
Naujausios
Žinia trenkė kaip žaibas
Žinia apie iškraustymą iš raudonų plytų istorinio pastato, kuris kadaise buvo statytas kaip koplyčia, vėliau sovietiniais metais veikė mokyklos siuvimo klasė, buvo sporto salė, „Masčio“ siuvimo fabriko filialas, o dabar – gimnazijos technologijų kabinetai, kirto kaip žaibas iš giedro dangaus.
Pedagogai buvo girdėję apie rajono vadovų apsilankymą gimnazijoje, tąsyk parodytas ir minėtas raudonų plytų pastatas, užsiminta apie varvantį stogą, galbūt net pažeistas medines jo konstrukcijas. Tačiau taip dirbta ankstesniais mokslo metais, ketinta tą daryti ir šiemet. Pastate mokiniams įrengta virtuvė, siuvimo klasė, kino kabinetas, gamybinės dirbtuvės.
Netrukus po to būklę, ar gali vykti pamokos, įvertino atvykę Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistai. Ir štai, direktorius Virgilijus Kančelskis ketvirtadienio rytą informuoja, kad mokinių technologijų užsiėmimai privalo būti perkelti kitur, nes pagal dabartinę būklę ten netinkamos sąlygos dirbti.
Mokiniams – tai ypatinga erdvė
„Man mokiniai sako, ką nors daryti, gelbėti pastatą, nes turbūt tik iškilus grėsmei visi supratome, koks jis mums svarbus ir kokia iš tiesų yra jo būklė. Anksčiau dirbome ir nesusimąstėme. Juk dar prieš savaitę plenere piešėme apgriuvusį medinį Daunoravos dvarą, verkėme dėl jame per stogą kyšančių priaugusių medžių šakų, bet tas pats neremontuojant gali laukti Žagarės gimnazijos technologijų klasių. Ten esanti netradicinė erdvė įkvepia ir palaiko mūsų saviraišką ir motyvaciją kurti, dalyvauti meniniuose projektuose, renginiuose ir kitose kultūrinėse veiklose: ten vyksta mūsų ir šalies jaunimo vasaros stovyklos, kino vakarai, pasiruošimas Vyšnių festivalio kaliausių pasirodymams. Manau, kad šis pastatas yra mokyklos veidas ir vertybė, ta vieta gali tapti rajono menų meka“, – neslėpdama emocijų kalbėjo dailės ir technologijų mokytoja Aušra Petrauskienė. Ji svarstė, kad tol, kol ten vyksta pamokos, pastatas bent kiek prižiūrimas, žiemą jis šildomas. kas bus išsikrausčius?..
Pastato renovacija – ne mokyklos jėgoms
Žagarės gimnazijos direktoriaus Virgilijaus Kančelskio teigimu, senas pastatas reikalauja kapitalinio remonto: reikia keisti stogą, langus, duris, galbūt elektros instaliaciją, šildymo katilai per 20 metų taip pat susidėvėję. Valstybės saugomam kultūros paveldo objektui sutvarkyti reikalingi dideli pinigai, viduje turėtų būti išsaugotos autentiškos salės konstrukcijos ir laiptai į antrą aukštą.
Stogą dengiančios čerpės nuo temperatūros svyravimų trupa ir skyla, Šį procesą direktorius sako stebintis jau dešimt metų. Turbūt praeito amžiaus septintajame ar aštuntajame dešimtmetyje dangą keičiant buvo parinktos nekokybiškos medžiagos, nes už keliasdešimties metrų stovinčio tos pačios architektūros Algimanto Raudonikio meno mokyklos filialo pastato stogas yra geresnės būklės.
„Maždaug prieš dvejus metu organizavau su savivaldybės paveldosaugininke projekto paruošimą. Buvo parengti Tvarkomųjų paveldosaugos darbų ir tvarkomųjų statybos darbų projektiniai pasiūlymai, kitaip tariant – pastato vizualizacija, kurioje numatytos daugiafunkcinės erdvės. Bet vykdyti tokio paveldo pastato renovaciją, rengti ir kuruoti tokį projektą – jau ne mokyklos jėgoms“, – teigia gimnazijos vadovas.
Meras kaltina gimnazijos administraciją
Tuo tarpu, rajono meras Vitalijus Gailius „Šiaulių kraštui“ atkerta, kad dabartinė tragiška pastato būklė esanti „gimnazijos administracijos nepateisinamo neveikimo pasekmė“.
„Apmaudu, kad gimnazijos administracija nesiėmė jokių veiksmų būklei sustabdyti, stebėdama, kaip kokia čerpė nukrenta nuo stogo. Ar galima ten dirbti, kai ant mokinių galvų byra tinkas, kai temperatūra žiemą siekia 12 laipsnių, nors per sezoną už šio pastato šildymą sumokame 11 tūkstančių eurų, tai yra, leidžiame šilumą per kiaurą stogą, kuris gali bet kada įgriūti?“ – klausė meras, pridurdamas, kad mokyklos vadovybė yra tos pačios savivaldybės dalis ir turėjusi aktyviai rūpintis.
Vitalijus Gailius patikino, kad pastatas dabar jokiu būdu nebus paliktas likimo valiai, kaip tik bus ieškoma galimybių, lėšų per projektus jam sutvarkyti, kad nesugriūtų ir toliau tenkintų miestelio bendruomenės poreikius.