
Naujausios
Margučių raštai – iš sodybos gėlynų
Ruponiuose gyvenanti Filomena Andrašunienė šiemet rajono tautodailininkų darbų parodoje vienintelė eksponavo skutinėtus margučius. Šiuo būdu ruponietė velykaičius margina nuo vaikystės, bet savo kūrybą visuomenei pristatė pirmą kartą. Ypač dažnas margučiuose gėlių motyvas – F. Andrašunienė yra ir gražios sodybos šeimininkė.
Janina ŠAPARNIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Tautodailės parodoje – debiutas
Beveik trys dešimtys tamsiau ir šviesiau dažytų, stilizuotais gėlių žiedais, snaigėmis ar lietuviškų audinių, nėrinių raštais margintų F. Andrašunienės velykaičių kaip magnetas traukė parodos lankytojus. Ne vienas tiesė ranką bent trumpam palaikyti juos delne, atidžiau apžiūrėti išskutinėtus raštus. Vienam iš margučių dėl to sudužus, parodos organizatoriai užrašė perspėjimą: „Rankomis neliesti“.
„Sudužo ne vienas, o trys margučiai. Vienas neatlaikė jau pasibaigus parodai, kai atėjau jų pasiimti“, – mosteli ranka gražiadarbė.
Skutinėtus velykaičius F. Andrašunienė dovanoja artimiesiems, kaimynams – kasmet išdalija po keliasdešimt. Kol dirbo farmacininke, tokiais margučiais prieš Velykas puošdavo savo darbovietę Pakruojyje.
Nors skutinėjimas pastaraisiais metais tampa vis retesnis margučių puošybos būdas, F. Andrašunienė iki šiol nebuvo žinoma tautodailės gerbėjams. Šiemetinė rajono tautodailės paroda – gražiadarbės debiutas.
Kūrėja sako niekuomet nesiekusi oficialaus pripažinimo. Ir velykaičius parodai atnešusi tik įkalbinta kaimynės.
Skutinėti velykaičius F. Andrašunienė pradėjo dar vaikystėje, nusižiūrėjusi į šeimos suaugusiuosius ir vyresniuosius brolius.
Laiko kūrybai netrūksta
Margučių skutinėjimas – F. Andrašunienės žiemos meto kūryba. Prie jų, pasigalandusi vyro padarytus specialius peiliukus, ruponietė sėda tuoj po Naujųjų metų. Kad spėtų primarginti kiaušinių iki Velykų. Nes sukurti sudėtingesnio ornamento velykaitį užtrunka iki trijų dienų. Dar reikia ir per metus atpratusią nuo tokio darbo ranką vėl išlavinti. Todėl pirmuosius tris margučius F. Andrašunienė skutinėja paprastesniais ornamentais, tik po to imasi sudėtingų. Ypač dažnas jos velykaičių raštas – gėlių žiedai: į kūrinius autorė tarsi perkelia augalus, vasarą puoselėjamus gražioje Andrašunų sodyboje.
„Skutinėjimas – ne darbas, o atgaiva, poilsis. Galėčiau sėdėti ir sėdėti prie margučių nors ištisomis dienomis, bet sveikata po kelių valandų pasako griežtą „gana“. Darbai nudirbti, vaikai užauginti, rodos, tik kurk savo džiaugsmui. Tik sveikatos nebėra tiek, kiek norų“, – šypsosi F. Andrašunienė.
Kūrybiškumą Filomena mano paveldėjusi – jos senelis buvo Kratiškių (Biržų rajonas) kaimo apylinkių dievdirbys. Savo dukrai (Filomenos mamai) jis sumeistravo miniatiūrines ant stalo pastatomas stakleles, kuriomis buvo galima austi, kaip įprastomis. O mamą ruponietė prisimena kaip auksarankę, savo audiniais, siuviniais ir mezginiais taip aprengdavusią gausią šeimą, kad šešetas vaikų neatrodydavo kukliau gyvenantys už bendraamžius.
Kiaušinių paruošimas skutinėti
Skutinėti atrinktus kiaušinius ruponietė dažo nevirtus.
Jiems dažyti F. Andrašunienė išverda natūraliai medvilnei skirtus dažus, dėl spalvos sodrumo įberia druskos. Dažus atvėsina, ir tik tada į juos sudeda kiaušinius, palieka bent pusei paros.
Nusidažiusių kiaušinių vieną galą praduria smailiu peiliu. Pradurtasis galas apverčiamas į apačią. Pritraukusi švirkštą oro, įkišusi į skylutę švirkšto adatą, F. Andrašunienė atsargiai pučia orą į kiaušinio vidų. Oras išstumia baltymą į indą, virš kurio kiaušinis laikomas. Likusį kiaušinio viduje trynį ruponietė gerai suplaka ir išpučia tokiu pat būdu (trynys tirštesnis ir jį išpūsti sunkiau). Pabaigoje prisitraukia švirkštą vandens ir juo išplauna kiaušinio vidų, tuomet vėl pučia orą – kad išpūstų vandenį.
Kiaušinio kevalas paliekamas kelias valandas išdžiūti.
„O jei labai nekantrauju skutinėti – paruoštą kevalą išdžiovinu plaukų džiovintuvu“, – šypsosi ruponietė.
F. Andrašunienė prieš skutinėdama peiliuku pažymi keturis taškus kiaušinio galuose ir šonuose – kad ornamentas būtų išdėstytas tolygiai.
Autorės nuotr.
DOVANOS: Savo margučius Filomena Andrašunienė dovanoja artimiesiems ir draugams – kasmet tokių dovanų išdalija po kelias dešimtis.
RAŠTAI: Velykaičiai dažniausiai marginami gėlių raštais.
ORIENTYRAI: Skutinėtoja peiliuku pažymi taškus – kad ornamentą būtų galima paskirstyti tolygiai, kad jis „nesusigrūstų“ vienoje vietoje.
SKYLUTĖ: Viename kiaušinio gale praduriama skylutė.
PADĖTIS: Kiaušinis laikomas pradurtuoju galu žemyn.
IŠVALYMAS: Kiaušinio turinys išvalomas, švirkštu pučiant orą į vidų.