
Naujausios
Austėjai palinkėjo sveikti ir įteikė dovanų
Pirmadienį Laura Valentinienė Santariškių vaikų onkologijos skyriuje besigydančiai dukrai Austėjai nuvežė pakruojiečių dovanas – žaislą ir būsimam kojos protezui paaukotus pinigus. Juos akcijos „Vardan Austėjos“ metu nuo lapkričio surinko Pakruojo probacijos skyriaus pareigūnai ir jų prižiūrimi žmonės. Akcijas paremti mergaitę rengia ir kitos rajono organizacijos.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Ranką ištiesė prižiūrimieji
L. Valentinienei iš Jovarų Probacijos tarnybos pareigūnai perdavė pliušinį meškiuką su linkėjimais pasveikti, taip pat maišelį su paaukotais pinigais ir aukotojų sąrašą. Jame – dešimtys pavardžių žmonių, anksčiau turėjusių bėdų su įstatymais ir prižiūrimų pareigūnų.
„Paskelbę akciją, nė iš vieno nesulaukėme replikos, kad ji nereikalinga. Austėjai nešė, kiek kas galėjo. Buvo net tokių, kurie prašė įrašyti į akcijos dalyvius, žadėdami prisidėti vėliau – tuo metu neturėjo pinigų. Jų gavę, skubėjo atnešti. Aukotojų sąrašas nepilnas – kai kurie nepanoro, kad būtų įrašytos jų pavardės“, – sakė Šiaulių apygardos probacijos tarnybos Pakruojo skyriaus vyresnioji inspektorė Erika Maslauskienė.
Liga rikiuoja šeimos gyvenimą
Ypač agresyvus vėžys, osteosarkoma, Austėjai buvo diagnozuota liepos pradžioje.
Vyriausios dukros liga pakeitė visos šeimos gyvenimą. Mergaitės tėvai, vienas kitą keisdami, savaitėmis gyvena Vaikų onkologijos skyriuje. Būtina kas kelias valandas stebėti ir fiksuoti Austėjos sveikatos rodiklius. Kol vienas iš tėvų – Vilniuje, antrasis rūpinasi namuose likusiais jaunesniais dukra ir sūnumi.
Kai Austėja išleidžiama į namus, Valentinų sodyboje Jovaruose palaikoma griežta tvarka: kad į namus nepatektų joks užkratas, pavojingas nuo stiprių vaistų nusilpusiam organizmui.
Keletą mėnesių Austėja buvo gydoma chemoterapija – gydytojai tikėjosi, kad kojos kelį apėmęs, kaulą suardęs auglys bus sunaikintas. Navikas mažėjo. Bet spalį paaiškėjo, kad neužteks protezuoti kelį – po tokios operacijos piktybinės ląstelės gali atsinaujinti. Visi gydytojai, su kuriais konsultavosi Austėjos tėvai, tematė vieną išeitį išgelbėti penkiolikmetės gyvybę – amputuoti koją.
Žinią, kad tėra toks pasirinkimas, dukrai pranešė Laura – diplomuota psichologijos magistrė, pasitelkusi žinias ir motinišką stiprybę: „Kai vaiką užpuola tokia liga – tėvai negali sau leisti palūžti. Kaip dukra galės kovoti su vėžiu, jei matys artimiausius žmones pasiduodančius?!“
Tėvų pastangos, visos šeimos palaikymas įkvėpė Austėją matyti ateitį, net netekus kojos.
„Kartą dukra pasidžiaugė, kad vėžys atėmė ne ranką – juk turėdama abi, viską gali padaryti. Austėja lanko Santariškių klinikose vykstančias pamokas, mokosi aštuntukais ir devintukais. Jos svajonė – dizaino studijos“, – sakė L. Valentinienė.
Į viešumą – vardan dukros
Amputuotąją koją Austėjai turės pakeisti šiuolaikiškas protezas, leisiantis laisvai vaikščioti. Bet jam eilė ateis tik 2018-aisiais. Ateinančius metus Austėjai dar bus atliekamos chemoterapijos procedūros – gydytojai nori būti tikri, kad vėžys nebeatsinaujins.
Protezas kainuos 15 tūkstančių eurų. Tokios sumos neįstengiantys surinkti vieni, Valentinai paprašė visuomenės pagalbos.
„Apsisprendus viešai prašyti žmonių padėti sukaupti protezui, artimieji ir pažįstami perspėjo, kad sulauksiu įvairių vertinimų. Bet juk pagalbos prašau ne sau, o dukrai! Vardan Austėjos sveikatos galiu daug ką ištverti. Mano mama kartą pastebėjo, kad paskutiniu metu pasidariau kieta: į mane mestas akmuo atšoktų“, – sakė L. Valentinienė.
Laura neabejoja – kietas charakteris būtinas. Tiek ilgai kovai su dukros liga, tiek bendraujant su žmonėmis, nesuvokiančiais, kad vėžys – ne šiaip kokia sloga. Charakteris, leidžiantis nesugniužti, po viešo pagalbos prašymo sulaukus replikos: „Tai paatostogausit, pinigų prisirinkę...“ Moteriai, metusiai šokiruojančią pastabą, Laura tepasiūlė: imk visus pinigus ir duok man sveiką dukrą...
Liaudies išmintis veikia ir šiandien
L. Valentinienė pastebi, kad patarlėse bei priežodžiuose užkoduota liaudies išmintis, perspėjanti ir galinti padėti šiandienos žmonėms. Tik reikia ją priimti.
„Universaliausia – neišsižadėk lazdos, terbos ir tiurmos. Kol gyvenimas klostosi gerai, atrodo, kad sunkios ligos ar kitokios negandos – kažkur toli. Bet staiga pamatai, kad jos – tavo kieme, užklupę brangiausius žmones... Ir nuo tokių bėdų niekas neapsaugotas. Jas įveikti galime, tik padėdami vieni kitiems.“
Šeima neranda atsakymo, kodėl vėžys puolė Austėją – besirūpinusią savimi, valgiusia ne bet ką, o organizmui naudingą maistą... Nebent būtų teisus kitas liaudiškas posakis, kad „visos ligos nuo nervų“. Nes stresų, nervinės įtampos šiandienos moksleiviams – per akis.
L. Valentinienė ne tik rūpinasi sveikstančia Austėja, tvarko reikalus namuose ir savo mažoje įmonėje. Moteris savanoriauja vėžiu sergančių vaikų artimųjų sambūryje „Mamų unija“ – teikia psichologines konsultacijas, moko neprarasti vilties net tuomet, kai jos, atrodo, nebegalėtų likti. Nes savo akimis matė – ir Vaikų onkologijos skyriuje vyksta stebuklų.
„Angelėlį primenančiai mergytei auglys atsirado tokioje kūnelio vietoje, kur operuoti neįmanoma. Gydymo pradžioje teduota vos dalys procento, kad mažylė gyvens. Tačiau tėvai tikėjo, kad ji pasveiks, o gydytojai nenuleido rankų. Ir vėžys ėmė trauktis: naujausios prognozės – mergytės gydymas bus sėkmingas 58 procentais“.
xxx
Norintys padėti Austėjai, gali pervesti pinigų protezui į sąskaitą Nr. LT77 7300 0101 4079 5625. Paskirtis – Austėjai. Paramos ir labdaros fondas „Mamų unija“. Iš užsienio galima daryti pervedimą per PAYPAL sistemą adresu egle@mamuunija.lt
Autorės nuotr.
Austėjai skirtą žaislą ir protezui paaukotus pinigus priėmė mama Laura Valentinienė.