
Naujausios
Tarptautinė apatinių drabužių diena. Skelbia stalo kalendoriaus rugpjūčio 10 dienos lapelis.
Įdomi šventė! Brazilijoje šia proga rengiami apatinių drabužių mados festivaliai. Juose savo kolekcijas pristato tūkstantis gamintojų.
Amerikoje tą dieną rengiamos akcijos – žmonės į gatves išeina apatiniais drabužiais.
Lietuviai tokios šventės kol kas nežino ir nešvenčia. Nors perkeltine prasme apatiniai drabužiai viešai skalbiami ir demonstruojami beveik kasdien.
Žvaigždės pačios iki apatinių, o kartais ir daugiau viešumoje išrenginėja savo gyvenimą. Parodyti politikų nešvarius apatinius pasirūpina oponentai.
Gal apatinių drabužių dieną – tik kitaip galėtume švęsti ir mes? Ji integruotųsi į lietuviškąjį mentalitetą ir įgautų savitą prasmę!
Metuose 365 dienos. 44 dienos Lietuvoje pažymėtos kaip įsimintinos arba šventinės. Tačiau beveik kiekviename kalendoriaus lapelyje pažymėta kokia nors svarbi diena. Kartais į vieną dieną sulipusios net trys šventės! Taigi, švenčių, ko gero, daugiau negu metuose dienų. Ir dauguma jų importinės.
Be valstybinių ir religinių švenčių lietuviui suprantamos tik kelios, susijusios su kalendorinėmis apeigomis. Pavyzdžiui, Linų diena, švenčiama vasario 3 -iąją. Tą dieną ant aukuro būdavo dedamos linų sruogos ir prašoma gero derliaus. Tikėta, jog linų sruoga apsaugo nuo ligų ir nelaimių.
Vasario 5 -ąją švenčiama Duonos arba Šv. Agotos diena, kai žmonės neša į bažnyčią pašventinti duonos gabalėlį. Tikima, jog pašventinta duona apsaugos nuo gaisrų.
Per tris dešimtmečius spėję integruotis į pasaulį „pasiėmėme“ ir kai kurias importines šventes: Helloviną, šv. Valentino dieną. Tačiau daugelio kitų dar neperpratome. Gal ir gerai? Kam apkrauti smegenis svetimomis kvailystėmis?
Nors kai kurios šventės ir lietuvaičiams gali būti aktualios. Pavyzdžiui, lapkričio 25-ąją švenčiama Senbernių diena. Emigracijos bangai pasiekus apogėjų, iš kaimų išlakstė visos merginos.
Vaikinai, matyt, sėslesni. O gal tingi mokytis svetimų kalbų? Vienas kitas dar užsiliko kaimuose. Vieni gyvena pas pensininkes motinas. Verčiasi kaimynams sukapodami malkas ar kitais atsitiktiniais darbais. Kiti susiranda į motinas tinkančias sugyventines. Našles ar išsiskyrusias. Mat, senbernio titulas mūsų dienomis gerokai pajaunėjo. Mūsų proseneliai senberniu vadindavo penkiasdešimtmetį perkopusį vyrą. Dabar senberniu jau laikomas trisdešimtmetis.
Lapkričio 22 – 25 dienomis senberniams siūloma melstis Šv. Cecilijai ir Šv. Kotrynai, kad padėtų susirasti porą.
Tačiau pasaulio viengungiai Senbernių dienos proga vietoj maldų dabar organizuoja šėliones. O draugai jiems dovanoja kaktusus arba pripučiamas lėles.
Galbūt aktuali mums būtų ir gegužės 31 – ąją švenčiama Šviesiaplaukių diena. Tą dieną įvairiuose pasaulio miestuose vyksta šviesiaplaukių paradai. Tokie galėtų vykti ir Lietuvoje. Juk turime tiek blondinių!
Dabar, kai Europa reikalauja panaikinti lauko būdeles, pats laikas lietuviams būtų pradėti švęsti ir Tarptautinę tualetų dieną.
Juokai juokais. Bet tualetas laikomas vienu iš naudingiausių išradimų. Pirmosios tualeto užuomazgos pastebėtos Škotijoje 3000 metų prieš Kristų. Dideli moliniai unitazai, į kuriuos atkeliaudavo vanduo, 1700 metais prieš mūsų erą buvo įrengti Kretoje.
Europos karaliai savo buduaruose turėdavo tualetines dėžutes, kurias slėpdavo už užuolaidų, o kvėpindavo džiovintomis žolelėmis.
Deja, kai kurie šaltiniai teigia, jog ir šiomis dienomis pasaulyje pustrečio milijardo žmonių dar gyvena antisanitarinėmis sąlygomis.Tualetų dienos tikslas atkreipti į tai išsivysčiusių šalių dėmesį.
Kadangi nesame vieni kitiems pernelyg draugiški, spalio 21 -ąją pravartu būtų švęsti ir Tarptautinę sveikinimosi dieną. Jos kilmė – tai atsakas į Jom Kipuro karą tarp Izraelio ir Egipto.
Pasakojama, jog tą dieną Nebraskoje netikėtai susitiko du broliai amerikiečiai Maiklas ir Brajenas Makkomahai. Jie taip apsidžiaugė, jog nusprendė džiaugsmu pasidalinti su draugais ir išsiuntė laiškus į visus pasaulio kampelius. Nuo to laiko atsiradusi Tarptautinė sveikinimosi diena pabrėžia žmonių bendravimo svarbą išsaugant taiką planetoje.
Beje, tai proga pamąstyti ir apie besikeičiančias sveikinimosi madas. Antai lietuviai anksčiau sveikindavosi: „Garbė Jėzui kristui“, „Tegu bus pagarbintas“, šiomis dienomis – „Laba diena“, „Sveiki“, jaunimui užtenka ir „Labux“. Pasisveikinimui turi reikšmės ir istorinės aplinkybės. Sovietiniais laikais buvo mėgstama sveikintis rusišku: „Priviet“, šiomis dienomis – anglišku „Hello“.
Pasisveikinimas turi ir savo manierą. Pavyzdžiui, Lietuvoje anksčiau geras manieras liudydavo, jeigu besisveikinantis nusiimdavo skrybėlę, nusilenkdavo, pabučiuodavo moteriai į ranką. Dabar madinga paspausti ranką. Artimesni žmonės susitikę būtinai pasibučiuoja, apsikabina ar tiesiog priglaudžia skruostą prie skruosto.
Taigi, kokių tik dienų neprižymėta kalendoriuje. Visų jų nesuspėtume nei švęsti, nei gilintis, kodėl jos tokios yra, iš kur kilo. Kodėl Narkotikų vartotojo diena sutampa su lapkričio pirmąja? O kodėl Motinos diena kartais sutampa su Gegutės diena?
Bet juokingiausias buvo vienas nutikimas. Devintą dešimtį baigianti Stefanija nugirdo proanūkį kalbant su draugais. Paauglys skambindamas klasiokui juokavo, jog reikia švęsti Tarptautinę orgazmo dieną. Tokia diena, beje irgi yra. Ji sugalvota 1998 metais vieno biseksualo ir turėjo reikšti vientisą pasaulio malonumą. Tą dieną reikia dovanoti daiktelius, kurie įkvėptų nuotykiams ir maloniems potyriams.
Promočiutė dienos prasmę išsiaiškino savaip. Nuskubėjo prie kaimynės tvoros ir pasigyrė: „Mūsų Mantukas sutiko paaukoti organus, jei atsitiktų kokia nelaimė. Matai, kaip suprotėjo vaikas.“