ant atsarginių suolelio. Galvojau, kad man reikės laimėti tas varžybas, ir aš nenuėjau. O kai nenuėjau į varžybas, buvo nepatogu eiti į treniruotes“, – prisiminimais dalijosi sportininkas.
Netrukus Biržuose atsidarė treniruoklių salė, ir Žydrūnas, būdamas 13 metų, nuėjo ten. „Čia nereikėjo po savaitės į varžybas. Pirmose varžybose dalyvavau po trejų metų, tai turėjau užtektinai laiko pasiruošti“, – šypsojosi Ž. Savickas.
Tada dar niekas apie galiūnų sportą nebuvo girdėjęs. Ž. Savickas sportavo dėl to, kad patiko. Daug vėliau sužinojo, kad vyksta tokie pasaulio stipruolių čempionatai. Kartą salėje likęs vienas su treneriu paklausė, ar ir jis galėtų tapti stipriausiu žmogumi. Treneris pasakė, kad taip.
„Turėjau ne tik svajonę, bet ir žmogų, kuris tuo patikėjo. Mes daug dirbome, daug kalbėjomės. Iki svajonės išsipildymo reikėjo daug metų, daug treniruočių, daug traumų, daug nusivylimo, bet po 15 sunkaus darbo metų pavyko tapti stipriausiu“, – sakė Ž. Savickas.
Inventorių gamino patys
Sportininkas pasakojo, kad pradėjus treniruotis, buvo sunku, nes neturėjo jokio pavyzdžio, net neturėjo įrangos treniruotis. Pasigamino pirmąjį rąstą treniruotėms, nes dirbo medienos gamykloje. Išsiskaptavo ir kilnodavo vakarais po darbo. Iš bėgių pasigamino "lagaminus". Pamažu susirinko visą įrangą, tačiau varžybose atsirasdavo vis naujų rungčių, tada vėl reikėdavo gamintis.
Galiūnų sporte daug rungčių ir visos jos reikalauja tam tikro inventoriaus, sveriančio kelis šimtus kilogramų. Vien pasiruošimas treniruotei (inventorių išsinešti) užtrunka valandą ir tiek pat – susitvarkyti po jos.
„Jau išsinešdamas pavargsti, treniruodamasis dvi valandas visiškai pavargsti, o kai reikia viską sunešti, neretai nelieka jėgų“, – sakė Ž. Savickas.
Galiūno speciali treniruočių salė dar ir dabar šokiruoja užsieniečius, atvykstančius pas lietuvį į svečius. Joje šalta ir tamsu, negroja muzika. Salėje Ž. Savickas treniruojasi vienas ir džiaugiasi, kad niekas netrukdo ir neblaško dėmesio.
Sportininką įkvėpė ir motyvavo Arnoldo Švarcenegerio pavyzdys. „Kai nesisekdavo, sustodavau ir pagalvodavau: „Jeigu turiu svajonę ir dabar nustosiu jos siekti, tai kam tada gyvenu?“ – sakė sportininkas.
Pasak Ž. Savicko, patekti į gana uždarą Lietuvos stipruolių elitą nebuvo paprasta. Neužteko būti stipriausiu, reikėjo gauti galimybę tai parodyti. „Tai kainavo daug nervų. Teko kovoti ne tik su svoriais, bet ir įveikti įvairias pinkles. Tai užgrūdino“, – galiūnų sporto užkulisius atskleidė sportininkas.
Ž. Savickas sportuoja jau 25 metus. Yra dalyvavęs keliuose šimtuose varžybų, daugybę jų laimėjęs, aštuonis kartus tituluotas stipriausiu pasaulio žmogumi.
„Visas mano gyvenimas susiformavo sportuojant. Man smagu, kad mano svajonė išsipildė“, – sakė galiūnas.
Įsimintinos pergalės
Pasak sportininko, kiekviena pergalė turi savo istoriją, vienaip ar kitaip yra įsimintina. Viena iš labiausiai įsirėžusių į atmintį – pirmoji pergalė. Tai buvo 1998 metais Marijampolėje „Galiūnų diržo“ turnyre. Labai sunkioje kovoje vos dviem taškais jaunam sportininkui pavyko įveikti patyrusį Lietuvos čempioną marijampolietį Alvydą Kirkliauską. Tai buvo paskata toliau siekti sporto aukštumų.
Kita ne mažiau įsimintina pergalė – 2003 metais pirmą kartą iškovotas stipriausio pasaulio žmogaus titulas „Arnold Classic“ turnyre. Įsimintina ši pergalė sportininkui buvo ir tuo, kad varžybas baigė su trūkusiais čiurnos raiščiais.
„Paskutinė rungtis buvo užnešti 400 kilogramų rentinį 12 metrų rampa. Aš sužeista koja net priminti negalėjau. Išgėriau vaistų nuo skausmo, sutvarstė man koją, vargais negalais atšlubavau į startą. Mano pagrindinis varžovas pagalvojo, kad aš traumuotas, ir jis vienintelis bus nunešęs svorį, ėmė džiaugtis, nusiplėšė marškinėlius, pozavo, rodė visiems savo raumenis, taip pat ir Arnoldui Švarcenegeriui.
O aš laukiau savo išėjimo, galvojau, gal mane pamiršo. Ankstyvas varžovo džiaugsmas mane paskatino įrodyti, kad neperšokęs griovio, nesakyk op. Pakėlęs svorį nubėgau per 7 sekundes, o varžovas buvo užtrukęs gal 20 sekundžių. Aš laimėjau, o iš užkulisių išgirdau daug keiksmažodžių ir dūžtančias kėdes. Ten pyktį liejo mano varžovas“, – pasakojo Ž. Savickas.
Būta ir juokingų nutikimų. Vieneriose varžybose buvo rungtis užkelti tris skirtingo svorio maišus. Prieš varžybas stipruolis pakilojo juos, tik paskutinio niekaip negalėjo atkelti. Tuomet buvo tokia sistema, jei neužkeli vieno maišo, prideda vieną baudos minutę. Ž. Savickas pagalvojo, kad greitai sumes du lengvesnius maišus ir, net nebandęs kelti trečiojo, finišuos. Jo paskaičiavimu, bet kokiu atveju turėjo būti greitesnis už varžovus.
Planas puikiai pavyko, tačiau tik po varžybų paaiškėjo, kad jis užkėlė du sunkesnius maišus, o lengviausią paliko gulėti. „Tai dar kartą įrodo, kad per varžybas gali padaryti kur kas daugiau nei treniruotėse“, – šypsojosi galiūnas.
Verslas – tik hobis
„Ar pakeltumėte fortepijoną?“ – paklausė mergina iš salės. Galiūnui klausimas nebuvo netikėtas: „Man dažnai skambina žmonės, kurie turi fortepijoną, ir sako: „Mes persikraustome, perkraustymo įmonė atsisako pernešti fortepijoną, gal jūs galėtumėte?“ Ir tai ne juokas – man tikrai dažnai skambina. Dabar jau pusę metų nesulaukiu tokio skambučio ir net pasiilgau. Galvoju, kad reikėtų „užsukti“ persikraustymo verslą ir, manau, jis būtų sėkmingas.“
Iš tikrųjų Ž. Savicko verslas susijęs su sportu ir sveikatingumu. Jis – kelių sporto klubų Lietuvoje šeimininkas. Tačiau pusiau juokaudamas, pusiau rimtai sako, kad verslas – tai tik hobis, nes sąžiningai mokant mokesčius, o pelną investuojant į geresnę įrangą, pragyvenimui beveik nelieka.
Laisvą laiką sportininkas praleidžia skaitydamas arba keliaudamas po Lietuvą. „Nors esu buvęs per 100 šalių, bet dar nesu buvęs kai kuriuose Lietuvos miestuose. Dar kokie 5–6 neaplankyti.“
Kai nekeliauja, skaito knygas. Mėgsta detektyvus, istorinius romanus. Daug tenka skaityti literatūros apie sportą. „Kai daug sportuoji, tuo labiau supranti, kad mažai žinai“, – sakė galiūnas.
Valgyti – irgi darbas
Vaikai galiūno teiravosi, kiek jis per dieną suvalgo kiaušinių.
„Suvalgau šešis kiaušinius. Rekordas – 30 kiaušinių per dieną, bet tai buvo, kai dalyvavau kultūrizmo varžybose ir reikėjo valgyti kiaušinių baltymus. Po to net per Velykas kiaušinių nevalgiau. Ir dabar nelabai juos mėgstu, bet valgau, nes tai – geras maistas“, – sakė sportininkas.
Galiūnas pasakojo, kad ruošiantis varžyboms tenka daug valgyti, net jeigu ir nesinori, pavyzdžiui, vasarą, kai būna karšta. Valgymas, kaip ir treniruotės, sportininkui yra darbas.
Ž. Savickas valgo sveiką, subalansuotą maistą. Pusryčiams valgo košės, keptų ar virtų kiaušinių, varškės. Mėgsta kokteilį, kurį gamina iš kefyro, bananų, braškių ir baltymų. Pietums, vakarienei valgo žuvies ar mėsos su daržovėmis ir grikiais ar ryžiais. Valgo 5–6 kartus per dieną.
Kartais pasilepina ir saldumynais, bet tik sveikais. Jeigu pyragas, tai tik varškės su džiovintais vaisiais, riešutais ir iškeptas su speltos miltais. Retkarčiais pats pasigamina ledų iš vaisių ir medaus. Norėtų išmokti gerai kepti steiką ir dažniau kažką skanaus pasigaminti, tačiau trūksta laiko.
Varžovai – draugai
Pasak Ž. Savicko, stipruolių sporte varžovai pakankamai draugiški vienas kitam. Viena iš priežasčių – tiesiog galiūnų nėra daug. Paprastuose turnyruose dalyvauja 10–12 stipruolių, pasaulio čempionatuose – 30. Visi jie gyvena viename viešbutyje, kartu valgo, kartu leidžia laisvalaikį. Varžybose tampa varžovais, tačiau net ir tada mielai paskolins diržą ar batus, jeigu prireiks.
Beje, į varžybas stipruoliai vežasi 4–5 poras batų, mat skirtingos rungtys, skirtinga danga, tad ir avalynės reikia skirtingos.
„Varžybose kiekvienas nori būti stipriausias, bet bent jau aš varžausi ne su varžovais, o pats su savimi ir su svoriu“, – sakė stipruolis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GALIŪNAS: 191 centimetro ūgio ir 168 kilogramus sveriantis 40-metis sportininkas Žydrūnas Savickas galėtų pakelti ir fortepijoną.
DĖMESYS: Į Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąją biblioteką atvykusiam stipriausiam pasaulio žmogui Žydrūnui Savickui vaikai drąsiai spaudė ranką ir kartu fotografavosi.