
Naujausios
Jau 28-erius metus Hanoveryje (Vokietija) gyvenantis Igoris Šifris yra Vokietijos pilietis. „ Bet jaučiuosi žagariečiu. Turiu stiprią trauką čia nuolat grįžti,“ – patikslina. Užtat toli nuo gimtinės karts nuo karto ilgesiu pravirksta jo paties kadaise kurtas „Žagarės himnas“ – „(…) Tu šviesk skaičiausiai, Žagare, mylima mano...“
Šis vyras gerai žagariečiams žinomas – tai tas pats vaikinas, kadaise Žagarės vidurinėje mokykloje įkūręs tuo laikmečiu itin populiarią muzikos grupę „Bemolis“ (pusnatė), kūręs ir įrašinėjęs iki šiol tokias gerai pažįstamas dainas „Pelėdžiukai“ arba „Spanas“…
Tą patį Igoris daro ir Vokietijoje. Senas geras, Žagarėje ar Vilniuje gimusias dainas koreguoja ir perrašinėja Vokietijos įrašų studijose. Jos skamba Igorio valdomame privačiame muzikiniame klube, pritraukiančiame muzikos mėgėjus ir mylėtojus iš Hanoverio apylinkių. Kartais tokiuose muzikiniuose vakaruose su viena ar kita grupe pasirodo ir Igoris. Dainuoja lietuviškai – buvęs žagarietis sako, kad vokiečiai puikiai jaučia muziką, jos nuotaiką, nesvarbu, kokia kalba ji atliekama.
Igoris Šifris vieną sykį, prieš kokius penkerius metus į gimtąją Žagarę iš Hanoverio buvo sugrįžęs – Vyšnių festivalio metu su akustine gitara pasirodė prie grafo D. Naryškino rūmų.
Žagarėje užgimė meilė darbui ir muzikai
– Turbūt dar daug kas atsimena mano močiutę Liubą Šifrisienę, buvusią miesto vykdomojo komiteto pirmininkę. Ji labai mylėjo žagariečius, labai daug dėl jų stengėsi. Ji ir man įskiepijo meilę darbui. Atsimenu, moteris, užimanti solidžias pareigas, su kokia meile prižiūrėdavo savo daržą ir sodą, o per atostogas su žagariečių grupe stverdavo kauptukus ir į Latviją – burokų ravėti. Aš ją tokią ir prisimenu – visada dirbančią. Iš tikro, ar ji kada nors ilsėdavosi? – susimąsto Igoris Šifris.
Pirmas rimtas Igorio susitikimas su muzika irgi įvyko Žagarėje, vaikų darželyje, vėliau mokykloje. Turėjo, kas muzika padėjo susižavėti – mokytoją Kutką. Ir prasidėjo – mokyklos choras, pasirodymai duetu, su berniukų kvartetu, galiausiai respublikinis vaikų dainų konkursas „Dainų dainelė“, kuriame tuo pat metu pasirodė ir joniškietis, praėjusios kadencijos rajono meras Gediminas Čepulis. Prieš porą metų abu vėl susitiko Žagarės vyšnių šventėje, tas vaikų dainų konkursas ar meilė muzikai jiedu sujungė visam gyvenimui.
Vėliau, išaugęs vaikystę, Igoris kūrė daug dainų ir Žagarės vidurinėje įkūrė grupę „Bemolis“, grojo ir dainavo su Linu Naudužu, Algiu Bertuliu, Laimiu Biliūnu, kitais, vesdavo šokių vakarus kultūros namuose. Būtent tuo laikotarpiu gimė ir Igorio „Žagarės himnas“. Gal turėjo 17-ka, gal ir ne… Nors savamokslis, įvaldęs būgnus, bosinę, akustinę ir ritmines gitaras, klavišus, bet scenoje repeticijų metų jautėsi turintis teisę pamokyti groti ir vyresnius už save…
Baigęs Žagarės vidurinę Igoris Vilnikuje mokėsi fototechniko profesijos ir sėkmingai dirbo Lietuvos radijo ir televizijos komitete videmontažinės inžinieriumi, daugiausia dirbusiu su informacine naujienų laida „Panorama“, laisvu laiku skubėdavo į 23-ąją profesinę technikos mokyklą, kur vesdavo jaunųjų fotografų būrelio užsiėmimus, fotografuodavo vestuves, kitokias šventes. Tačiau muzikinis pradas vis imdavo viršų. Tuomet Igoris sukiodavosi muzikinio pasaulio užkulisiuose, bendraudavo, draugaudavo ne su vienu to meto žvaigžde. Būtent jaunųjų fotografų būrelyje Igoris pastebėjo Sigitą Meilų. Jam pasirodė, vaikinas turi dainininko talentą. Padirbėjo su juo ir pristatė pas Gintą Banį, tuo metu žinomą grupės „Pelenai“ sielą – Sigitas ten ir pasiliko.
Grįšiu vėliau…
O tuo metu kita žinoma Lietuvoje grupė „The Crow“ 1990-aisiais išvyko į Vokietiją ir ten įsikūrė – dirbo ir įrašinėjo savo diskus profesionaliose studijose.
– Atvirai sakau: niekas manęs iš Lietuvos neišvijo, pats irgi nesiruošiau emigruoti. Taip išėjo. Pasitaikė proga – mano bičiuliai iš „The Crow“ pakvietė aplankyti juos Vokietijoje. Maniau, kas čia reiškia man, daug dirbančiam, pakankamai gerai tuo laiku uždirbančiam, nuvažiuoti ir pasibūti, pažįstamus aplankyti. Atvažiavau ir likau, „The Crow“, įvertinę mano gabumus, pasiūlė papildyti grupę – su ja grojau maždaug pusantrų metų, kol grupė iširo. Manau, mane Vokietijoje sulaikė smalsumas. Atsimenu, mama pergyveno, kai nusprendžiau pasilikti ir pasižiūrėti, koks tas gyvenimas išsvajotame užsienyje… Juk uždangos buvo tik ką nusileidusios. Bet aš jai sakiau: „Tai grįšiu vėliau“. Bet žiūriu, jau 28 metai prabėgo. Dabar jau kyla klausimas, ar tikrai bus tas pažadas ištęsėtas. Aš jau Vokietijos pilietis, mano vaikai – irgi. Tik žmona Daiva, su kuria susipažinau Vilniuje, išsaugojo Lietuvos pilietybę. Bet šiais laikais, kai mus vienija Europos Sąjunga, manau, jau ne tai svarbu, kokios valstybės pilietis esi – būk kuo nori, svarbiau, kuo jautiesi esąs. Aš jaučiuosi žagariečiu. Žinokit, traukia į Žagarę, kur iki šiol gyvena dėdė Slavikas Chakimovas, pusseserė Santa... Labiau nei į Vilnių, – šiandien atvirauja verslininkas, valdantis muzikinį klubą Hanoveryje.
Suderino darbą su pomėgiu
Hanoveryje Igoris Šifris gerbiamas verslininkas, valdantis lauko kavinę miesto centre prie ežero ir regbio sporto klube turintis muzikinį klubą, kuris duris atveria savaitgaliais – čia susirenka regiono muzikinės grupės ir dainininkai, tačiau Igoris savo lankytojus pradžiugina ir tikromis žvaigždėmis, keliaujančiomis ne tik po Europą – britų sunkiojo roko grupė „Ufo“, legendinė „Scorpions“ – sėkmingiausia visų laikų vokiška roko-metalo grupė, beveik pusę amžiaus gyvuojanti Vokietijos metalo grupė „Accept“, kitos…
Igorio valdoma lauko kavinė su alaus sodu išskirtinai veikia tik šiltuoju sezono laiku, o muzikinis klubas prie regbio sporto klubo – ištisus metus kiekvieną savaitgalį – penktadieniais – sekmadieniais.
– Kiekvieną sekmadienį organizuoju koncertus – tai pažintiniai muzikiniai vakarai. Klausomės bliuzo, džiazo, roko, metalo… Patys lipame ant scenos, vieni kitiems pasirodome. Kadangi daugelį muzikantų ir grupių asmeniškai pažįstu, lipu ir aš ant scenos – jei ne kartu groti, tai dainuoti. Taip nė vienos vokiškos dainos per tą laiką, kol gyvenu Hanoveryje, ir nesu parašęs. Tačiau koreguoju senąjį savo repertuarą. Štai dainą „Sapnas“ kurią sukūriau po tarnybos armijoje, 1985 metais, Vokietijoje perrašiau jau dukart. Pirmą kartą su grupe „The Seasons“, o antrąkart – įrašų studijoje „Frida Park“. Manau, kad daugiau šios dainos koreguoti nebeteks.
Jei kurti, tai tik lietuviškai, kitaip nesinori. Matyt tą pradą gavau su motinos pienu. Mano klubuose pasirodo ir lietuviai. Pavyzdžiui, šiemet turėjo lankytis grupė „Blues Makers“, tačiau jų koncertų grafikas buvo toks įtemptas, kad viešnagę teko atidėti kitiems metyams. Derybas vedu ir su savo senais draugais – grupe „Poliarizuoti stiklai“ – jau dėlioju ateinančių metų muzikinį sezoną, – apie karjerą toli nuo gimtosios Žagarės, tačiau susietą su muzika, „Sidabrei“ pasakoja Igoris Šifris.
Lietuvoje vasaros sezono metu daugiau lankosi žmona Daiva su 15-mečiu sūnumi ir 13-mete dukryte – lanko močiutes, senelius, gimines ir draugus. Igoriui vasaros sezonas – įtemptas versle, tad ištrūksta nebent tik į Žagarės vyšnių festivalį.
