
Naujausios
Iškalbingi vaizdai
Pakviestas Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Žagarės filialo darbuotojų Žagarės regioninio parko lankytojų centre Marius Čepulis vaizdžiai pasakojo apie neeilinius nuotykius gamtoje, įspūdingiausius momentus, pasitelkdamas puikų pasakotojo talentą ir nuotraukas.
Štai rūke išdidus elnias, iškėlęs ant ragų neša saulės diską, kitur – dėmėtieji danieliai tarsi žaislai, išmėtyti sniege. Dvi gervės, besisukančios meilės šokyje, jūrinio erelio kojų nagai, grėsmingai artėjantys prie ūdros, bėgančios per seklumas. Jausmingas vilionių giesmes, primenančias pagaliukų taukšėjimą vienas į kitą, o paskui – upelio čiurlenimą, traukiantis kranklys, nardantys spalvingieji kragai arba alksniuose nutūpusios "citrinos" – alksninukai. O kur dar stumbrų banda, prietemoje nurausvinta vos vos prisilietusių saulės spindulių, nubrėžiančių kontūrus, iš kurių vienas stulbinamai primena sniego žmogų – nors tai tik optinė apgaulė. Dėl šio kadro fotografas kovo mėnesį ant žemės pragulėjo tris valandas ir pasigavo plaučių uždegimu virtusį peršalimą.
O kitą kartą Juodkrantėje nuo žaibo gavo per nagus, laikydamas skėtį už jo metalinio koto. Paėjėjęs toliau pamatė didžiuosius padarinius: suskaldytą eglę, nuo kurios už kokių 30 metrų gulėjo nusviesta trijų metrų ilgio "skiedra". Ne kartą buvo susitikęs angį – mūsiškę nuodingą gyvatę, netgi gulėjo greta jos arčiau nei už pusmetrio fotografuodamas. Angis, anot fotoklajoklio, žmogaus niekada nepuola, jeigu jos neužkliudysi, neišgąsdinsi.
Tinkamo kadro laukė dvejus metus
"Savo fotoklajones pradėjau po vandeniu. Pirmą kartą paniręs į jūrą Egipte taip susižavėjau, kad vienu ypu per dešimt minučių padariau kelias dešimtis tūkstančių kadrų. Bet po vandeniu yra ką fotografuoti ir Lietuvoje. Tritono lerva, žvelgianti tiesiai į akis, šiek tiek primena drakoną, – sako Marius Čepulis, kurio knygose – vien vazdai iš gimtosios šalies. – O ar žinote, kad Šiaurės pašvaistes taip pat galime stebėti savo krašte? Kai nedidelis saulės aktyvumas, jos retai pasitaiko, bet suaktyvėjimas prognozuojamas 2022–2025 metais, tada tikėtina pamatyti. Kartą dėl pašvaistės 2000 kilometrų važiavau į Suomiją. Ir nepataikiau. Grįždamas ją užfiksavau Šeduvoje."
Nakties tamsą perrėžiančios pašvaistės žalios, violetinės, gelsvos, rausvos bangos – lyg iš atviruko.
O kur dar grybai, gėlės – pavasarį apšarmojusios žibuoklės, mūsų kraštų orchidėja, plačialapė klumpaitė. Tinkamo šilagėlės kadro fotografas sako ieškojęs dvejus metus ir tris valandas. Reikėjo sužinoti jų augimvietes, laiką, kada žydi, kaip skleidžiasi, pataikyti tinkamą dieną, deramą apšvietimą. Ir tada ji atgyja nuotraukoje.
Reikia turėti žinių
"Norint gamtą fotografuoti reikia turėti žinių. Jei nebūčiau žinojęs, kurioje vietoje prie Vilniaus gyvena gegužiukas ir kad jis smarkiai čirpia tarsi keli žiogai kartu sudėjus, nebūčiau jo radęs. O 2014 metų gruodį galėjau nesutikti baltosios pelėdos, labai retai užklystančios į mūsų kraštus. Paskutinį kartą prieš tai užfiksuota 1974-aisiais, – pasakoja Marius Čepulis ir staiga paklausia: – Ar žinote, kodėl pelėdos gali pasukti galvą taip, kad atrodo, jog akis turi pakaušyje? Nes akys visiškai nejuda. Taip gamta padėjo joms prisitaikyti ir viską matyti."
Paukščiai – patys mėgstamiausi ornitologo ir fotografo "pozuotojai". Jau tris dešimtmečius fotografuojantis M. Čepulis jų stebėti kartais išsiruošia iš vakaro ar labai ankstų rytą, nes nuvykęs į tinkamą vietą dar turi pasiruošti slėptuvę iš šakų, samanų, tinklų. Buvo pasigaminęs ir gulbės galvą su torsu, kurį užsidėjęs vandenyje net buvo priimtas į būrį tų pačių baltakaklių. Dvi iš jų visą laiką sukinėjosi šalia tarsi greta gynėjo, nes jis atrodė esąs stipresnis, mat ūgiu didesnis.
Kitą sykį sėlino link baubiančių elnių. Išsimovė batus, kad neužliptų ant kokios šakos ir garsas neišbaidytų ir ėmė bristi per upelį. Staiga mato, kad elnias bėga tiesiai į jį. Greičiausiai, išgirdęs tolėliau už žmogaus maurojantį patiną, supainiojo ir fotografą palaikė savo konkurentu. Laimei, priartėjęs sustojo, nes užuodė padėtus guminius batus, prisisunkusius prakaito ir prarūgusius. Žmogaus kvapas elnią paskatino atsikvošėti.
Ilgiausiai slėptuvėje, laukiant trokštamo gyvūno fotografijos, M. Čepuliui yra tekę laukti savaitę.
"Sėkmingai fotografijai reikia objekto, gero fono ir tinkamo apšvietimo. Jeigu yra visi trys, ateina sėkmė. Tačiau fotografijoje paprastai 30 procentų sekasi, 70 procentų – ne", – teigė tris dešimtmečius fotografijai paskyręs ornitologas.