
Naujausios
Gera vieta, daug informacijos
„Daunoravos dvaras pusiau nugriuvęs ar pusiau sveikas? – susirinkusiems į konferenciją „Daunoravos dvaro vertė ir jo atkūrimo galimybės bendrame medinių dvarų kontekste“ joniškiečiams klausimą uždavė architektas doktorantas Marius Daraškevičius, per vasarą apvažiavęs 32 Lietuvos dvarus, ir čia pat optimistiškai pridūrė: – padėtis nėra bloga, reikia tik noro ir ateitis bus šviesi. Apie šį dvarą daug žinoma, išleista solidi dr. Ernesto Vasiliausko knyga. Gera lokacija – pasienyje su Latvija, tad jis tampa patrauklus latviams, o taip pat – vokiečių palikuonims, nes statytas vokiečių. Tai įdomu tarptautiniame kontekste.“
Lietuvos medinius dvarus tyrinėjanti kultūros paveldo ekspertė dr. Dalė Puodžiukienė atkreipė dėmesį, kad Daunoravos dvaras unikalus, jis statytas iš medžio, o medinių dvarų Šiaurės Lietuvoje daugiau neaptinkame, jų nebent daugiau Žemaitijoje. Nors kadaise, prieš kelis šimtus metų, medis buvo pagrindinė statybinė dvarų medžiaga mūsų krašte, nes ji lengvai apdirbama, be to, mediniai pastatai atšiauriomis žiemomis šiltesni. Tačiau ilgainiui medinių dvarų ėmė smarkiai mažėti.
Medinė architektūra – unikali
Lietuvoje 1923 metų surašymo duomenimis buvo 3508 dvarai, o su palivarkais susidarė apie penkis tūkstančius. Joniškio rajone skaičiuoti 65 dvarai ir palivarkai. Ne tiek ir daug, nes Joniškis ilgai išliko kovų žemė tarp Livonijos ir Lietuvos. Dirva čia visada buvo derlinga, sunkoka, ne taip lengvai įdirbama, tad mažų dvarelių mažiau, o didesni dvarininkai norėjo statytis akmenų, plytų mūro rūmus ir ūkio statinius, o ne medinius. O ir likusieji medinukai per laiką greičiau suiro nei mūriniai, todėl medinės dvarų architektūros, pasak dr. D. Puodžiukienės, turime mažai ir ji unikali. Mūrais nieko nenustebinsime, nes Vakarų Europoje daug tokių statinių, o medis, ypač pateiktas su įdomia istorija, įveiklintas, išsiskirtų. Juo domėtųsi ir dažnai per Suomiją per visas tris Baltijos šalis keliaujantys Japonijos turistai. Juos taip pat domina molinė architektūra, o Daunoravoje išlikęs molinis svirnas.
„Svarbiausia uždengti stogą ir apsaugoti jį nuo irimo, – sakė dr. D. Puodžiukienė. – 1988–1989 metais, tik pradėjusi domėtis dvarais, apvažiavau Lietuvą ir Joniškio rajono dvarus. Daunoravoje ten dar gyveno žmonės, turėję butus, tačiau buvo daug chaoso ir ne ką geriau atrodė nei dabar, kai pastatas bent kiek užkonservuotas, sutvarkyta aplinka.“
Pažerta pavyzdžių ir idėjų
Doktorantas M. Daraškevičius pateikė pavyzdį apie Lenkijos kultūros, visuomenės veikėjo Kšištofo Čyževskio pastangomis Krasnogrūdos dvarvietėje netoli Seinų, kadaise priklausiusioje Česlovo Milošo šeimai, įkurtą unikalią Europos mastu instituciją – Tarptautinio dialogo centrą, kurio tikslas – tyrinėti ir puoselėti tarpkultūrinį dialogą, dialogo meną ir praktiką įvairiuose pasaulio paribiuose. Iki tol dvaras irgi buvo apleistas, bet jis tapo tikru gyvybės centru ir labai svarbus ne tik Lenkijai.
Konferencijoje pristatyti ir sutvarkyti, pritaikyti veiklai Lietuvos dvarai bei teirautasi susirinkusiųjų idėjų, kokią jie matytų Daunoravos dvaro ateitį.
Pamąstymų būta įvairių: galbūt galima įsteigti Baltų kultūros centrą, kur būtų pristatomi vietos amatai, organizuoti kalbų – latvių,vokiečių – mokymo stovyklas, galbūt atkurti kokią nors gamybinę–ūkinę veiklą, išnuomoti ir sutvarkyti tvenkinius, kurie garsėdavo karosais ar net įkurti senjorų namus, nes pagyvenusių žmonių sparčiai daugėja ir tokių paslaugų poreikis taip pat auga.
Piešinių ir fotografijų parodos
Atėjusieji į konferenciją taip pat turėjo progos Daunoravos dvarą pamatyti taip, kaip jį, savo piešiniuose išliedami vaizduotę, perteikė Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos mokytojos Loretos Angilovienės, „Aušros“ gimnazijos pedagogių Jurgitos Burauskienės ir Kristinos Judžentytės bei Žagarės gimnazijos mokytojos Aušros Petrauskienės mokiniai.
Juodai baltose fotografijose Daunoravą įamžino ir fotomenininkė Marija Čičirkienė, anot Istorijos ir kultūros muziejaus direktorės Rasos Ališauskienės, taikliai pastebėjusi, kad šis dvaras – tarsi medinis stebuklas, vienintelio jam trūksta – žmogaus gyvybės.
O penktadienį Daunoravos dvarą ir išlikusius jo penkis likusius statinius iš XIX amžiuje buvusių 43, norintieji galėjo išvysti ekskursijoje. Vakare Raudonojoje sinagogoje parodyta interaktyvi muzikinė–poetinė programa „Kodėl baigėsi romantizmas?“