
Naujausios
Sušildė gyvenimo saulėlydį
Pakruojietė literatė Karolina Kazlauskienė keliems mėnesiams buvo tapusi savanore slauge – globojo neseniai į Amžinybę išėjusį muzikantą, folklorininką Albertą Jūrą. Regėjimo negalią turinti Karolina jaučia džiaugsmą būti reikalinga.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Ryšio svarba
Pavasariop pakruojiečiai vėl gatvėse mato eiliuotoją Karoliną Kazlauskienę, nešiną krepšiu ir neretai vediną šuniuku. Literatė paprastai skuba į kokį susitikimą ar spaudai ruošiamos naujos savo knygos reikalais. Arba – parnešti draugei vaistų.
Septintą dešimtį baigianti Karolina juokiasi, kad pagalbos reikalingų žmonių sutinka netikėtose vietose. Antai prieš kurį laiką išsikalbėjo su parduotuvėje sutikta moterimi – ir netruko susidraugauti. Ne ką vyresnei, bet silpnesnės sveikatos draugei Karolina yra klausytoja ir guodėja, kuriai galima paskambinti net vėlų vakarą.
„Artimas žmogiškas ryšys svarbus visiems. Man pačiai gera, kad galiu padėti kitam. Neįstengiu suprasti kai kurių šiuolaikinių santykių: kai suaugę vaikai neranda laiko aplankyti jų pasiilgstančių tėvų, kai giminės prisimenami, tik kai ateina laikas dalytis palikimą“, – sako Karolina.
Ji keturis mėnesius buvo palikusi Pakruojį – Linkuvoje be atlygio slaugė garsiausią rajono armonikininką, pasakotoją, „Linkavos“ folklorinio ansamblio ilgametį dalyvį Albertą Jūrą.
Atsiklausė artimųjų
A. Jūras pernai vasarą į Amžinybę išlydėjo žmoną. Devyniasdešimt septynerių senolis sodyboje liko vienas – artimiausi giminės užsiėmę savais rūpesčiais arba gyvena kitose vietovėse.
„Albertas silpnaregių draugijos susitikimuose guosdavosi, kad prastėja sveikata, vis blogiau mato. Jam padėdavo ateinanti samdyta talkininkė – sutvarkydavo namus, išvirdavo valgį. Buvo matyti, kaip slegia Albertą vienatvė: darėsi vis liūdnesnis, nebegirdėjome jo įprastų pokštų“, – prisimena Karolina.
Rudenį prasidėjus šalčiams Albertas nepastebėjo kieme ledo – griuvo, smarkiai susitrenkė. Pagalbon linkuvis pasišaukė likimo draugus silpnaregius. Geriau matanti, stipresnės sveikatos Karolina lydėjo jį pas gydytojus.
„Paaiškėjo, jog po šio susižeidimo Albertui jau reikia nuolatinės slaugos, kad jis nebegali gyventi vienas. Tada ir paprašė manęs padėti – įsikurti jo namuose, kaip slaugei. Prašymui pritarė Alberto sesers vaikai, gyvenantys Šiauliuose“, – sakė K. Kazlauskienė.
Karolina klausė ir savo šešių vaikų – kaip šie pažiūrės į naują, neįprastą našlės mamos veiklą? Nesulaukusi griežtų prieštaravimų, lapkritį K. Kazlauskienė kartu su išleistu iš ligoninės Albertu išvyko į jo namus Linkuvoje.
Karolina juokiasi nebijojusi atsidurti po svetimu stogu. Nes su Albertu pažįstama dešimtmečius – nuo vaikystės ir ankstyvos jaunystės. Dar K. Kazlauskienės tėvai bendraudavo su tose pat apylinkėse gyvenusiais Jūrais. Pažinojo Karolina ir Alberto velionę žmoną Rozaliją.
„Nepalik manęs vieno“
„Albertas turėjo daug draugų – reta diena jo namuose apsieidavo be svečių. Lankydavosi kaimynai, buvę bendraminčiai „Linkavos“ saviveiklininkai. Bet svečiai pasikieminėję išeidavo. Ir likdavome dviese. Graudu būdavo žiūrėti, kaip Albertas laiko šalia mobilų telefoną, tikėdamasis, kad paskambins artimiausi žmonės... Klausydavausi jo prisiminimų. Trindavau, masažuodavau skaudančius sąnarius. O kai kada, matydama, kaip Albertą kamuoja liūdesys, tiesiog paimdavau už rankos ir laikydavau“, – mena Karolina.
Sutvarkiusi senolio buitį, K. Kazlauskienė sėsdavo rašyti. O geriau besijaučiantis A. Jūras imdavo armoniką ir grieždavo. Sausį armonikininko sveikata sutvirtėjo tiek, kad jis net muzikavo renginyje Pakruojyje.
„Tai buvo paskutinis Alberto pasirodymas. Netrukus jo sveikata vėl pradėjo blogėti. Galiausiai teko kviesti greitąją pagalbą“, – atsidūsta Karolina.
A. Jūras buvo išsiųstas gydyti į Šiaulių ligoninę. K. Kazlauskienei įstrigo skausmo kamuojamo senolio maldavimas: „nepalik manęs vieno“. Pažadėjo – nepaliks.
Albertą Šiaulių medikai operavo du kartus. Karolina kas antrą dieną važiuodavo į ligoninę budėti prie jo, keisdamasi su šiauliečiais giminaičiais.
„Ligoninėje teko matyti Albertą meldžiant Dievą, kad aplankytų artimieji...Taip jų ilgėjosi... Džiaugdavosi ir šiauliečiais giminaičiais, ir man atėjus“.
K. Kazlauskienė Albertą lankė iki paskutinių gyvenimo dienų – tesėjo pažadą. O prie šviežio kapo perskaitė ką tik sukurtą eilėraštį jo atminčiai.
Autorės nuotr.
Karolina Kazlauskienė laiko, kad ištiesę pagalbos ranką silpnesniam lieka apdovanoti ir patys.