
Naujausios
Į Pakruojį suskrido pulkas angelų
Pirmadienį Pakruojo kultūros centre atidaryta tradicinė tarptautinė paroda „Po Angelo sparnu“, skirta artėjančioms metinėms šventėms. Joje dalyvauja ir profesionalūs menininkai, ir mėgėjai iš Lietuvos bei Latvijos.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Parodos tema sujungė skirtingų sričių kūrėjus – eksponuojama dešimtys įvairiomis technikomis bei stiliais nutapytų paveikslų, iš medžio išdrožtų, pintų iš vytelių ar kitų medžiagų padarytų angelų angeliukų. Jų autoriai – kūrybiški žmonės iš Pakruojo rajono ir Šiaulių, Rundalės (Latvija), ir moksleiviai, ir suaugusieji.
Tradiciškai įvairų Pakruojo rajono medžio drožėjų atvežtą angelų būrį papildė kraštiečio Sauliaus Lampicko kūryba. Iš Rozalimo kilęs, Alytuje gyvenantis ir kuriantis tautodailininkas, dukart „Aukso vainiko“ (aukščiausio Lietuvos tautodailės apdovanojimo) laureatas į tėviškę grįžo su liaudiškas drožybos tradicijas tęsiančiais kūriniais religine tema. S. Lampicko Prakartėlė įkurdinta prie lietuviškos trobos durų – šventoji šeima su ką tik gimusiu kūdikiu lyg laukia, kad juos įsileistų į namus. Prie stilizuotų lietuviškų durų įsitaisė ir kai kurie menininko angelai, apsupti senoviniuose darželiuose augusių piliarožių, kitų tradicinių augalų.
„Pasauliui mes ir galime būti įdomūs savo autentiška pasaulėjauta, saugomomis ir vystomomis liaudies meno tradicijomis“, – sakė į gimtąjį rajoną trumpam grįžęs kūrėjas, paskelbus jo mintį, kad kūrybiškumas – kaip šulinys: kuo daugiau iš jo semi, tuo jis gilesnis ir pilnesnis.
S. Lampickas netrukus planuoja daugiau kūrinių skirti savo kraštui – drožiniais papuošti gimtąjį Rozalimą.
Parodos žiūrovai netruko pastebėti, kad lietuviški ir latviški angelai paveiksluose gerokai skiriasi tiek temperamentu, tiek vaizdavimo būdu. Rundalės dailės studijos vadovė Laura Matilda Ikerte sakė, kad Latvijoje, kitaip nei Lietuvoje, angelų tema nėra išskirtinė. Užtat Pakruojyje rengiama paroda kūrėjams leidžia plėtoti būtent ją. L.M. Ikerte šiemetinei parodai atvežė diptiką, kurio dalimi galėjo tapti visi norintys: „pasimatuoti“ jos nutapytus angelo sparnus. Prie paveikslų netruko išsirikiuoti eilutė.
Autorės nuotr.
Parodoje – angelai iš įvairiausių medžiagų.
Sauliaus Lampicko Prakartėlė atsirado prie lietuviškos trobos.
Paroda sukvietė kūrėjus iš kelių šalies rajonų ir Latvijos.
Du aukščiausius Lietuvos tautodailės apdovanojimus pelnęs kraštietis Saulius Lampickas įsitikinęs, kad pasaulyje galima būti įdomiu, tik išsaugojus tradicijas ir autentiškumą.
Latviškus angelo sparnus „matavosi“ pakruojietė literatė, kolekcininkė Dalė Gurkšnienė.