
Naujausios
Rozalimas įžengė į jubiliejinius metus
Rozalimo (Pakruojo rajonas) gyventojai ir svečiai 2017-uosius, jubiliejinius miestelio metus, pasitiko Laisvės aikštėje, kurioje surengtas ugnies šou. Nuotaikingas fakyrų pasirodymas ir fejerverkai tapo įžanga į Rozalimo paminėjimo 250-osioms metinėms numatytą renginių ciklą.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Ugnies šou idėja kilo bendruomenės pirmininkei Virginijai Kazlauskienei.
„Ugnis man asocijuojasi su kilimu į viršų, šviesa. Idėja taip pasitikti Naujuosius pasiteisino: aikštė buvo pilna žmonių – apie penkis šimtus, nors vakarais Rozalimo gatvės tuščios ir tylios“, – sakė V. Kazlauskienė.
Jubiliejui skirti renginiai vyks kiekvieną mėnesį, programas rengia Rozalimo saviveiklos kolektyvai.
Pirmą kartą Rozalimas paminėtas 1767 metais Klovainių bažnyčios metrikų knygoje. Tų metų kovo ir spalio mėnesiais datuojamais dokumentais bažnyčios fundatoriai dvarininkai Drabišiai įsipareigojo parinkti sklypą kunigo namui, pastatyti klėtį ir tvartą.
Miestelio pavadinimo kilmė nėra aiški. Jis kildinamas nuo Padubysio dvaro savininko Adomo Drabišiaus žmonos Rozalijos Bielozaraitės vardo. Drabišiai Padubysį valdė nuo 1755-ųjų. Jie 1765 metais pastatė bažnyčią bei įkūrė miestelį.
1794-aisiais buvo pastatyta nauja medinė bažnyčia.
Iki XIX amžiaus pabaigos miestelis buvo vadinamas Rozalinu, XX amžiaus pirmoje pusėje – Razalimu.
Rozalimas sparčiai plėtėsi nuo XIX amžiaus pabaigos. Pusę iš daugiau nei penkių šimtų jo gyventojų sudarė žydai. Klestėjo prekyba – miestelyje veikė daugiau kaip dvi dešimtys parduotuvų. Žydai turėjo ir savo sinagogą.
Tarpukariu Rozalimas buvo žinomas kaip kurortinė vietovė su švariu oru ir gražia gamta. Čia yra poilsiavę žymūs to meto visuomenės ir kultūros veikėjai.
Antrojo pasaulinio karo metais visi čia gyvenę žydai buvo nužudyti. Rozalimas apmirė. Miestelis vėl ėmė plėstis XX amžiaus septintajame – aštuntajame dešimtmetyje, kai į jį pradėjo keltis apylinkių gyventojai iš melioracijos naikinamų vienkiemių.
Iš melioracijos laikų miestelyje liko bendruomenės namuose saugoma Juozo Čybo krašto buities kolekcija. Melioracijos įmonės specialistas dešimtmečius kaupė vienkiemiuose rastus senovinius daiktus, laukuose iškastus akmens amžiaus įrankius. J. Čybo paveldėtojai leido šia kolekcija naudotis visuomenei.
1996-aisiais Rozalimas gavo pirmąjį herbą (istorinio miestelis neturėjo) su trimis raudonais varpais sidabriniame fone (autorius – dailininkas profesorius Juozas Galkus). Tarpukariu buvo žinomi trys miestelio bažnyčios varpai, kurie ir tapo herbo simboliu. 1930-aisiais per Rozalimą nusiaubusį gaisrą sudegė varpinė, varpai išsilydė. Iš jų buvo nulietas vienas.
Autorės nuotr.
Miestelio įkūrimui pastatytas paminklinis akmuo.
Rozalimas kūrėsi prie bažnyčios.