
Naujausios
Degėsiai: kaimui neužtenka vien kasdienybės
Nuošaliame Pakruojo rajono Degėsių kaime pernai neliko pagrindinės mokyklos ir bibliotekos. Per kelerius metus daug jaunimo išvažinėjo į didžiuosius miestus ar į Vakarus. O likusiems savo krašte žmonėms apmaudą kelia požiūris, neva kaimiečiams nieko nereikia. Net ir to, ko labai reikėtų bendruomenei, iš valdžios neišprašė. Kiek išgali, vietos visuomenininkai sukasi patys – šeimų bei asmeninio laiko sąskaita.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Valdžios pasiūlymas – kaip patyčia
Nuo praėjusių metų uždarius Degėsių pagrindinę mokyklą, nebeliko ir joje veikusios bibliotekos. Ją uždarant motyvuota, kad skaitytojai daugiausiai buvo vien moksleiviai, o suaugusiųjų knygos beveik nedomino.
Degėsių bendruomenės tarybos narė Genė Martinaitienė tokį verdiktą vertina kritiškai: žmonės bibliotekoje lankydavosi ne mažiau, nei lankosi kituose kaimuose...
Degėsiuose, turinčiuose netoli poros šimtų gyventojų, nelikus jokios kultūros įstaigos, vietos visuomenininkai ėmė mindyti Pakruojo savivaldybės slenksčius. Prašė, kad kaime įsteigtų bent pusę renginių organizatoriaus etato. Tokį darbą atliekančio žmogaus bendruomenei labai reikia, nes nenorima apleisti jau susiklosčiusio kultūrinio gyvenimo.
„Rajono vadovai iš pradžių lyg ir žadėjo renginių organizatoriaus etatą. Tačiau po kurio laiko į kaimą atvykę meras Saulius Gegieckas, administracijos direktorė Erika Kižienė, Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Birutė Vanagienė bei Guostagalio seniūnijos seniūnas Jonas Jocius jau prašneko kitaip. Trumpai tariant, mums buvo pasiūlyta „žiūrėtis patiems“. Tokie pasiūlymai – kaip patyčia iš žmonių, ir taip daug ką savomis jėgomis nuveikiančių. O kai užsieniečių delegacija į rajoną atvažiavo, tai skambina: reikia duonos kepimo edukacinio užsiėmimo svečiams“, – piktinosi.
Renginiai – savomis jėgomis
Kelerius metus Degėsiuose organizuojama Duonos šventė pernai buvo įtraukta į Nematerialaus kultūros paveldo (NKP) vertybių sąvadą. Kaime lankosi rajono svečiai, besidomintys senosiomis duonos kepimo tradicijomis – bendruomenės namuose yra įrengta patalpa edukacijai su duonkepe krosnimi, reikalingais indais.
Valstybinės šventės, kitos svarbios datos minimos ant Europos kalno – kalvos, pačių žmonių sutvarkytos talkomis ir paverstos laisvalaikio bei renginių erdve.
Lankytojų sulaukia ir renginiai bendruomenės namuose. Pasak G. Martinaitienės, į juos ateina ne tik patys degėsiečiai – atvyksta Butniūnų, Javydonių, kitų aplinkinių kaimų, kuriuose iš viso nėra kultūrinės veiklos, gyventojai.
„Kai prieš keturiolika metų sukūrėme bendruomenę, jos branduoliu tapo keliolika veiklių, čia pat kaime dirbančių žmonių. Buvo patogu susitikti kasdien, nuolat keistis idėjomis, pasidalyti renginių organizavimo darbus. Visuomeninė veikla virė. Laikui bėgant, darbo vietų kaime mažėjo. Mokyklos uždarymas tapo ypač skaudžiu socialiniu smūgiu – darbo šalia namų neteko dešimt degėsiečių. Tarp jų – ir bendruomenės pirmininkė Reda Gurkšnienė. Žmonėms, važinėjantiems dirbti į kitas vietoves, nebe visada fiziškai yra laiko visuomeninei veiklai. Arba ja tenka užsiimti darbo, poilsio, šeimos sąskaita. Tai argi nereikia, kad aktyviame kaime būtų įdarbintas žmogus, prižiūrintis bendruomenės pastatus, galintis priimti svečių delegacijas, rengti projektus ir organizuoti renginius“, – sakė G. Martinaitienė, jau vienuolika metų važinėjanti į darbą Pakruojyje, už 32 kilometrų nuo namų.
Bendruomenės tarybos narei nepriimtinas iš rajono valdžios girdėtas siūlymas visuomeninę veiklą derinti su Guostagalio bendruomene, ten kuriamu socialiniu paslaugų centru. Kodėl viskas turi būti koncentruojama tik seniūnijos centre Guostagalyje?
Degėsiečiai jau ruošiasi tradicinei Duonos šventei, išgarsinusiai kaimą visoje šalyje. Ruošiasi savomis jėgomis.
Netiesa, kad kaimui „nereikia“
Erdvus, seniai asfaltuotomis gatvėmis kaimas, vietos žmonių atkakliai vadinamas senuoju tarmišku vardu Degesiais (raidė „ė“ oficialiame pavadinime atsirado, reikalaujant kalbininkams – red. past.) dieną tylus, tuščias. Kas išsivažinėję į darbovietes kitose vietovėse, vietos ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės darbuotojai ruošia techniką į laukus. Kaime reta šeima neturi išvykusių į užsienį vaikų, anūkų. Moksleiviai kas rytą iškeliauja geltonuoju autobusiuku, o namo grįžta pavakariais.
G. Martinaitienė suskaičiavo: jau septyniolika sodybų – tuščios. Jų šeimininkai dažniausiai iškeliavę Anapilin, o naujų beveik neatsiranda. Kaimas labiausiai atgyja vasarą – į gimtinę važiuoja atostogauti kraštiečiai su šeimomis. Tuomet gatvėse klega jaunimas, kiemuose žaidžia vaikai.
„Trumpam lyg sugrįžta laikas, kai prieš kelis dešimtmečius Degėsiai plėtėsi, gražėjo, buvo pilni žmonių, o sodybų šeimininkės tarsi lenktyniavo tarpusavyje gėlynų įvairove“, – mena G. Martinaitienė.
Degėsiuose tebegyvenantys jaunuoliai neapsiriboja tik kasdieniu darbu. Susibūrusi iniciatyvi grupė gavo leidimą naudotis uždarytos mokyklos sale ir pradėjo kurti kaimo sporto klubą. Treniruoklius, kitą reikalingą įrangą jaunieji degėsiečiai sunešė patys, gavo dovanų iš draugų, artimųjų ar idėją palaikančių pažįstamų. Naujajame klube vakarais jau mankštinamasi.
Grupės narė Rūta Kučytė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog sporto mėgėjams dar reikės padirbėti, tvarkant salę. Kad klubo patalpa taptų jaukesnė, sukviečianti sportuoti ir bendrauti ne tik jaunimą, bet ir amžiumi vyresnius kaimynus.
Šiomis dienomis degėsiečiai Rūtą išrinko kaimo seniūnaite. Mergina jau turi idėjų, ką norėtų nuveikti kaimo labui. Bet pirmiausiai ketina kalbėtis su kaimynais – kas aktualiausia, kokių problemų reikėtų imtis greitai, o kas gali ir palūkėti.
„Apmaudu dėl požiūrio, neva kaimo žmonėms „nieko nereikia“. Netiesa! Su bendruomenės tarybos nariais jaunimas jau aptarė, kaip kursime maudyklą ir poilsio prie vandens zoną. Kursime patys, talkomis. Tokios maudyklos žmonėms reikia, ypač vaikams. Degėsių gatvės vakarais apšviečiamos trumpai. O jei lempos degtų ilgiau, žmonėms būtų patogu vakarais vaikščioti – gal ir noras kartu sportuoti, pavakaroti didesnis kiltų? Vadinasi, kartu su seniūnija teks ieškoti galimybių, kad apšvietimas būtų įjungiamas ilgesniam laikui“, – svarsto naujoji seniūnaitė.
R. Kučytei rūpi ir kaimynų saugumas. Nes keliai, vedantys į Degėsius ir iš jų, nors asfaltuoti – tačiau be pakelės stulpelių. Žiemą prisnigus ir pustant, tamsoje lyjant vargiai įmanoma atskirti, kur baigiasi kelias ir prasideda laukai. Tokiu laiku Degėsių link važiuojantys vairuotojai smarkiai rizikuoja atsidurti pakelės grioviuose.
xxx
Degėsių žmonės tebesilaiko senos bendruomeniškos tradicijos laidojantiems artimuosius padėti finansiškai. G. Martinaitienė prisiminė neseną atvejį, kai tam buvo surinkta 213 eurų. Nustebusi dėl paskutiniojo skaičiaus bendruomenės tarybos narė sužinojo, kad darbo netekusi sodietė kaimyno laidotuvėms paaukojo paskutinius namuose turėtus pinigus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Krikšto dukra Genei Martinaitienei dovanų nutapė simbolinį Degėsių peizažą, primenantį kaimo klestėjimo laikus.
Ką tik seniūnaite išrinkta Rūta Kučytė skaičiuoja būsimus darbus, kuriuos reikės nuveikti kaimo labui.
Jaunieji sporto mėgėjai ištuštėjusios mokyklos salėjė ėmėsi rengti kaimo sporto klubą, kuriame viskas – sunešta pačių ar gauta dovanų.
Kaime skaičiuojama jau spetyniolika ištuštėjusių sodybų. Daugelio šeimininkus degėsiečiai išlydėjo Anapilin.
Sodiečiai tebevadina savo kaimą, kaip įpratę tarmiškai nuo senovės – Degesiais. Nė riboženklio lentos su senaja pavadinimo forma iki šiol nepakeitė.
Į Degėsius veda kelias be kelkraščio ribų stulpelių.
Uždaryta pagrindinė mokykla, nebėra ten veikusios bibliotekos.
Atvažiavo Arvydas Vilčinskas.