
Naujausios
Akmenys irgi kalba
Šaukėnų kraštotyros muziejaus muziejininkės Elenos Burdulienės galvoje jau sukasi mintys apie būsimą filmą, kuriame bus įamžinti Šaukėnų krašto žymiausi akmenys. Pasak muziejininkės ir kraštotyrininkės, akmenys moka saugoti paslaptis, bet žmonių lūpomis labai daug gali ir papasakoti.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Vėžalių akmuo baigia apaugti medžiais
Šaukėnų krašte yra nemažai įdomių akmenų. Vienas jų – Vėžalių didysis akmuo, kurio aukštis siekia 3,7 metro, plotis – 3,30 metro. Dalis netaisyklingos formos pilkai rausvos spalvos granito dalis dar po žeme slepiasi.
Vėžalių akmuo skirtingai negu kiti žymesni šio krašto akmenys, nėra apipintas padavimais ar legendomis.
Tačiau netoliese akmens gyvenusi Ona Vainorienė yra pasakojusi, jog prie riedulio kas metai vis atvykdavęs senas žmogus, susikurdavo ugnį ir praleisdavo po porą-trejetą dienų. Kodėl jis taip elgdavosi, nežinia, niekas taip ir neišdrįso paklausti.
„Gaila, kad įspūdingas riedulys, stūksantis netoli miško keliuko, vis mažiau tampa matomas, baigia apaugti medžiais. Tariausi su Šaukėnų seniūnu Algimantu Šukiu, gal būtų galima nors kiek erdvę aplinkui akmenį pašviesinti, medžius išretinti. Pats akmuo guli ant kalno, o, užsilipus ant akmens, seniau matydavosi septynios bažnyčios. Dabar vaizdą gerokai išstypę berželiai užstoja“, – sakė E. Burdulienė.
Į Vėžalių akmenį yra trenkęs perkūnas, plyšyje auga šermukšnis.
Ir miške, ir mieste
Būsimame filme ketinama įamžinti ir kitus įdomesnius, savitus akmenis.
Pavyzdžiui, akmuo su kumeliuko pėda, pasak E. Burdulienės, be jokios abejonės žymi nepaliestą pagonybės vietą, kurią ne taip paprasta pasiekti mišku be kelio ir takelio. Dubenuotasis akmuo, atvežtas iš Tolučių kaimo, stovi Šaukėnų centre, atvirkščiai – matomas visiems, užsukantiems į miestelį. Kaip ir akmuo, primenantis žmogaus galvą: su akimis, nosimi, lūpomis ir net akmeniniais garbanotais plaukais.
Tolučių dubenuotasis, kaip ir Martyno akmuo, dabar priskiriamas Kurtuvėnų regioniam parkui, yra respublikinės reikšmės archeologiniai paminklai.
„Visi akmenys turi savo istorijas, todėl ir norisi, kad viskas nenueitų užmarštin, o liktų filmuotuose vaizduose ir pasakojimuose“, – sakė muziejininkė ir kraštotyrininkė Elena Burdulienė.
MINTYS: Muziejininkės ir kraštotyrininkės Elenos Burdulienės galvoje sukasi mintys apie Šaukėnų krašto akmenų įamžinimą filme.
VĖŽALIAI: Vėžalių akmuo bene didžiausias Šaukėnų krašte, dalis akmens pasislėpusi žemėje, o jo perskeltame viduryje auga šermukšnis.
SENOVĖ: Iš Tolučių į Šaukėnus atvežtas, šalia administracinio pastato stovi dubenuotasis akmuo, menantis gilią senovę.
KIRVUKAS: Kalniškių piliakalnio papėdėje rastas akmeninis kirvukas eksponuojamas Šaukėnų kraštotyros muziejuje. Akmuo žmogui – pagalbininkas nuo seniausių laikų.
Autorės nuotr.