
Naujausios
Griūvanti kultūros vertybė laukia naujo šeimininko malonės
Prie magistralinio kelio į Rygą, už Satkūnų, keliautojų dėmesį patraukia kadaise buvęs Šarkių balto mūro pastatas su ryškiai grakščių išrikiuotų kolonų eile, besidangstantis auštaūgių maumedžių besiskleidžiančių spyglių žaluma. Prisidengti yra dėl ko – neseniai ši kultūros vertybė, statyta XIX a. viduryje, iki šiol ir taip patenkinamos būklės, ėmė griūti. Stabtelėti ten, kur 1843 metais buvo stabtelėjęs pats prancūzų rašytojas Onorė de Balzakas. Tų metų pavasarį jis kaip tik buvo atplaukęs į Peterburgą pas grafienę E. Hanską, kurią ketino vesti. Taip ir nesutaręs dėl vedybų, rašytojas rudenį karieta iškeliavo atgal pro Rygą į Paryžių. Kai kuriuose leidiniuose teigiama, kad čia, Šarkių smuklėje, Onorė de Balzakas pietavo ir arklius keitė.
Lina RUDNICKIENĖ
Vienintelis ir nepakartojamas
XIX a. antrajame ketvirtyje per Lietuvą buvo nutiesti du itin reikšmingi tarptautiniai keliai, kurie ėjo iš Peterburgo į Vakarų ir Vidurio Europos šalis ir turėjo ne tik ekonominę, bet ir strateginę reikšmę. Sankt Peterburgas – Ryga – Tilžė nutiestas 1836–1858 metais per Joniškį, Šiaulius, Tauragę.
Pakelėse pagal tipinius projektus buvo statomi įvairios paskirties pastatai – pašto stotys su administraciniais, gyvenamaisiais, ūkiniais pastatais, kelių priežiūros namais, užkardos ir apeivių namai. Joniškio – Tauragės trasos stotys, tarp jų – ir Šarkių užkarda, statyti pagal V. Ričelio projektus, o statybos darbus organizuoti ir prižiūrėti pavesta inžinieriui leitenantui Janui Cilei.
Kultūros paveldo centro paminklotvarkininkė Agnė Laurinavičiūtė Šarkių užkardos pastatą išskiria – jis yra vienintelis tokio tipo pastatas Rygos – Tilžės kelyje.
Pasak dr. Ernesto Vasiliausko, šis pastatas yra vienas iš trijų rajone išlikusių klasicizmo stiliaus statinių.
Istorikas ir archeologas teigia, kad šioje vietoje buvo apsistojusi ir prancūzų generolo Makdonaldo vedama Napoleono kariuomenė. Apie tai rašoma ir B. Dundulio knygoje „Napoleono imperijos žlugimas ir Lietuva (1813-1815 m.)“.
Knygoje rašoma, kad 1812 metų gruodžio pabaigoje generolo Makdonaldo vadovaujami prancūzų armijos pulkai traukėsi iš Jelgavos per Šiaulius, Žemaitiją, Tilžės link. Besitraukdami prancūzai žygiavo senuoju Jelgavos – Šiaulių plentu. Būtent šis plentas kadaise ėjo beveik pro pat Satkūnmiškį, vadinasi – ir pro Šarkius. Gražus užkardos pastatas negalėjo prancūzų nesužavėti, kad nestabtelėtų ilgėliau.
Šarkių užkardos pastatas į kultūros vertybių registrą įtrauktas 2010 metais
Ne visi verslininkai – romantikai
Kodėl legendiniai kultūros paveldo objektai, galintys puikiausiai tarnauti kaip turistiniai traukos objektai, geriausiu atveju dažniausiai tampa sandėliais, garažais ar autoservisais, klausiame Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Šiaulių skyriaus vedėjo Ryčio Budrio:
– Iš tiesų nesuprantu, kodėl žmonės, turintys pinigų, įsigyja kultūros paveldo objektus ir juos apleidžia. Aš, kaip praktikas, išskirčiau tris žmonių grupes. Pirmoji – tiesa, labai nedidelė – tai žmonės romantikai, kurie turi galimybių tokį kultūros paveldą įsigyti. Jie paprastai žino tokių pastatų reikšmę ir vertę, todėl tokius pastatus sutvarko, atkelia ir vysto verslą ar apsigyvena. Pats geriausias ir gražiausias pavyzdys Joniškio rajone yra Jakiškių dvaras ir jo šeimininkė Meilė.
Antroji kategorija kultūros vertybių savininkų tokius pastatus perka ne dėl jų kultūrinės ir istorinės reikšmės, tiesiog kaip pastatą ar žemės plotą. Tai rizikingoji žmonių grupė, tokiems žmonėms svarbus ne paveldas, o pastatų praktiškumas, jų interesai paprastai kertasi su kultūros paveldosaugininkų interesais, nekreipia dėmesio į kultūros paveldo objekto būklę, todėl fiksuojame daug pažeidimų, baudžiame.
Ir trečioji grupė žmonių, kurie perka kultūros paveldo objektą – verslininkai, kurie gyvena iš veikos perku-parduodu. Jiems irgi nerūpi įsigytų kultūros paveldo objektų būklė, rytojus, jiems rūpi vertė, pinigai. Pigiai prastos būklės dvarelius, karčemas nusipirkę nieko nedaro – nei investuoja,nei rekonstruoja, tiesiog laukia, manydami, kad kasdien tie objektai įgyja vis didesnę vertę. Ir pasitaiko, kad už apleistus, virstančius dvarus, realiai vertus vieno euro, prašo milijonų...
Įdomu, kokiai kategorijai priklauso naujoji Šarkių užkardos pastato šeimininkė? Kultūros paveldo departamento specialistai yra bejėgiai. Privatiems kultūros paveldo objektų šeimininkams jie negali įsakinėti, nurodyti, pagaliau – reikalauti, kad pastatai būtų renovuoti, pritaikyti, tačiau baudomis gali įpareigoti tokias mūsų istorijos pasididžiavimo vietas prižiūrėti, likviduoti avarinę būklę.
Autorės nuotraukos