
Naujausios
Joniškio muziejus gyvuoja tris dešimtmečius
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus gegužės 17-osios vakarą pakvietė į įsikūrimo trisdešimtmečiui skirtą parodą, misteriją ir folkroko koncertą, taip įsijungdamas į Tarptautinės muziejų nakties renginius.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Misterija ir segės talkininkėms
Jubiliejinį vakarą, vykusį Baltojoje sinagogoje, pradėjo muziejininkės Simonos Jonkutės sumanyta ir įgyvendinta misterija–šokis, nukėlusi į mitinių būtybių, užfiksuotų šio krašto garsiojo tautosakininko Mato Slančiausko užrašuose, renkant gyventojų pasakojimus, dainas, patarles, minkles, pasaulį. Krašto folklore minimos raganos, milžinai, dūšios, velniai, laumės, aitvarai ir kiti veikėjai, žmonių sąmonėje gyvenę greta, atgijo išraiškingoje Algimanto Raudonikio meno mokyklos Atvirame jaunimo centre dirbančio fotografo Dariaus Šulčiaus fotoparodoje „Mito,morfozės“.
„Mūsų vienintelis tikslas įtikti, patikti lankytojams. Turime daug draugų, pagalbininkų. O be puikaus kolektyvo aš tikrai nieko nepadaryčiau“, – šventėje sakė Istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė.
Specialūs apdovanojimai – žalvarinės smeigės, kurias pagal X–XII amžiaus kapinynuose rastus smeigtukus atkūrė muziejininkas Gvidas Slach – buvo įteikti nuolatinėms muziejaus talkininkėms – Vilniaus joniškiečių draugijos „Sidabra“ vadovei Giedrei Lastauskiene, per kurios rankas praeina visi reikalingi archyviniai duomenys, ir kalbininkei, muziejaus leidžiamo etninio kalendoriaus redaktorei Ritai Urnėžiūtei.
Muziejaus kolektyvui rajono meras Vitalijus Gailius įteikė dovaną – kvietimą į Latvijos etnografinį muziejų po atviru dangumi, o Joniškio seniūnė Janina Augustinaitienė padėkos raštus skyrė muziejaus vadovei Rasai Ališauskienei, muziejininkams Simonai Jonkutei ir Dariui Vičui.
Muziejininkų pasveikinti atvyko buvęs Joniškio rajono tarybos pirmininkas Vytautas Adomaitis, kuris 1989 metais padėjo parašą po sprendimu įkurti muziejų. Sveikinimai pylėsi kaip iš gausybės rago: padėkoti norėjo įvairių įstaigų, organizacijų atstovai. Koncertavo neofolk/folkrock grupė „Gyvata“.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus pirmasis direktorius buvo Karolis Bačionis, vėliau vadovavo archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas. Jau daug metų muziejaus direktore dirba Rasa Ališauskienė.
Muziejaus veikla
Iki 2013 metų Joniškio istorijos ir kultūros muziejus neturėjo savų patalpų ir ilgą laiką glaudėsi kelių dešimčių kvadratinių metrų salytėje vietos kultūros centre. Tokios sąlygos vertė ieškoti naujų raiškos ir sklaidos būdų, nes nebuvo kur parodų eksponuoti, organizuoti renginių. Iš dalies dėl to, o ir pačių darbuotojų bei socialinių partnerių, muziejaus bučiulių dėka ieškota kitų raiškos formų: rengtos ekspedicijos, kurių metu surinkta medžiaga atsidūrė leidiniuose, pradėta turimų fondų eksponatus „perkelti“ į katalogus, Lauryno Ivinskio premija įvertintą kalendorių, kontaktuota su mokslininkais, kraštiečiais, rengiant ir leidžiant žurnalą „Žemygala“.
Dabar Joniškio muziejus turi savo patalpas, kurias gerokai papildė perduotas Raudonosios ir Baltosios sinagogų kompleksas, pritaikytas visuomenės reikmėms ir pastaruoju metu tapęs pagrindine renginių vieta, įrengta įvairių, tarp jų – interaktyvių, ekspozicijų.
Parengti metalo kryžių, senųjų pastatų architektūros, audinių ir jų schemų katalogai, dvejų metų ekspedicijų su archeologu dr. Vykintu Vaitkevičiumi darbas ir archyviniai duomenys sugulė į knygą apie Joniškio rajono šventvietes.
2006 metais pradėtas leisti žurnalas „Žemygala“. Joniškio istorijos ir kultūros muziejų 2013 metais išgarsino leidinys „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“, kuris tąkart įvertintas respublikine Lauryno Ivinskio premija, skiriama už geriausią metų kalendorių. Jis kasmet leidžiamas iki šiol.
Muziejus organizuoja ne vieną renginį, tarp kurių yra būdingų būtent Joniškio kraštui: tai pagal tautodailininkų ilgametės vadovė Anicetos Krajinienės idėją sugrąžinti kalėdiniai prekymečiai. Vasaros pradžioje vyksta amatų dienos, rengiami plenerai.
Autorės nuotr.
Muziejaus vadovei Rasai Ališauskienei, muziejininkui Dariui Vičui buvo įteikti Joniškio seniūnės padėkos raštai, toks pat raštas skirtas ir muziejininkei Simonai Jonkutei.
Dariaus Šulčiaus fotoparodoje „Mito,morfozės“ atgijo įvairūs tautosakininko Mato Slančiausko surinkto folkloro veikėjai, tarp – velnias (nuotraukoje).
Muziejininkės Simonos Jonkutės paruoštas merginų–mitinių būtybių šokis tarp žiūrovų.