
Naujausios
Mamą lydės Lietuvoje likę vaikai
Pakruojietei Irenai Aldonai Katinienei skirtas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis. Moters nuopelnas – dorais, darbščiais žmonėmis užauginti septyni vaikai. Šiandien apdovanojimą pakruojietei teikia Prezidentė Dalia Grybauskaitė, iškilmingoje ceremonijoje mamą lydi sūnūs, marčios ir anūkai – tie, kurie gyvena Lietuvoje.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
I. A. Katinienės šeimos, kaip ir daugelio kitų, neaplenkė emigracija: abi dukros jau keliolika metų įsikūrusios Jungtinėse Amerikos Valstijose, viena anūkė – Jungtiniuose Arabų Emyratuose, trejetas sūnų kartkartėmis važinėja uždarbiauti į Švediją.
„Toks gyvenimas – reikia uždirbti savo šeimoms. Prieš dvidešimt metų žaliąją kortą laimėję dukra Irma su žentu Audriumi Amerikoje netinginiauja: įkūrė mašinų remonto verslą. Pas juos ir antroji dukra Rasa į Čikagą išvažiavo. Visiems gerai sekasi. Žentas, tikras kaunietis, nė nebeplanuoja grįžti į Lietuvą – namai jau ten. Parodė, kokį nuosavą laivą turi netoli esančiame Mičigano ežere – su virtuve, kambariais: gyvenk ant vandens, kiek nori, plaukiok, kur širdis geidžia... Mane vis kviečia į svečius, žada parodyti Amerikos įdomybes“, – dukrų šeimų sėkme džiaugiasi pakruojietė.
I. A. Katinienė nesibaimina, kad su JAV gimusia anūke, ten nuo ankstyvos vaikystės augusiu anūku nesusikalbės – jaunimas neužmiršo gimtosios kalbos, ja kalba namuose. Mat dukrų šeimos įsiliejusios į Čikagos lietuvių bendruomenę, vaikai mokėsi lietuviškoje mokykloje.
„Buvau sakiusi: užmiršit lietuvių kalbą – aš nebekalbėsiu su jumis. Ką žinai, kaip gyvenimas gali pasisukti? O jeigu tikrai teks kada grįžti – kalba bus reikalinga“, – svarsto pakruojietė.
Septynetas Irenos Aldonos vaikų ir tiek pat anūkų, žentas, marčios mamą vis aplanko, o į didelį būrį beveik visi buvo susirinkę ankstesniais metais – paminėti mamos gimtadienio.
Prieš trylika metų I. A. Katinienė išlydėjo Anapilin vyrą Antaną, su kuriuo ranka rankon nugyveno daugiau kaip keturiasdešimt metų. Nuo to laiko kartu su mama apsigyveno sūnus Albinas su šeima.
Prieš Antrąjį pasaulinį karą Jasaičių kaime gimusios Irenos Aldonos vaikystė buvo tokia pati, kaip ir kitų pokario vaikų: pakruojietei iki šiol atmintyje tebekvepia duona, kurią tekdavo pirkti už talonus. Nešant kepalėlį namo, mergaitei norėdavosi tokią skanybę tiesiog pakeliui suvalgyti. Bet ištverdavo, parnešdavo. O mama jai ir vyresnei sesutei atpjaudavo tik po riekę. Duoną dalijo taip, kad užtektų visai šeimai: rankos netekęs tėvas buvo menkas darbininkas. Užtat Irenos Aldonos mama sukosi kaip bitelė – augino gyvulius, sodino daržus.
„Apsigyvenus Pakruojyje, kaimynė išmokė mamą kepti „barankas“. Jas dar šiltas mudvi su sese nešdavome į traukinių stotį. Atvažiavus siaurukui, lipdavome į sustojusį ir eidavome per vagonus prekiaudamos. Traukinio keleiviai „barankas“ gerai pirkdavo, o mūsų šeimai būdavo papildomo uždarbio“, – mena Irena Aldona.
Seserys ir pačios stengėsi užsidirbti. Netoli namų pievose žemuogiaudavo, o perrinktas uogas pardavinėdavo – nereikėdavo iš mamos prašyti pinigų ledams ar saldumynams. Mergaitės puikiai žinojo, kad atliekamų pinigų namuose nėra.
Baigusi vidurinę mokyklą, Irena Aldona nė nesvajojo apie studijas – iš karto susirado sekretorės-mašininkės darbą rajono finansų skyriuje. Vėliau analogišką darbą dirbo rajono vykdomajame komitete.
„Jokios profesijos neturiu – tik baigiau anais laikais rengiamus kursus, kuriuose būdavo mokoma dirbti su dokumentais. Bet mano darbu nesiskundė, net buvo patikėję Pakruojo miesto vykdomojo komiteto pirmininkės pareigas, analogiškas dabartiniams seniūnams“, – šypteli pakruojietė.
Šias pareigas I. A. Katinienė ėjo beveik vienuolika metų, po to dirbo įmonėse kadrų inspektore. Paskutinėje darbovietėje, buvusioje Pakruojo tarpkolūkinėje statybos organizacijoje, praleido ketvirtį amžiaus.
Su vyru Antanu, taip pat garsėjusiu geru darbu, Irena Aldona užaugino dvi dukras ir penketą sūnų. Apie juos gerai atsiliepdavo ir mokykloje, ir darbovietėse – jaunieji perėmė tėvų darbštumą.
Ankstesniais metais I. A. Katinienė buvo apdovanota II ir I laipsnio Motinystės medaliais, III laipsnio Motinos šlovės ordinu, Darbo veterano medaliu.
Autorės nuotr.
MAMA: Pakruojietė Irena Aldona Katinienė užaugino septynetą darbščių vaikų.
RŪPESTIS: Irenai Aldonai svarbu, kad užsienyje gyvenantys anūkai nepamirštų gimtosios kalbos.