
Naujausios
Ženkli parama
Šiemet maisto paketai pradėti dalinti vasario 13-ąją. Nepasiturinčios šeimos ir vieniši asmenys gavo miltų, makaronų, ryžių kruopų, kiaulienos konservų, konservuotos burokėlių sriubos, konservuotų žaliųjų žirnelių ir saldžių sausų pusryčių.
Kelmės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Dausinienė informavo, jog antrasis maisto paketas bus dalijamas balandžio mėnesį. Jo turinys bus kiek kitoks: grikių kruopos, greitai paruošiama avižų košė su uogomis, rapsų aliejus, vištienos konservai, konservuota burokėlių sriuba, konservuotos pupelės pomidorų padaže, avižiniai sausainiai, kondensuotas pienas ir cukrus.
Birželio ir gruodžio mėnesiais šalia maisto produktų bus dalijamos ir higienos prekės: dantų šepetėlis ir pasta, muilas, skalbimo priemonės. Pastarųjų, pasak specialistės, žmonės labiausiai laukia. Mat, paramą maisto produktais dažniausia gauna mažas pajamas turinčios vaikus auginančios šeimos. Skalbti tenka daug. O skalbimo priemonės palyginti brangios.
Pilnas paketas priklauso kiekvienam šeimos nariui. Tad parama susidaro gana ženkli.
"Pastaruoju metu parama maistu gyventojai labai patenkinti, – pasakoja Pakražančio seniūnijos specialistė socialiniam darbui Elena Kasparavičienė. – Maistą namuose gaminančios šeimininkės viską iki trupinio panaudoja. Situacija pasikeitė, kai iš paramą maistu norinčių gauti gyventojų pradėta prašyti pajamas patvirtinančių dokumentų. Dabar paketus gauna tik tie, kuriems tikrai jų reikia."
Ne vienos seniūnijos specialistė socialiniam darbui tvirtina, jog anksčiau, kai užtekdavo tik gyventojo prašymo, į pajamas nebūdavo kreipiama dėmesio, pasitaikydavo visko. Pasiimti maisto paketų prabangiais automobiliais atvažiuodavo ir užsienyje uždarbiaujantys žmonės. Kai kurie reikšdavo pretenzijas dėl paketų turinio ir kokybės arba atvirai prisipažindavo, kad gautus makaronus ir kruopas sušers šunims.
Maisto paketų poreikis mažėja
Šiemet Kelmės rajone išdalinta 3 367 maisto paketai. Praėjusių metų paskutinįjį ketvirtį išdalinta 3 469 paketai. Skaičiai rodytų, jog skurstančiųjų sumažėjo 102. Tačiau seniūnijų specialistai dar netrykšta optimizmu.
Antai Liolių seniūnijoje vasario mėnesį paramos maistu prireikė tik 129 gyventojams. Specialistė socialiniam darbui Virginija Trepenskienė sako, jog balandžio mėnesį norinčių gauti paketus bus keliomis dešimtimis daugiau. Šeimos jau dabar neša dokumentus ir prašymus.
Praėjusių metų paskutinįjį ketvirtį daugelis žemės turinčių šeimų gavo tiesiogines išmokas už jos dirbimą, todėl paaugo pajamos ir parama maistu nepriklausė. Taip yra ir kitose seniūnijose.
Parama maistu priklauso tuomet, kai vienam šeimos nariui netenka 187, 5 euro pajamų per mėnesį.
Vasarį daugiausia paketų išdalyta Kelmės mieste – 517. Turint omenyje gyventojų skaičių, parama priklausė vienam iš penkiolikos gyventojų. 382 maisto paketus gavo Tytuvėnų apylinkių seniūnijos gyventojai. Parama teko 169 šeimoms. Gyventojų šioje seniūnijoje yra 2785.
Šaukėniškiams teko 240, užventiškiams – 218, kražiškiams – 190, pakražantiškiams – 179, Kelmės apylinkių seniūnijos gyventojams – 170, Kukečių – 139, Liolių – 129, Vaiguvos – 120, Tytuvėnų miesto – 101 maisto paketas.
"Man priklauso"
Dažniausia paramos maistu prašo šeimos auginančios vaikus. Jeigu keturių asmenų šeimoje dirba tik vienas iš tėvų, parama dažniausia priklauso, nes atlyginimai Kelmės rajone nėra dideli.
Parama maistu priklauso ir pašalpas gaunančioms šeimoms. "Jeigu vaikai gauna paramą mokyklos reikmenims ir nemokamą maitinimą mokykloje, šeimai priklauso ir maisto paketai, – pasakoja Tytuvėnų apylinkių seniūnijos specialistė socialiniam darbui Vilma Pocevičienė. – Kartais net papildomų dokumentų neprašome. Aplink Tytuvėnus gyvenantys žmonės paketus pasiima iš seniūnijos. Budraičių, Šedbarų, Pašiaušės gyventojai paketus pasiima bendruomenių namuose. Kai kuriems negalintiems pasiimti parveža kaimynai. Kitiems nuvežame mes patys. Būtinąjį darbo stažą turintys pensininkai jau nebeprašo paramos maistu. Remiame tik keletą vienišų šalpos pensijos gavėjų."
Liolių seniūnijos specialistė socialiniam darbui V. Trepenskienė sako, jog paramą maistu tenka skirti ir jauniems, sveikiems žmonėms, kurie nemotyvuoti arba neturi sąlygų dirbti: gyvena atokiuose vienkiemiuose, neturi savo automobilio, o autobusai nekursuoja, nėra kaip nuvykti į darbą.
Tą patį tvirtina ir Pakražančio seniūnijos specialistė socialiniam darbui E. Kasparavičienė: "Iš Grinių maisto paketus gauna vos trys ar keturi gyventojai. Paramos prireikia gyvenantiems kaimo glūdumoje, kai sunku pasiekti darbovietę, o ūkininkauti nepakanka žemės arba ūkis labai nedidelis ir duoda menkai pajamų."
Ar yra šeimų, kurios gėdijasi imti maisto paketus? Seniūnijų specialistės tvirtina, jog viena kita šeima yra. Vienos labai nedrąsiai atneša prašymus, kitos visai neima, sako: "Man gėda".
Tačiau dauguma tiesiog ateina atsiimti to, kas priklauso.