
Naujausios
Nakvynės namai – į gyvenamąjį namą
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis, Spaudos konferencijoje pristatęs ketinimus perkelti Nakvynės namus į Šiaulių universiteto bendrabutį Dubijos gatvėje, nutylėjo, kad ten pirmame-trečiame aukštuose gyvena apie 40 šeimų.
Iš žiniasklaidos apie Savivaldybės planus sužinojusius gyventojus ištiko šokas. Vakare suorganizavę susirinkimą sprendė, kaip pasipriešinti tokiems miesto valdžios sprendimams.
Vakar rytą prie daugiabučio mūsų laukė įsiaudrinusių gyventojų būrelis.
"Labiausiai esame įsižeidę, kad su mumis niekas net nesikalbėjo. Mes apie tai sužinojome iš laikraščių. Mūsų meras prieš rinkimus aiškino, kad į jį reikia kreiptis tiems, kurie jį rinko. Mes jį rinkom. Tai kur dabar tas žmoniškumas? Gal tokią įstaigą reikia kelti už miesto, padaryti daržą jiems, tegul jie dirba. Mes ne prieš, bet tikrai ne tokioje vietoje", – sakė Dalia Kerienė.
Dar prieš susitikimą šiame name gyvenanti buvusi politikė Angelė Kavaliauskienė priminė visą istoriją. Prieš prasidedant privatizavimo procesui, Šiaulių aukštosios mokyklos dėstytojams buvo ketinama statyti atskirą daugiabutį pastatą. Jau ir įmokas projektavimui pedagogai buvo įmokėję. Tačiau projektas žlugo kartu su visomis įmokomis. 1995 metais, kaip kompensacija, dėstytojams buvo pasiūlyta privatizuoti gyenamąsias patalpas bendrabutyje Dubijos gatvėje. 40 šeimų tuo susigundė.
Privatizavo universiteto darbuotojai ne tik kambarius, bet ir bendro naudojimo dušus, virtuves, holus ir panašiai bei įsikūrė erdvius butus, kuriuos užregistravo registrų centre.
Nuo likusios bendrabučio dalies jie atsitvėrė pertvaromis bei susitvarkė atskirą įėjimą iš kiemo pusės. Pavaikščiojus po privatizuotas patalpas pirmame, antrame ir trečiame aukštuose, akivaizdu, kad bendrabutinę sistemą ten primena tik ilgi koridoriai, kurie beje, irgi išdažyti ir tvarkingi.
Gerindami savo gyvenimo sąlygas žmonės savo pinigais keitė bendrabučio stogą, vamzdynus, lietvamzdžius.
Gyventojai pyksta, kad vien pasklidus žiniai apie Savivaldybės norus į viršutinius du aukštus įkelti Nakvynės namus, jų butų vertė ėmė kristi.
Apie šią situaciją pakalbintas miesto mero pavaduotojas Domas Griškevičius sakė: "Pasigirdo tokių pasakymų, kad gyventojai nebenori ten gyventi ar panašiai. Savivaldybė yra pasiryžusi, mes turime socialinio būsto plėtros programą. Jei gyventojai mano, kad norėtų būstą parduoti, jie turi tas galimybes, Savivaldybė svarstytų kiekvieną variantą".
Toks variantas gyventojų nedžiugina.
"Mano vien vonia yra 14 kvadratų. Valdiškų tokių butų nėra. Jei kaimynai pardavė savo butą už 100 tūkstančių, tai įsivaizduokite, kaip jie įrengti. Jei man D. Griškevičius sumokės tokią kainą, aš jam parduosiu. O gal čia ir tikslas toks, pigiai supirkti tuos butus", – svarstė D. Kerienė.
Ji pasakojo, kad vieni kaimynai visai neseniai nusipirko butą, dar darosi remontą, ir šios naujienos juos tiesiog pribloškė.
Kita gyventoja pensininkė Regina Marozienė sakė galėjusi ir kitur nusipirkti butą, bet norėjo būtent šiame name.
"Čia tylu, ramu, tvarkinga. Eini vakare nė vieno girto nesutiksi. Toks jausmas lyg vienas gyventum. Pats centras, abi stotys šalia. Mums, seniems žmonėms, ir bažnyčia šalia reikalinga. O dabar bomžyną padarys", – pyko senyva moteris.
Gyvens Nakvynės namuose?
Čia gyvenančių šeimų bendruomenė turi išsirinkusi ir savo pirmininką. Rimantas Baikštys sako pasidomėjęs Nakvynės namų aprašu ir sužinojo, kad juose kursis iš įkalinimo įstaigų grįžę asmenys, vienišos mamos, moterų krizių centras, trumpalaikis prieglobstis bus suteikiamas neblaiviems asmenims ir teikiamos laikinosios blaivyklos paslaugos.
"Visi rizikos grupės asmenys. Čia gyvena 15 nepilnamečių vaikų. Ir narkomanai čia vaikščios, ir girti asmenys. Čia aplinkui gyvena ir studentai, ir užsieniečiai, studijuojantys pagal "Erasmus" programą", – piktinosi gyventojai.
Jie baisėjosi, kad investavę daugybę pinigų dabar gyvens Nakvynės namuose. Juk niekas neskirs, adresas tai bus tas pats.
Vaikus auginanti Alina sakė, kad jos vaikai jau dabar klausia: "Tai ką, mes dabar gyvensime Nakvynės namuose?" Moteris liepė vaikams niekam nepasakoti mokykloje, kad neprasidėtų patyčios, tačiau ši informacija sklinda.
"Mes neseniai iš mokyklos pašalinome vieną narkomaną, tai dabar jis man ateis gyventi virš galvos? Kaip aš turėčiau jaustis?" – klausė socialine pedagoge dirbanti ir visuomeninės organizacijos "Gelbėkit vaikus" Šiaulių padaliniui vadovaujanti D. Kerienė.
Ji pasakojo, kad daug pastangų gyventojai padėjo, kol išgyvendino iš savo namo ir jo teritorijos benamius. Jie miegodavo laiptinėse, ant pievutės. Iš vieno buto žmonės buvo išvykę, o grįžę rado savo namus užimtus – dviese buvo įsikūrę jų bute. Kvietė policiją.
Teko kitoje gatvės pusėje naikinti gėlynus, krūmynus iškirsti, nes po jais įsikurdavo benamiai. Susitempdavo čiužinius, kitus daiktus. Kaimynai susitarė, kad sudėvėtų daiktų nedės prie konteinerių, nes juos išskleidžia, daro betvarkę. Dabar prie konteinerių tvarka.
Ginsis ir kels visą miestą
Įsižeidę ir pikti gyventojai pasirengę gintis. Ruošiasi žygiui pas merą, žinoma, jei jis priims.
"Man atrodo, kad čia ir mūsų meras prisidėjo. Rinkome visi merą, kad jis mus apsaugotų bėdoje, o jis mums tyčia įkiša", – bėdoja pensininkė Regina.
Jai kaimynai atsako, kad jau išrinko, tai dabar meras gali daryti, ką nori.
"Jie nemyli žmonių", – apie miesto valdžią sakė pašnekovai, kiti papildė, kad myli tik iki rinkimų.
R. Baikštys atskleidžia, kad žmonės žada kreiptis į advokatus, o jei sprendimas bus priimtas, jį skųs teismui. Kadangi dauguma gyventojų yra pedagogai, tai žada pakelti "į kovą visą miestą". Pirmiausia prie jų jungsis aplinkinių namų gyventojai.
Kalbinti gyventojai įsitikinę, kad Nakvynės namų nerastume jokio miesto centre. O čia ne tik stotys abi šalia, bet ir J. Janonio gimnazija, "Juventos" progimnazija, darželiai, kuriasi verslo įmonės.
Tame pačiame pastate ir jau visai šalia galimų Nakvynės namų įėjimo yra įsikūrusi odontologijos klinika, kosmetikos kabinetas.
Odontologė Erminija Guzaitienė nerimauja, kad nauja kaimynystė jų verslą sužlugdys. Pakalbinta pacientė patvirtino, kad jei aplink šlaistysis girti benamiai ar narkomanai, tai ji čia tikrai nesilankys. Juolab, kad yra mieste iš ko pasirinkti.
"Nesuprantu, kaip galima vienos socialinės grupės interesus iškelti aukščiau kitos sąskaita", – stebėjosi E. Guzaitienė.
Žmonės siūlė Nakvynės namams ir kitus variantus – buvusio "Nuklono" pastatą ir teritoriją, duonos parduotuvę Trakų gatvėje, kitą tuščią universiteto bendrabutį.
"Į Mėnulį jų neišskraidinsi..."
Paklausėme trečiadienį išvykusį miesto merą pavadavusį vicemerą Domą Griškevičių, kaip kilo sumanymas įkurdinti Nakvynės namus pastate, kurio didžioji dalis apgyvendinta.

"Pradėkime nuo to, kad jokie sprendimai dar nepriimti. Kai Taryba patvirtino sprendimo projektą dėl karinio miestelio plėtros, ten yra mūsų įsipareigojimas iki 2021 metų iškelti Nakvynės namus. Per tą laiką Administracija ieškojo įvairių variantų. Kai jau radome mūsų akimis optimalų variantą, jį ir paviešinome. Norėjosi diskutuoti, ieškoti sprendinių. Kur bebūtų siūloma tą įstaigą perkelti, visur natūraliai bus žmonių nepasitenkinimas. Tai yra natūralu ir ant žmonių net negali pykti", – sakė D. Griškevičius.
Jis pasakojo, kad per pusmetį apsvarstyta ir išanalizuota apie 10 variantų – nuo naujo pastato statybos iki Savivaldybės ar valstybės turimo pastato remonto. Vertinta daug kriterijų – pinigai, laikas, per kurį galima įgyvendinti, kuo mažesnė žmonių koncentracija aplinkui.
Vicemeras aiškino, kad funkcijoms atlikti ir turėti galimybę prireikus papildomai plėsti, reikia apie 2 tūkstančių kvadratų.
"Kitas dalykas – turime užtikrinti sąlygas ir Nakvynės namams. Kiti sako reikia kelti "į pakraštį". Tai požiūrio reikalas. Tai yra mūsų bendruomenės nariai", – primena D. Griškevičius.
Jis aiškino, kad Dubijos gatvėje yra bendrabučio tipo būstas, privati jo dalis jau nuo seno turi atskirą įėjimą, rakinama ir panašiai.
Netoli bendrabučio yra Socialinių paslaugų centro dienos centras, kur benamiai prausiasi, valgo, gauna kitas socialines paslaugas.
Vicemeras akcentuoja, kad ir dabar jie yra miesto centre. "Kai sako, kad benamiai užplūs centrą, tai nežinau, apie kokius naujus benamius kalbama". Be to, Nakvynės namai – tai ne vien benamiai.
D. Griškevičius sako, kad dabar pats metas diskusijai. Po poros metų Nakvynės namai bus iškelti. Sprendimas priimamas bus vėliausiai rudenį.
Pasiteiravus, ar pats vicemeras norėtų tokios kaiminystės, jam pasirodė šis klausimas neetišku.
"Natūralu, kad ne. Taip, kartais reikia priimti ir nepopuliarius sprendimus. Kažkas bus piktas, tą mes puikiai suvokiame, bet reikia priimti sprendimą, nes išskraidinti jų į Mėnulį galimybės nėra. Jie yra mūsų socialinis skaudulys, bet mes nežinome, ar mums patiems tokių paslaugų kada neprireiks. Pasiūlykite tinkamesnę vietą. Gal mes kažko neapgalvojome, nesame dievai. Dabar yra laikas pasakyti", – kvietė mero pavaduotojas.
Argumentus vertins universiteto taryba
Gyventojai daug priekaištų išsakė ir Šiaulių universitetui, nesuprasdami, kaip vadovybė gali atiduoti Savivaldybei pastatą su gyventojais.
Universiteto Komunikacijos vadovas Modestas Grigaliūnas paaiškino, kad tik tada, kai Šiaulių miesto savivaldybė atsiųs oficialų raštą su prašymu perduoti jai bendrabučio pastatą, šį prašymą svarstys Universiteto taryba.
Studentai renka parašus
Šiaulių miesto savivaldybei paviešinus informaciją, kad miesto Nakvynės namus Pakruojo gatvėje planuojama perkelti į Šiaulių universiteto bendrabutį, tokiems ketinimams ėmė priešintis ne tik tame pačiame name įrengtų 40 butų gyventojai, bet ir universiteto studentai.
Universiteto studentų atstovybė kviečia juos pasirašyti peticiją.
"Studentai! Mus pasiekė žinia, jog šalia studentų bendrabučio, bus perkelti nakvynės namai, tai yra į Dubijos gatvę 1A. Tai būtų socialiniai nakvynės namai, kuriuose apsistotų grįžę iš įkalinimo įstaigų, patyrę stichines nelaimes žmonės, vienišos mamos, moterų krizių centras. Tačiau, tai taptų ir trumpalaikis prieglobstis neblaiviems asmenims, laikinoji blaivykla. Artimiausiame Šiaulių universiteto tarybos posėdyje bus svarstomas šis klausimas. Studentai! Mums rūpi jūsų saugumas, todėl raginame pasirašyti šią peticiją, kad šis svarstymas nebūtų priimtas", – rašoma peticijos pristatyme.
Per vieną parą ją pasirašė 270 asmenų. Dauguma jų komentaruose rašo, jog nepritaria Nakvynės namų įkūrimui miesto centre.