
Naujausios
Linkuvos vienuolynas nyksta
Linkuvos centre dešimtmečius nyksta unikalus architektūros paminklas – buvęs senosios regulos vyrų karmelitų vienuolynas. Kalbos apie būtinybę jį gelbėti prasidėjo jau prieš keliolika metų. Sprendimų kol kas nėra.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Paminklą ardo laikas
Prieš beveik pustrečio šimtmečio statytas vienuolyno kompleksas jau eilę metų laikomas avariniu, keliančiu grėsmę visuomenei. Nuo stogo krenta suskeldėjusios čerpės. Jos buvo sudėtos 1990-aisiais, grąžinant vienuolyną katalikų bendruomenei.
Pripažįstama, kad čerpės buvo nekokybiškos, atlaikė vos dešimtį metų. Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus kultūros paveldo vyriausiojo specialisto Mindaugo Veliulio nuomone, stogas galimai yra ir dėl supuvusių jo konstrukcijų.
Pro apirusį stogą į pastato vidų ir lyja, ir sninga. Pūva perdenginys, griūva durų staktos. Vienuolyno langai seniai be stiklų, užkalti lentomis.
Pastatas nenaudojamas nuo to laiko, kai buvo sugrąžintas bažnyčiai.
Vienuolyną atgaivintų kultūra
Praėjusią savaitę rajono Tarybai pateikta informacija apie vienuolyno pastato tvarkybos ir pritaikymo galimybes. Pirmiausiai reikėtų perdengti stogą, užsandarinti langus bei duris. Tuo pačiu būtų atliekami statinio tyrimai, rengiamas techninis pritaikymo projektas.
Manoma, kad vienuolynas galėtų tarnauti tiek Linkuvos parapijai, tiek pasaulietinei visuomenei.
Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus specialistai siūlo kelis atnaujinto pastato panaudojimo variantus: perduoti jį Linkuvos kultūros centrui ir dalyje pastato įrengti darbuotojų kabinetus bei repeticijų kambarius; perkelti į buvusį vienuolyną miesto biblioteką; skirti patalpas vaikų ir jaunimo centrui bei miesto nevyriausybinių asociacijų buveinei.
Kita ansamblio dalis restauruojant atgautų pirmąją paskirtį – vienuolyno. Būtų atkurtas vienuolyno viršininko prioro kambarys ir kelios vienuolių celės, parengtos vienuolyno istorijos, liturginių drabužių ekspozicijos. Buvusioje valgykloje galėtų vykti vienuolių kulinarinio paveldo pristatymai.
Vienuolynas po restauracijos galėtų tapti turistų dėmesio bei edukacijos objektu: čia yra ne tik unikalios prieš ketvirtį amžiaus atrastos freskos, bet ir kaminas – rūkykla. Šioje pastato dalyje būtų įrengtos ir patalpos dabartinėms parapijos reikmėms.
Sprendimų kol kas nėra
Vienuolynui restauruoti reikalingų lėšų Savivaldybė ketino dalį rasti savo biudžete bei pritraukti jų, teikiant projektus Europos Sąjungos struktūriniams, Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos paramos fondams, Regioninės plėtros ir Kultūros paveldo apsaugos departamento tvarkybos darbų finansavimo programoms.
Rugsėjį buvo pateiktas prašymas Kultūros paveldo departamentui įtraukti Linkuvos vienuolyno tyrimus ir projektinės dokumentacijos ruengimą į kitų metų programą.
JM Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis merui Sauliui Gegieckui atsiųstame rašte pritarė, kad vienuolyną reikia tvarkyti, o ateityje pritaikyti kultūrinei visuomeninei ir bažnytinei veiklai. Vyskupas neprieštaravo svarstyti apie vienuolyno ansamblio perdavimą panaudai tam tikram laikui.
Šioje vietoje pozicijos išsiskyrė. Savivaldybė parengė vienuolyno panaudos sutarties 99 metams projektą. Vyskupas E. Bartulis bei kurijos atstovai laikėsi nuomonės, kad panauda galima 5 metams.
Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjos Birutės Vanagienės teigimu, penkerių metų nepakanka, kad būtų galima sutvarkyti didžiulį unikalų, bet smarkiai sunykusį pastatą, jį pritaikyti ir vėl įkvėpti gyvybę.
Vyskupijos kurijos kancleris Evaldas Alūza „Pakruojo kraštui“ sakė, kad apie vienuolyno ilgalaikę panaudą svarstyti per anksti: „Aptariame įvairius ansamblio išsaugojimo variantus. Juk tai – religinės paskirties pastatas. Pirmiausiai reikia žinoti, koks bus skirtas finansavimas, ir tik po to planuoti, ką daryti“.
Kanclerio nuomone, gelbstint Linkuvos vienuolyną, reikia bendradarbiauti ir vyskupijai, ir Pakruojo savivaldybei, ir respublikinio lygio institucijoms.
„Reikalingi kompleksiški sprendimai, priimami aukščiausiu, Lietuvos Respublikos vyriausybės lygiu. Panašūs, kaip prieš keletą metų, kai bendromis jėgomis buvo sutvarkytas Tytuvėnų vienuolyno ansamblis“, – sakė E. Alūza.
Pirmosios diskusijos, kaip gelbėti Linkuvos vienuolyną, vyko dar 2002-aisiais, Pakruojyje lankantis Europos vienuolynų karmelitų ordino atstovams. Bendrų sprendimų tuokart nerasta.
Vienuoliai nešė miestui šviesą
Paveldosaugininkų nuomone vienuolyne galimi įspūdingi atradimai. Prieš grąžinant jį bažnyčiai, 1989-aisiais buvo atlikti polichrominiai tyrimai. Jie atskleidė neįtikėtiną dalyką – vienuolyno koridoriuose rastos prieš šimtmečius tapytos freskos.
Tarp miestelėnų dešimtmečius sklando legendos apie požeminius takus, vedančius iš bažnyčios ir vienuolyno: jais neva naudodavęsi sukilėliai prieš carą.
Vienuoliai karmelitai Linkuvos gyvenimui darė įtaką du šimtus metų. 1634-aisiais vienuolyną fundavo Žemaičių vyskupas Jurgis Tiškevičius vėliau fundaciją ne kartą patvirtino aukšti bažnyčios bei Lietuvos valstybės pareigūnai. Pirmasis medinis vienuolyno pastatas prie bažnyčios iškilo 1689-aisiais.
Po metų kilo gaisras, vienuolynas sudegė. Kitą pastatą pradėta statyti iš mūro. Statybos užtruko – iki 1754 metų vienuolynas tebuvo vieno, su bažnyčia sujungto korpuso.
Statybas stabdė to amžiaus karai, maras. 1755 ir 1761 metais pastatyti dar du vienuolyno korpusai su skliautiniais alaus rūsiais. Visas vienuolyno ansamblis su uždaru kiemu baigtas tik 1773-aisiais, praėjus kone šimtmečiui nuo pirmojo vienuolyno pastato atsiradimo. Jis, kaip ir Linkuvos Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia, išlaikęs renesanso architektūros bruožus.
Vienuoliai užsiėmė parapinėmis misijomis ir rekolekcijomis, prižiūrėjo ir puošė bažnyčią. Nuo 1755-ųjų karmelitai išlaikė špitolę, kurioje gyveno vargšai parapijiečiai. Vienuoliai suteikdavo pirmąją pagalbą ligoniams, šelpdavo vargingai gyvenančius, dirbdavo parapinėje mokykloje, kurios medinį pastatą buvo pastatę savo lėšomis.
1676-aisiais vienuolyne įsteigtas noviciatas. Norinčiuosius pasišvęsti vienuolystei rengė aukštus laipsnius įgiję dvasininkai – teologijos daktarai, teologijos ir filosofijos profesoriai. Kai kurie jų mokytojaudavo ir parapinėje mokykloje.
Pirmoji biblioteka Linkuvoje taip pat priklausė karmelitams. Tikslus jos įkūrimo laikas nežinomas. 1826-ųjų metų inventoriaus duomenimis, bibliotekoje buvo per 170 vienuolyno lėšomis įsigytų religinių, teologinių, istorinių ir kitokio pobūdžio knygų. Po penkiolikos metų inventorius knygų priskaičiuoja jau 560. Jos buvę laikomos dviejose spintose. Viena šių spintų yra išlikusi.
Kadangi karmelitai rėmė 1831-ųjų sukilimą, po metų caro valdžia vienuolyną uždarė. 1864-aisiais iš vienuolių buvo atimtos knygos.
Tarybmečiu vienuolyno patalpos buvo naudojamas ir kaip sandėlis. Iki 1990-ųjų jis priklausė butų ūkiui. Vienuolyne buvo įrengti butai, kuriuose gyveno dvasininkai ir linkuviai pasauliečiai.
Linkuvos karmelitų vienuolyno istorijos apybraižą yra parašęs kraštietis menotyrininkas Stasys Latonas (kartu su V. Cibulsku).
Autorės nuotr.
Juosta prie vienuolyno pastato skirta apsaugoti praeivius nuo krintančių stogo čerpių.
Kultūros paveldo specialistas Mindaugas Veliulis atviras – vienuolynas nyksta, būtina skubiai jį gelbėti.
Mindaugo VELIULIO nuotr.
Pro kiaurą stogą vidur skverbiasi drėgmė.
Nyksta visos patalpos.