
Naujausios
Ar Žagarę išgelbės turizmo verslas?..
Žagarės regioninio parko lankytojų centre vietos smulkiesiems verslininkams, iš turizmo bandantiems susikurti papildomas pajamas gyventojams pristatyta galimybė užsidirbti – startuoja projektas „Pažink Žiemgalą dviračiu“, kurio maršrutas jungia net 66 objektus nuo Tervetės (Latvija) iki Žagarės. Tikimasi, kad šis kelias pritrauks gerokai daugiau keliautojų, mėgstančių gamtą ir ekologišką keliavimo priemonę, o jiems reikės vietos gyventojų teikiamų paslaugų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pirmieji keliauninkai jau išbandė maršrutą
Kelionė dviračiais nuo Žagarės iki Tervetės miestelių, kur didžiausia lankomų objektų koncentracija, tęsiasi 17,5, visas maršrutas – 30 kilometrų, o su atšakomis jis gali būti dar ilgesnis. Važiuojančius čia lydės bendras istorinis dviejų tautų, kultūrinis, gamtos paveldas. Maršrute, gimusiame kartu susėdus Žagarės regioninio parko direkcijos, VšĮ Gamtos paveldo fondo, NVO „Tervetės miško edukacinis centras“ ir Tervetės savivaldybės atstovams, surinkti net 66 objektai – ne tik lankytinos vietos, bet naudinga informacija apie nakvynės, maitinimo, edukacinių vaiklų, pramogų vietas.
Dviejų šalių projektui skirta pusė milijono eurų, iš kurio Mūšos tyrelio pelkėje nutiesti papildomai dar du kilometrai lentų tako ir jis, pasak Žagarės regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno, dabar tapo turbūt ilgiausiu Pabaltijo šalyse. Tervetėje baigiamas įrengti dviračių nuotykių takas, sukurta mobilioji programėlė, kuri taps kelrode kelionėje, pateikianti nuotraukas, trumpus aprašymus, maršruto kelią, o taip pat bus pastatytos dvi ekostotelės – Žagarėje prie dvaro rūmų ir Mūšos tyrelio pelkės, kur keliautojai galės pasikrauti telefonus, pripūsti dviračių padangas.
Maršrutą dviračiais jau išbandė pirmieji keliauninkai. Žirgų augintojas, žirgyno „Žagarės kentaurai“ savininkai Vidmantas Staškevičius sakė jau sulaukęs „pirmųjų kregždžių“ iš Latvijos – prieš savaitę paskambino ir su dviračiais atvyko šeima iš Latvijos.
Dar viena „meškerė“
„Manau, kad šis turistinis maršrutas dviračiais bus dar viena meškerė, padedanti regionui augti, sulkiesiems verslininkams, amatininkams susikurti pragyvenimo šaltinį, nes tikimės gerokai daugiau keliautojų“„ – su vitlimi kalbėjo direktorius M. Balčiūnas.
Kad vietos gyventojai turi daug idėjų, parodė užsiėmimas grupėse. Šią dalį vedusi VšĮ „Žagarės balselis“ atstovė Jūratė Sabaitė, apibendrindama rezultatus, išskyrė keletą naujų sumanymų: turistams organizuoti edukacinį „Vyšnių kelią“ su teatralizuotais elementais, pristatyti realistiškais pavyzdžiais paremtą kontrabandos kelią, Kadangi Žagarėje yra daug tuščių pastatų, įkurti miestuose tampančius populiariais pabėgimo kambarius, organizuoti paklaidinimus miške, išgyvenimo stovyklas, organizuoti XI–XII amžių pilių–gyvenviečių pažintinį turą Žagarė–Tervetė–Dobelė ir kita.
Keliautojams reikia jausmų ir patirčių
Į turizmo perspektyvas savitu žvilgsniu iš kitos pusės pažiūrėjo aštuonerius metus Žagarėje su šeima gyvenanti anglė Sarah Mitrikė. Apie 30 pasaulio šalių apkeliavusi ir Žagarę kadaise kaip savanorė pažinusi jauna moteris sakė, kad draugai Vilniuje jos klausdavo, kur ta Žagarė yra ir kas ten gero. Jie buvo nieko negirdėję apie šį pasienio miestelį ir pasiūlius atvažiuoti reikėjo kažkokio tikslo. Žmonės nevažiuoja bet kur – jie nori ne faktų – tiek gyventojų, tiek mokyklų, parkų, bet patirčių, jausmų ir prisiminimų.
„Kai pirmą kartą įvažiuodama į Žagarę patekau į didžiulių medžių alėją, buvo nuostabus jausmas! Vėliau gimė idėja organizuoti „Fringe“ festivalį, į kurį suvažiuoja Lietuvos ir kitų šalių menininkai ir vietos erdvės atgyja, patys gyventojai kitaip pamato savo aplinką“, – prisiminė S. Mitrikė.
Pasak jos, kiekviena vieta turi siūlyti autentiškus, savus dalykus, padėti keliautojams patirti vietos gyvenimą. Jeigu jie norės pramogų ir „viskas įskaičiuota“, važiuos į Turkiją, todėl šito čia nereikia.
Sarah Mirtikės nuomone, Žagarė puikiai tiktų, kaip rašytojų, menininkų rezidencijos vieta, nes ramybė, gamta, lėtas gyvenimo tempas leidžia susikaupti, išsiskleisti kūrybiniam potencialui, tikrų ir savanoriams. Pati Sarah kažkada du mėnesius savanoriavo Kanadoje pas ūkininką, auginusį salotas. Buvo ne tik smagu pamatyti vietos gyvenimą, bet ir išmokti naujų dalykų: paruošti tinkamai dirvą, statyti šiltnamius, sėti salotas.
Autorės nuotr.
Pasak aštuonerius metus Žagarėje su šeima gyvenančios anglės Sarah Mitrikės, kiekviena vieta turi siūlyti autentiškus, savus dalykus, padėti keliautojams patirti vietos gyvenimą, tada juos trauks atvažiuoti.
Žagarės regioninio parko direkcijoje smulkiesiems verslininkams, iš turizmo bandantiems susikurti papildomas pajamas gyventojams pristatyta dar viena galimybė užsidirbti – startuoja projektas „Pažink Žiemgalą dviračiu“, kurio maršrutas jungia net 66 objektus Tervetės (Latvija) ir Žagarės.