
Naujausios
Petraičių tvenkinį tikimasi atgaivinti
Ekologinės katastrofos užnuodytą Petraičių tvenkinį rajono žvejai tikisi atgaivinti. Pakruojo medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos narys Mykolas Arcimavičius jau mato prošvaisčių – vandenyje daugėja deguonies. Nuo teršalų tvenkinys turėtų išsivalyti per keletą metų.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Žuvis gelbėjo ne tik rajono žvejai
„Pakruojo kraštui“ M. Arcimavičius rado laiko, sugrįžęs iš eilinio budėjimo prie Petraičių tvenkinio. Žuvų perkėlimas iš jo sustabdytas, kol maisto ir veterinarijos specialistai neišduos pažymos, kad tai daryti galima.
„Dabar renkame vandens prie krantų priplaktas nugaišusias žuvis, kad puvimo produktai dar labiau neterštų tvenkinio. Gaišenas ruošiamės utilizuoti medžiotojų būrelių prižiūrimose žvėrių dorojimo aikštelėse“, – sakė Pakruojo meškeriotojų lyderis.
M. Arcimavičius suskaičiavo, jog iš Petraičių tvenkinio buvo graibštais išgaudyta ir į švarius rajono vandens telkinius perkelta 11 tonų 300 kilogramų žuvų. Daugiausiai jų išvežta į Pakruojo ir Šukionių tvenkinius. Žuvis gelbėjo koks šimtas žmonių, prie žūstančio Petraičių tvenkinio atvažiuojančių skirtingu laiku.
„Visą savaitę kasdien savo transportu, su kibirais, voniomis atlėkdavo „Beržtalio“ žvejų klubo nariai iš tolimiausios rajone Žeimelio seniūnijos. Ne dieną ir ne dvi Petraičių pakrantėse praleido žuvis gelbėję pakruojiečiai Valdas Šalkauskas, Jonas Norkus, Gintautas Bučas, Tadas Grybas, Svajūnas Vazgys iš Stačiūnų, Erikas Druktenis iš Žeimelio, šiaulietis Zenonas Korsakas... Tai tik tie, kurie dažniausiai man į akis krito. Gelbėtojų buvo ne tik iš mūsų rajono – Petraičių tvenkinys plačiai garsėjo kaip žuvingas, jame meškeriodavo daug Radviliškio ir Šiaulių žvejų mėgėjų. Įvykus katastrofai, jie atlėkė ir į pagalbą“, – sakė M. Arcimavičius.
Pakruojiškiai iš draugijos pinigų nupirko gelbėjimo darbams reikalingų graibštų, didelių kibirų, kubilų žuvims gabenti, pirštinių. Iš „Šilo Pavėžupio“ žuvininkystės įmonės buvo išnuomotas specialus automobilis.
Vilties prošvaistės
„Nuotaikos jau šviesėja, atsiranda vilčių, kad tvenkinys nežuvęs, – pakruojietiška tarme situaciją Petraičių tvenkinyje įvertino M. Arcimavičius. – Paskutiniai tyrimai rodo, kad ištirpusio deguonies padaugėjo nuo 0,2 iki 0,8 mililitrų litre vandens. Išliko dalis pačių atspariausių žuvų – karosų, kažkiek lynų. Tikimės, kad išgyvens ir pasveiks į kitus tvenkinius išvežtos žuvys, nors cheminė tarša pažeidė jų kepenis ir inkstus.“
M. Arcimavičiaus nuomone, sustabdžius taršą, tvenkinio vanduo išsivalys per kokius trejetą metų. Sulaukę informacijos, kad žuvims pavojaus nebėra, draugijos nariai vėl imsis jį įžuvinti.
Pakruojo žvejų vadovas laukia, kol aplinkosaugininkai pagal patvirtintas metodikas suskaičiuos ekologinės katastrofos padarytą žalą. Patyrusio meškeriotojo M. Arcimavičiaus nuomone, ji – didžiulė. Nes Petraičių tvenkinyje buvo daug vertingų žuvų. Vien šiemet pavasarį į jį buvo įleista daugiau kaip šeši tūkstančiai jaunų sterkų.
Ruošiamasi pareikalauti atlyginti žalą iš katastrofos kaltininko.
Bus pasirūpinta ir žvejais mėgėjais, turėjusiais leidimus meškerioti Petraičių tvenkinyje.
„Atvykusiems į draugiją, šiuos leidimus pakeisime, suteikdami teisę žvejoti kituose analogiško dydžio rajono tvenkiniuose“, – informavo M. Arcimavičius.
Perspėjama nevalgyti žuvies
Maisto ir veterinarijos specialistai perspėja nenaudoti maistui žuvies iš Petraičių tvenkinio, kol nėra jos tyrimų rezultatų. Jie turėtų paaiškėti šiomis dienomis.
„Pakruojo kraštą“ pasiekė kalbos, kad rajone krito kiaulė, pašerta Petraičiuose sugautomis žuvimis. O tokių žuvų išsikepę žmonės galiausiai neišdrįso valgyti dėl sklindančio neįprasto aštraus kvapo.
Šiaulių aplinkos apsaugos departamento puslapyje skelbiama informacija, kad gesinant gaisrą UAB „Gairelita“, buvo sunaudota 25 kubiniai metrai putas formuojančios medžiagos. Ji – toksiška žuvims ir nesuyra, patekusi į aplinką. Naudojant šią medžiagą, buvo privaloma užtikrinti, kad ji nepatektų į kanalizaciją, paviršinius bei gruntinius vandenis.
Autorės nuotr.
VILTIS: Rajono žvejų lyderis Mykolas Arcimavičius turi vilties, kad apnuodytą tvenkinį pavyks atgaivinti.