
Naujausios

Dalyvavo garsios kraštietės vaikaitė
Atidarymo renginyje dalyvavo Sofijos Kymantaitės–Čiurlionienės ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vaikaitė Dalia Zubovaitė–Palukaitienė su sūnumis Naručiu ir Džugiu. Atidarymo juostelę perkirpusi viešnia sakė žinojusi, jog močiutė gimė Joniškyje, bet niekada čia nebuvo atvykusi, tad ši akimirka be galo svarbi. Ji papasakojo apie prosenelės, Sofijos Kymantaitės–Čiurlionienės mamą Elžbietą. Močiutės mama buvusi tais laikais labai šviesi, inteligentiška moteris: mokėjo skaičiuoti, rašyti, skaityti, išmokė ir savo vyrą bei vaikus. Prieš mirdama jo paprašė sūnų Vincentą Jarulaitį išleisti į kunigus, kuris vėliau tapo labai svarbiu žmogumi Sofijos Kymantaitės–Čiurlionienės gyvenime.
Renginyje projektą, skirtą S. Kymantaitės–Čiurlionienės atminčiai įamžinti, pristatė Joniškio kultūros centro direktorės pavaduotoja, Žiemgalos–Aukštaičių draugijos Joniškio skyriaus vadovė Ilona Osipova, kuriai už iniciatyvą padėkos raštą įteikė meras Vitalijus Gailius, kalbėjo archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas, Joniškio dekanas, klebonas Remigijus Jurevičius, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio draugijos iš Kauno atstovė.
Dainavo Ritos Kipšaitės vadovaujamas folkloro kolektyvas „Kupars“.
Nuotraukose – svarbūs žmonės ir įvykiai
Nuotraukose ant tentų praeiviai gali perskaityti“ dramaturgės, rašytojos, literatūros ir meno kritikės, vertėjos, visuomenės veikėjos Sofijos Kymantaitės–Čiurlionienės gyvenimo akimirkas: su vyru dailininku, kompozitoriumi Mikalojumi Konstantinu Čiurlioniu, seserimi Jadvyga, tėvu Leonu Kymantu, su Vytauto Didžiojo pėstininkų pulko karininkais, lietuvių kultūros draugijos „Rūta“ nariais Krokuvoje, toje pačioje Krokuvoje Jogailaičių universitete, minint Vydūno 60 metų jubiliejų Kaune, su dukra Danute, vaikaičiais, po apdovanojimo 1928 metais įsteigtu Lietuvos skautų Lelijos ordinu. Taip pat nuotraukose matomi reikšmingi žmonės S. Kymantaitės–Čiurlionienės kelyje: Juozas Tumas–Vaižgantas, Jonas Jablonskis, Vincentas Jarulaitis ir kiti.
Joniškio parapijai priklausančiame 1845 metais statytame name gyvenęs vikaras Vincentas Jarulaitis, čia kartu pasikvietęs įsikurti ir buities reikaluose jam talkinti sesers Elžbietos šeimą, buvo 1866 metais kovo 13 dieną gimusios Sofijos globėjas, padėjęs jai siekti mokslų. O J. Tumas–Vaižgantas – pirmasis jos lietuvių kalbos mokytojas. Dirbdama „Vilties“ laikraščio redakcijoje ji susipažino su J. Jablonskiu, kurį laikė savo gyvenimo mokytoju.
Siekis įtraukti į nacionalinį maršrutą
Faktą apie tai, kad Joniškio parapijoje vikaru dirbo Sofijos Kymantaitės–Čiurlionienės dėdė Vincentas Jarulaitis ir čia gimė pati Sofija, aptiko dr. Ernestas Vasiliauskas, 2016–2017 metais tyrinėdamas Joniškio bažnyčios archyvo dokumentus.
Viešos ekspozicijos įrengimu rūpinosi Žiemgalos–aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius su partneriais: Joniškio Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų parapija, Joniškio kultūros centru, Nevalstybiniu Sofijos Kymantaitės–Čiurlionienės memorialiniu kambariu–muziejumi (globėja Dalia Ona Palukaitienė), Joniškio turizmo ir verslo informacijos centru. Ekspozicijai panaudos nuotraukos iš Danutės Čiurlionytės–Zubovienės archyvo. Šį projektą iš dalies rėmė Lietuvos kultūros taryba. Siekiama, kad šis namas, kuriame gimė Sofija Kymantaitė–Čiurlionienė, būtų įtrauktas į nacionalinio M. K. Čiurlionio kultūros kelio maršrutą.
Dar iki tentų–fotografijų pagaminimo prieš kelis mėnesius per talką buvo užsandarinti pastato langai. Joniškio parapija prisidėjo paruošiant namą, jį perdažant ir išsaugant autentiškas detales. Joniškio kultūros centras prie šio pastato prisegė atminimo lentelę.
