
Naujausios
Laikas stiprinti sveikatą
Pakruojietė Genovaitė Laginauskienė – visuomeniška, aktyvi moteris, žolių pagalba įveikė ne vieną ligą, labai pagerino savijautą. Jos iniciatyva pakruojiečiams apie sveikatos stiprinimą natūraliais būdais pasakojo profesorius Liudvikas Šalčius.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@ skrastas.lt
Sveikatos ramsčiai
Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) klausytojai ir visuomeninių organizacijų atstovai profesoriaus Liudviko Šalčiaus paskaitoje mokėsi, kaip stiprinti sveikatą natūraliais būdais. Mokslininko viešnagę į Pakruojį inicijavo pakruojietė visuomeninkė Genovaitė Laginauskienė.
Natūralios medicinos propaguotojas L. Šalčius pakruojiečiams pasakojo, kaip naudotis pirmaisiais pavasario žalumynais ir gauti iš jų vitaminų po žiemos nusilpusiam organizmui sustiprinti.
Profesorius siūlė populiarių mitybos teorijų neatmesti, bet iš jų pasirinkti tai, kas kiekvienam tinkamiausia. Antai tiek mitybos specialistų, tiek medikų akcentuojama geriamo vandens svarba. Vanduo organizmui reikalingas, bet nereikia gerti jo per prievartą, siekiant rekomenduojamų normų – gerti reikia tik ištroškus. Ir į vandenį pravartu įberti truputį druskos, kad organizmas gautų mineralų.
Anot L. Šalčiaus, sveikatą lemia trys pagrindiniai dalykai – mityba, judėjimas ir emocijos. Lektorius pakruojiečiams siūlė atsigręžti į senovės lietuvių vartotus produktus, kuriuos organizmas įsisavina geriausiai: kas tiko senoliams, tinka ir šiuolaikiniams žmonėms, o saikingai vartojami nekenkia nei lašiniai, nei mėsa. L. Šalčiaus nuomone, organizmą valyti reikia žolių arbatomis, ir pakanka dviejų valymų per metus. Po to tenka dešimt dienų vartoti probiotikus, nes išvalomos ne tik blogos, bet ir naudingosios bakterijos.
Profesorius akcentavo judėjimo, stresų valdymo svarbą sveikatai. Klausytojus L. Šalčius sudomino savo pastebėjimais, jog iš žmonių pasirenkamų pozų galima nuspėti, kokių sveikatos problemų jie turi.
„Pagal tai, kaip laikau sumetusi koją ant kojos, profesorius atspėjo, kokiomis ligomis sergu. Pažįstamai, kojas laikančiai kitaip, irgi papasakojo apie jos rūpesčius dėl sveikatos“, – juokėsi pakruojietė TAU sveikatos fakulteto klausytoja Genovaitė Laginauskienė.
Gyvenimo kokybę pagerino pokyčiai
„Žmonėms trūksta žinių apie tai, kaip stiprinti organizmą ne cheminiais vaistais, o šalia augančiais žolynais, kaip saugiai išvalyti šlakus. Ne visuomet paprasta išsiaiškinti, koks maistas naudingas, o ko geriau vengti, kaip pakeisti gyvenimo būdą ir tapti sveikesniam. Todėl ir siūliau kviestis tokios informacijos galintį suteikti profesorių, ieškojau paskaitai finansavimo“, – prisimena žmonių su negalia šeimų klubo „Optimistai“ pirmininkė G. Laginauskienė.
Moteris jau kurį laiką sulaukia komplimentų iš pažįstamų – kad atjaunėjusi, išgražėjusi, trykštanti energija.
Pakruojietė šypsodamasi moja ranka – tiesiog gerai jaučiasi, turi daug planų ir mėgiamos veiklos visuomeninėse organizacijose. Gerą savijautą Genovaitė pasiekė, pakeitusi mitybos būdą, ėmusi valyti ir stiprinti organizmą įvairiomis žolelėmis.
„Dešimtmečius gyvenau, kaip daugelis žmonių: uždirbau kukliai, todėl reikėjo skaičiuoti ir taupyti pinigus, kad užtektų šeimos poreikiams. Buvau nuolatinė pigių, nukainotų ar akcijinių produktų pirkėja – tuo laiku svarbiau atrodė ne jų maistinė vertė bei sudėtis, o kaina. Toks nesirūpinimas savo organizmu galiausiai atsiliepė: prieš keletą metų ėmė smarkiai prastėti sveikata, augti svoris“, – prisimena G. Laginauskienė.
Įprastas gydymas vaistais pakruojietei padėdavo tik laikinai. Genovaitė apsisprendė iš esmės išsiaiškinti negalavimų priežastis, išsityrė privačioje sveikatos įstaigoje Vilniuje. Paaiškėjo, jog moters organizmas visiškai netoleruoja javų bei jų produktų, kad geriau vengti kai kurių rūšių maisto. Specialistai G. Laginauskienei sudarė jai tinkamą mitybos planą.
Pakruojietė prisimena, kad šio plano pavyko laikytis gal kokį porą mėnesių. Nes smarkiai pasiligojo, į patalą atgulė vyras. Genovaitei prisiėjo atidėti savo sveikatos stiprinimo reikalus. Slaugydama sutuoktinį, pakruojietė grįžo prie senųjų įpročių, pigiausių maisto produktų.
O kai išlydėjo vyrą Anapilin ir vėl rado laiko sau – organizmas tarsi nubaudė: sugrįžo ne tik senosios sveikatos bėdos, bet užklupo ir naujos rimtos ligos.
„Supratau, kad reikia iš esmės pasirūpinti savimi – organizmas nebeįstengia būti šiukšliadėže, į kurią metama, kas pakliuvo. Pirmiausiai teko jį išvalyti. Pasirinkau natūralius metodus, augalinius preparatus. Jie brangūs, užtat neturi pašalinio poveikio. Naudojant šiuos preparatus pagal instrukcijas, tinkamai maitinantis, savaime, be jokių lieknėjimui skirtų papildų, ėmė kristi svoris. Pagerėjo savijauta – nebeliko bėdų dėl kraujospūdžio, atsikračiau kelių ligų, kurios, anksčiau maniau, įveikiamos tik stipriais vaistais. Dabar noriu natūraliais metodais „prigriebti“ dar vieną savo negalavimą“, – juokiasi G. Laginauskienė.
Pakruojietės nuomone, žmonėms ne visada patiems pavyksta rasti žinių, kaip natūraliai stiprinti sveikatą, išvengti ligų ar įveikti jau atsiradusias. Šią spragą užpildyti Genovaitė ir mėgino, inicijuodama paskaitą apie sveikatinimą.
Autorės nuotr.
Paskaitą apie natūralius būdus stiprinti sveikatą inicijavo „Optimistų“ klubo pirmininkė Genovaitė Laginauskienė.
Klubo „Optimistai“ archyvo nuotr.
Profesorius Liudvikas Šalčius siūlė prisiminti, kaip maitinosi senoliai.
Paskaitą apie sveikatinimą papildė „Optimistų“ klubo organizuota akcija „Gyvenkime su gamta“, į kurią įsijungė ir kiti klausytojai.